هوش هیجانی

آیا بیماری مهرطلبی با تقویت هوش هیجانی افراد بهبود می یابد؟

مهر ۲۶, ۱۳۹۵
آیا بیماری مهرطلبی با تقویت هوش هیجانی افراد بهبود می یابد؟

همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم مهربانی بر دو نوع است:

  • مهر سالم که بر اساس ظرفیت بالای وجودی و از روی بی‌ نیازی و عشق بخشیده می‌ شود. فقط یک شخصیت نسبتا سالم و کسی که بر خودشناسی و خود سازی کار کرده باشد می ‌تواند چنین مهری را از خود ساطع کند.
  • مهر کاذب که پایه و اساس آن نیازها، کمبودها، مهر طلبی و منفعت‌ طلبی می‌ باشد. این نوع مهر در صورتی که بازگشت و نتیجه ‌ای به همراه نداشته باشد به خشم منجر می‌ گردد. در واقع در پشت این نوع مهر ورزی توقعی پنهان است که اگر به آن پاسخ داده نشود فرد خشمگین و غمگین خواهد شد. به نوع مهر ورزی «مهر طلبی» می گوییم.

مهرطلبی در افراد از سه جهت تقویت می‌ شود:

  1. ذهن. ذهنیت فرد بر محور مهرطلبی است، به این معنی که فرد «فکر» می ‌کند که همیشه باید دیگران را راضی نگه دارد. باورهای غلطی که در کودکی به فرزندان خود منتقل می‌ کنیم می‌ تواند عاملی قوی در جهت تقویت تیپ شخصیتی مهرطلب در آن‌ ها شود.

    باور غلط: « راضی نگه داشتن دیگران کار خوبی است و ما باید دیگران را از خودمان راضی نگه داریم.» یا « خوشحال کردن دیگران کار خوبی است و ما باید دائما در خوشحال کردن و خوشحال نگه داشتن دیگران تلاش کنیم.» و به همین دلیل است که فرد کم‌ کم تبدیل به ماشینی یا دلقکی برای رفع نیازها و خوشحال کردن مردم می‌ شود.

  1. روان. احساسات منفی فرد مانند ترس ‌های او (ترس از طرد شدن، ترس از پذیرفته نشدن، ترس از تنها ماندن، ترس از مورد خشونت قرار گرفتن، ترس از انتقاد، ترس از تضاد و خشونت، ترس و فرار از اضطراب و…)، نیازهای بیمار گونه‌ ی او ( نیاز به محبت کردن، نیاز به محبت دیدن، نیاز به کنترل دیگران، نیاز به کنترل شدن، نیاز به تایید و تصدیق دیگران، نیاز به خوب و موجه شناخته شدن و…).

از طرفی دیگر، افراد مهرطلب عزت نفس و اعتماد به نفس کمی دارند هویت و عزت نفس خود را وابسته به خدمت کردن به مردم، خوشحال کردن آن‌ ها و راضی نگه داشتن شان می‌ دانند. آن ها برای دیگران کار و خدمات بیش از اندازه انجام می ‌دهند، حتی اگر به ضرر خود آن‌ ها باشد. این افراد احساس تعهد بیش از اندازه نسبت به دیگران دارند. و بهتر است بدانند که « هر آری به دیگران، یک نه به خود است.»
از دیگر ویژگی های شان این است که «نه» نمی‌توانند بگویند. همه کارها را خودشان می‌ خواهند انجام دهند و به ندرت مسئولیت‌ ها را به دیگران واگذار می ‌کنند. تمامی این موارد را می توان با مهارت توانمندی فردی در هوش هیجانی برطرف نمود.

  1. رفتار. فرد «عادت» کرده است به اینکه همه را راضی نگه دارد و خودش هم به این عادت خود آگاه نیست و آن را طبیعی و به حق تلقی می‌ کند، در حالیکه «عادت» عملی است که از روی تکرار و نا هشیارانه انجام می‌ شود و در صورت انجام ندادن عملی که عادت شده است فرد احساس خلاء می‌ کند و همچنین احساس اینکه چیزی را گم کرده است، پس کلافه و مضطرب می‌ شود.

    عادت به راضی نگه داشتن دیگران فرد را «مجبور» می ‌کند که برای رهایی از اضطراب ناشی از عادت، همیشه دیگران را راضی و شاد نگه دارد.

درمان بیماری مهرطلبی با تقویت هوش هیجانی

مهرطلبی را می توان با تقویت هوش هیجانی برطرف نمود. بخش خودآگاهی و مدیریت خود در هوش هیجانی به فرد اقتدار و توانمندی ای می دهد که علاوه بر موارد دیگر مهرطلبی را نیز بهبود می بخشد. در مقالات پیشین درباره ی بخش اول خودآگاهی که آگاهی از هیجانات درون است صحبت کرده ایم، در این مقاله به بخش دیگری از خود آگاهی به نام توانمندی فردی می پردازیم:

مهارت توانمندی فردی در هوش هیجانی چه مزایایی برای افراد دارد؟

توانمندی فردی باعث تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس در افراد می شود. عزت نفس و اعتماد به نفس به آنها اعتماد به قابلیت ها و توانایی هایشان برای رسیدن به اهداف و نیازهایشان می دهد و باعث می شود که باور کنند که سرنوشت زندگی و موفقیت شان را خودشان مشخص میکنند و در این جهت قدم بردارند.

افراد با تقویت این مهارت می توانند تشخیص دهند که بر چه چیزهایی در زندگی و کارشان کنترل دارند و بر چه چیزهایی کنترل ندارند و قادر می شوند که بابت آن چیزهایی که تحت کنترلشان نیست استرسی نداشته باشند.

این افراد خود را با ویژگی ها و توانایی های درونی خود ( به عنوان مثال: من در مدیریت موانع توانا هستم، من در مدیریت تعارضات توانا هستم، من خلاق هستم و…) معرفی کنند نه با مسائل بیرونی و ظاهری (من یک رییس جمهور هستم، من یک بانکدار هستم، من یک وکیل هستم، من یک دکتر هستم). این مسئله به اقتدار بیشتر، واقع بینی بیشتر و عدم سوء استفاده از قدرت منجر می گردد.

این مهارت به افراد کمک می کند که بر حرفه و زندگی شخصی خود کنترل و تسلط پیدا کنند و بدانند که چه چیزی می خواهند و آن را دنبال کنند، همچنین، باورها و ارزش های خود را تعیین و بیان کرده و مطابق با آن ها قدم بردارند. افرادی که فاقد این مهارت هستند به دلیل اینکه عزت نفس و اعتماد به نفس ندارند، از مواجهه با مسائل و دیگران خودداری می کنند. آن ها نمی توانند حقایق را با قدرت بیان کنند و به تشخیص و نظر خود اعتماد ندارند؛ از اینکه به عمق مسائل وارد شوند دوری می کنند و در امتحان فرصت های جدید مردد هستند.

این افراد در دفاع از نظرات خود مشکل دارند و از چالش ها دوری می کنند و سریع تسلیم می شوند؛ توانایی های خود را زیر سوال می برند و اغلب احساس ناتوانی می کنند. آن ها ریسک پذیر نیستند و از فرصت ها، حتی ریسک ها یا فرصت های جزئی، استفاده نمی کنند. همچنین، آن ها توانایی تعیین حد و مرز و درخواست احترام از جانب دیگران را ندارند و احساس می کنند که ناتوان، بی کفایت و بی ارزش هستند. و در آخر، این مدیران غالبا در بیان انتقادات و بازخورد های خود به کارکنانشان با مشکل مواجه هستند.

با توجه به توضیحات ارائه شده حالا به خوبی می توانیم ببینیم که هوش هیجانی چگونه می تواند بر ابتلا به مهرطلبی یا بهبودی بیماری مهرطلبی تاثیر داشته باشد. زمانی که خود آگاهی افراد تقویت شود آن ها به خود باز می گردند، مراقبت و توجه به خود را می آموزند، اقتدار و توانمندی شخصی پیدا می کنند، عزت نفس و اعتماد به نفس آن ها تقویت می گردد و.. در خلال این پیشرفت بیماری مهرطلبی آن ها نیز بهبود می یابد.

 

در صورت تمایل برای تقویت هوش هیجانی خود یا درمان بیماری مهرطلبی می توانید در کارگاه های بهبودی در 99 روز شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید