هوش هیجانی

آیا ترس های خود را می شناسید؟

تیر ۳۰, ۱۳۹۵
شناخت ترس های درونی و راهکاهرای حل آنها

آنچه که امروز جامعه ی ما شدیدا به آن نیاز دارد تقویت هوش هیجانی و هوش اجتماعی افراد است. یکی از مهارت هایی که با تقویت این دو هوش به آن دست می یابیم، توانایی تشخیص احساسات خود و احساسات دیگران در لحظه است؛ اینکه بتوانیم احساس اصلی خود در لحظه، شدت و حد آن، و نوع و ریشه ی آن را تشخیص دهیم در واقع می تواند یک هنر محسوب شود.

آیا ترس های خود را می شناسید؟

بسیاری از افراد هنگامی که حال ناخوشایند یا حتی احساس شادی و شعف دارند نمی دانند که نوع احساس شان و دلیل احساس شان چیست. آنها در بهترین حالت خود فقط می گویند که «ناراحتم، عصبانیم، خوشحالم، استرس دارم و …» و در بدترین حالت خود اصلا نمی دانند که چه احساسی دارند و بر خود آگاه نیستند یا گاهی احساسات خود را اشتباه تشخیص می دهند!

در این مقاله سعی داریم به چند نوع ترس اشاره کنیم. فراموش نکنید که قدم اول بهبودی و درمان، تشخیص و شناخت صحیح است.

ترس چیست؟

ترس یکی از طبیعی ترین احساسات انسانی است. ما دو نوع ترس داریم:

  • ترس سالم
  • ترس ناسالم

ترس سالم آن دسته از ترس هایی است که باعث حفاظت ما از خطرها می شود، اگر این ترس وجود نداشته باشد انسان حدود خطر را نمی تواند تشخیص دهد، پس به راحتی خود را در خطر می اندازد و آسیب می بیند. تصور کنید که کودک شما از وسیله ای داغ که دست او را می سوزاند نترسد، چه اتفاقی می افتد؟

افرادی را دیده اید که برخی افراد بر اثر تصادف، آسیب هایی که به مغزشان وارد شده است یا در اثر مصرف قرص های روان گردان ترس خود را از دست می دهند؟ این افراد در خیلی از موارد ناخواسته و به دلیل اینکه ترس در آنها از بین رفته است خود را از ارتفاع به پایین پرت می کنند یا کارهای خطرناک دیگری که موجب مرگ آنها می شود را انجام داده و جان خود را از دست می دهند.

بنابراین، نتیجه می گیریم که حد سالمی از ترس برای ما و برای همه ی موجودات روی زمین ضروری است. نکته ی اول این است که «هیچگاه تلاش نکنید که ترس را از بین ببرید!»

ترس ناسالم ترسی است که مانع شکوفایی، رشد و موفقیت ما، و باعث عقب نشینی، دور ماندن و جدایی از خود، دیگران و فرصت های پیشرفت می شود. این نوع ترس، ترسی است که به دلیل باورهای اکتسابی از دوران کودکی در فرد شکل می گیرد و خانواده، جامعه و دوستان تاثیر بسزایی در آن دارند.

این نوع ترس ها استرس، واکنش های غیر عادی، توقع و آسیب پذیری ما را بالا می برند، تیپ های شخصیتی ما را نامتعادل می کنند و مشکلات عدیده ای در زندگی برای ما بوجود می آورند. این نوع ترس ها در واقع ترس های عصبی ما هستند و بسیاری از آنها ریشه در «خجالت» دارند.

شناخت ترس های درونی خود و راهکارهای رفع آن

قدم اول این است که یاد بگیریم که احساسات خود را احساس و تجربه کنیم، از تجربه ی احساسات فرار یا جلوگیری نکنیم یا آنها را سرکوب نکنیم. احساسات ما هر چه که باشند، اگر تجربه نشوند قدرت آنها حداقل دو برابر می شود. سپس، این احساسات را ببینیم و نوع و شدت آنها را تشخیص دهیم. آیا ترس های خود را می شناسید؟

در اینجا تنها به چند مورد از ترس های ناسالم اشاره می کنیم:

  • ترس از دوست داشته نشدن

یکی از ترس هایی که از دوران کودکی و از بنیاد سست نشات می گیرد «ترس از دوست داشته نشدن» است. زمانی که این ترس در ما شکل می گیرد، از آن به بعد تمام رفتارهای ما را بر مبنای اینکه «آیا با این کار دوست داشتنی خواهم شد/ماند یا خیر؟» شکل می دهد. و همین نوع ترس دلیلی می شود بر تقویت بیماری مهرطلبی در افراد .

  • ترس از دیده نشدن

افرادی که تمام تلاششان بر این است که خاص و دیدنی باشند، یا افرادی که زمانی که کم تر اهمیت می بینند یا گاهی دیده نمی شوند و از این بابت آسیب می خورند، در حقیقت در وجودشان ترسی به نام «ترس از دیده نشدن» دارند.

بسیاری از رفتارهای این افراد مبنی بر این است که: «آیا دیده می شوند؟ مبادا دیده نشوند؟ آنها او را نادیده گرفتند و…» این افراد یا تبدیل به افرادی نا به هنجار می شوند، یا افرادی تجمل گرا، یا افرادی پر سر و صدا، یا تشنه ی شهرت، یا بسیار حساس و منزوی و…

  • ترس از عدم تعلق

افرادی که ترس از عدم تعلق به گروهها دارند افرادی هستند بسیار خجالتی که رفتار آنها بر اساس این نوع ترس شکل گرفته. آنها یا خیلی به ظاهر اجتماعی (اما در اغلب موارد عصبی) یا منزوی هستند.

آنچه که در این ترس مانند دیگر ترس ها مشترک است این است که افراد در این ترس ها دست به ریا و تظاهر می زنند. آنها یاد گرفته اند که بخش های منفی وجود خود را پنهان کنند. این افراد نه خود کامل خود را، بلکه آن جنبه هایی از وجودشان را ابراز می کنند که باب میل دیگران و جامعه باشد، و قدمی باشد برای پذیرفته شدن آنها.

  • ترس از طرد شدن

هیچگاه فراموش نکنید که ترس در شما استرس بوجود می آورد و استرس باعث رفتارهای غیر عادی و کاهش بازدهی مثبت شما می شود. آنهایی که از طرد شدن می ترسند نیز رفتارهای خود را نا خودآگاه بر اساس ترس شان شکل می دهند.

آنها یا به مهرطلبی و دادن سرویس های ناسالم یا به خودشیفتگی یا به عزلت طلبی دچار می شوند. در نهایت تمامی واکنش های آنها، واکنش هایی عصبی در پاسخ به ترس از طرد و ترک شدن است.

 

برای آشنایی با ترس های ناسالم خود و رفع آنها می توانید در کارگاه یک روزه ترس شرکت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس 09106611218 خانم سلیمی تماس حاصل فرمایید . 

 

 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید