هوش هیجانی

آگاهی از هیجانات در هوش هیجانی چه کمکی به ما می کند؟

مرداد ۲۰, ۱۳۹۵
آگاهی از هیجانات در هوش هیجانی چه کمکی به ما می کند؟

هوش هیجانی یکی از هوش های درونی انسان است که به مغز تکاملی مربوط می شود. اولین مرحله ی هوش هیجانی «خود آگاهی» نام دارد. یکی از بخش های خودآگاهی مربوط به آگاهی از هیجانات درون است. در این مقاله به بیان چند مزیت کسب این مهارت می پردازیم:

آگاهی از هیجانات درون چیست؟

تا به حال دیده اید افرادی را که نمی دانند چه درونشان می گذرد، چه احساساتی دارند، چه هیجاناتی دارند و فقط می گویند که «حالم بد است»، «حالم یه جوری است!»، «حالم خوب است»، «نمی دانم حالم خوب است یا بد است» و … ؟ یا آیا تا به حال برای خود شما پیش آمده است که اینگونه باشید ؟

درون ما موجودی زنده است که هر لحظه این پیام را به ما می دهد که: « لطفا به من گوش کن، مرا نادیده نگیر و به من توجه کن.» اما ما انسان ها متاسفانه خودمان را نادیده می گیریم، به خود توجه نمی کنیم و با سماجت از خود نمی پرسیم که: «حالت چطور است؟» و در مقابل همیشه توقع داریم که دیگران ما را ببینند.

با کسب مهارت آگاهی از هیجانات درون افراد می توانند هیجانات، احساسات و ندای درونی خود را تشخیص دهند، برای آن ها نام گذاری کنند، تاثیرات آن ها بر بدن خود را تشخیص دهند و از احساسات و هیجانات خود به عنوان منبع ارزشمندی جهت شناخت خود، دیگران و محیط استفاده کنند. این مهارت به افراد این توانایی را می دهد که بتوانند احساسات و هیجانات خود را به مناسب ترین روش ابراز کنند.

آگاهی از هیجانات در هوش هیجانی

افرادی که این مهارت را دارند چه ویژگی هایی دارند؟

 1. تشخیص دلایل احساسات و هیجانات

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده است که احساسات و هیجاناتی درون خود داشته باشید اما دلیل آن ها را ندانید و اگر کسی از شما بپرسد که «چرا این احساس را داری؟» ، به او بگویید که « نمی دانم!»

با کسب مهارت آگاهی از هیجانات درون، افراد می توانند در لحظه تشخیص دهند که چه احساس و هیجانی درون آن ها در جریان است و دلیل آن چیست. در واقع، آن ها می توانند هیجانات را به منبع اصلی خود ربط دهند. شناخت منبع درد روانی، قدم موثری در کاهش درد آن است.

 1. تشخیص تاثیر هیجانات بر عملکرد

یکی دیگر از توانایی هایی که با تقویت هوش هیجانی در فرد تقویت می یابد تشخیص تاثیر هیجانات بر عملکرد است. به عنوان مثال، افراد وقتی خسته می شوند سطح استرس شان بالا می رود، بازدهی مثبت کارشان پایین می آید، بیشتر به حاشیه ها می پردازند، زودتر از کوره در می روند، زود رنج می شوند و تاب و تحمل کمتری پیدا می کنند؛ این افراد اگر نتوانند در بدو شروع این حالت احساس خود و تاثیر آن بر عملکرد شان را تشخیص دهند، این حالت در آن ها تشدید شده و زمانی متوجه می شوند که کمی دیر شده است.

بنابراین، بسیار مهم است که ما بتوانیم هنگام شروع هیجانات و احساسات درون خود آن ها و تاثیرشان بر عملکرد خود را تشخیص داده و به موقع برای رفع آن ها اقدام نماییم.

 1. توانایی بیان و ابراز صحیح احساسات

اغلب افراد در بیان احساسات خود مشکل دارند، و همچنین، نمی توانند احساسات خود را به شکل مناسبی ابراز کنند. آن ها یا احساسات خود را پنهان می کنند یا واکنش هیجانی بر اساس احساسات خود نشان می دهند. مهارت خودآگاهی این توانایی را به افراد می دهد که بتوانند در لحظه احساسات اصلی و دقیق خود را بیان کرده و به مناسب ترین شکل ممکن آن را ابراز و با آن برخورد کنند.

آگاهی از هیجانات خود چه میزان اهمیت دارد ؟

افرادی که از هیجانات درون خود آگاهی ندارند چه ویژگی هایی دارند ؟

اهمیت داشتن مهارت آگاهی از هیجانات خود به قدری است که اگر افراد نتوانند هیجانات خود را دقیق و در لحظه تشخیص دهند قادر به مدیریت آن ها نیز نخواهند بود.

افرادی که این مهارت را ندارند:

 1. علائم بدن خود را نادیده می گیرند

افرادی که از هیجانات، احساسات و صدای درونی خود آگاهی ندارند غالبا از بدن خود پیام هایی دریافت می کنند، مانند: سر درد، کمر درد، گردن درد، درد در ناحیه ی شانه ها، تپش قلب، تعریق کف دست، حملات هیجانی و…، اما به این پیام ها توجهی نمی کنند یا نمی توانند این علائم بدنی را به دلایل احتمالی آن ربط دهند.

 1. نمی توانند از پیام های بدن خود اطلاعات کسب کنند

بدن ما منبع پر اهمیت و ارزشمندی برای کسب اطلاعات درباره ی خود است. افرادی که از هیجانات و احساسات خود آگاهی ندارند غالبا در دریافت اطلاعات از علائم و پیام های فیزیکی خود ناموفق هستند، بنابراین، این افراد آگاهی زیادی از درون خود ندارند.

 1. رفتارهای هیجانی و آزار دهنده از خود بروز می دهند

عدم آگاهی از هیجانات خود، عدم توانایی ربط دادن هیجانات به منع آن ها، عدم توانایی شناخت تاثیر هیجانات بر عملکرد موجب می شود که افراد به راحتی رنجیده شوند، به راحتی خسته شوند و به راحتی خشمگین شوند، و بنا بر این حالات و روحیات رفتار های هیجانی و ناراحت کننده ای را از خود بروز دهند.

 1. کارهایی که انجام می دهند با اهداف و ارزش های شان مغایرت دارد

این افراد متوجه نمی شوند که چگونه کاری که انجام می دهند یا کاری که از آن ها خواسته شده که انجام دهند با اهداف و ارزش هایشان مغایرت دارد. بنابراین، غالبا کارهایی را انجام می دهند که در نهایت عزت نفس و احساس ارزشمندی را از آن ها گرفته و آن ها را از اهدافشان دور می کند.

 1. معمولا استرس دارند

افرادی که بخش اول خودآگاهی در هوش هیجانی، یعنی آگاهی از هیجانات و عواطف درون، را ندارند غالبا دچار استرس بوده و در زندگی کاری، شخصی و سلامتی خود دچار عدم تعادل هستند. این افراد معمولا یا در آینده زندگی می کنند یا در گذشته و بسیار دچار سرکوب احساسات می شوند و به همین دلیل غالبا استرس دارند.

 

برای تقویت هوش هیجانی و اجتماعی خود و یا منابع انسانی سازمان خود، حتما در کارگاه عملی و کاربردی هوش هیجانی ثبت نام نمایید.

.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

2 دیدگاهها

 • پاسخ امیر مصطفی آذر ۲۶, ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۲ ب٫ظ

  سلام و درود خدمت شما استاد بزرگوار، سرکار خانم میترا فتحی
  مقاله فوق العاده و پر باری بود
  دانستن هیجانات درونی خودمون یکی از راه هایی است که می تونیم با دیگران ارتباط بهتری برقرار کنیم.
  شاد و پیروز باشید

  با احترام
  امیر مصطفی

  • پاسخ میترا فتحی دی ۲, ۱۳۹۵ در ۱۰:۲۰ ق٫ظ

   سلام و عرض ادب
   سپاسگزارم بابت مطالعه ی مقاله و بازخورد شما .

  یک پاسخ ارسال کنید