هوش هیجانی

آیا تقویت هوش هیجانی و اجتماعی به زندگی زناشویی کمک می کند؟

مهر ۵, ۱۳۹۵
مزایای تقویت هوش هیجانی در زندگی زناشویی

یکی از مهم ترین مزایایی که هوش هیجانی و اجتماعی برای ما دارد بهبود روابط زناشویی است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید همسرانی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند کمتر به مشکل بر می خورند و زندگی شادتری را برای خود رقم می زنند. یکی از مهم ترین کاربردهای این دو هوش در مدیریت روابط عاطفی است.

و اما، چرا هوش هیجانی و اجتماعی منجر به زندگی شادتر و سالم تری می شود؟ در این مقاله فقط پنج مورد از مزایای تقویت این هوش در زندگی زناشویی را برای شما شرح می دهیم:

1.همسری که هیجان زده می شود و بر اساس هیجانات خود رفتار می کند

خانم یا آقا هر لحظه دستخوش یک احساس یا هیجان می شود و هر لحظه بر اساس هیجانات خود واکنش نشان می دهد، در این حالت طرف مقابل او دائما در معرض نوسانات احساسات وی قرار می گیرد و به تدریج دچار یک نوع فرسودگی، خستگی و سردرگمی می شود.

2. همسری که گمان می کند خیلی همسر خوبی است، اما اینطور نیست!

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در زندگی زناشویی یا روابط عاطفی افراد وجود دارد عدم شناخت و ارزیابی صحیح افراد از خود است. مرد تمام تلاش خود را برای زن می کند و در نهایت می گوید « این همه برای او تلاش می کنم اما نمی فهمد و باز هم ناراضی است» یا زن تمام تلاش خود را می کند و در نهایت همان حرفی را می زند که مردها می گویند! چرا ؟

زیرا هر دو آن ها درک صحیحی از رفتار ها، جایگاه و نوع عشقی که می دهند و نوع عشق مورد نیاز همسر ندارند و هر کدام به شیوه ی خود و بدون توجه به درخواست و احساس عمیق دیگری به او عشق می دهند. تقویت هوش هیجانی و اجتماعی به شما این مهارت را می دهد که ارزیابی صحیحی از خود، عملکرد و جایگاه خود، همچنین درک صحیحی از نیازهای همسر خود داشته باشید.

مزایای تقویت هوش هیجانی برای زندگی زناشویی

3. همسری که برای حفظ یا ترمیم رابطه ی خود هیچ تلاشی نمی کند

یکی از ویژگی های مهم همسرانی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند این است که آن ها خود را در حفظ رابطه ی عاطفی شان سهیم و شریک می دانند و از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند. آن ها همگام با هم برای حفظ، ترمیم و بهبود رابطه ی عاطفی خود قدم بر می دارند.

اما افرادی که هوش پایینی دارند گمان می کنند که فقط طرف مقابل است که باید در جهت حفظ و ترمیم رابطه قدم بردارد. اگر در جهت بهبودی رابطه ی خود قدمی بر نمی دارید و مقاومت می کنید، پس چاره ای ندارید جز اینکه بپذیرید که هوش پایینی دارید!

4. همسری که تفاوت ها و اختلاف ها را به بحران تبدیل می کند

اختلافی پیش می آید، بحث شروع می شود و اوج می گیرد و به بحران تبدیل می شود. بر اساس مشاهدات، بسیاری از اختلافات میان همسران را می شود مدیریت کرد اما افرادی که در مدیریت تعارضات و مدیریت بحران مهارت ندارند و همچنین، شنونده ی فعالی نیستند کوچکترین مسائل را به بحرانی بزرگ تبدیل می کنند.

آن هایی که نمی دانند که چه وقت و چطور درباره ی مسائل و ناراحتی های خود با همسرانشان صحبت کنند، و از طرفی دیگر، آن هایی که نمی دانند که چطور شنونده ی خوبی برای همسرانشان باشند، شدیدا در معرض بحران زایی و طلاق قرار می گیرند. مدیریت تعارض، مدیریت بحران، وقت شناسی، احترام به تفاوت ها، همگی از مواردی هستند که با تقویت هوش هیجانی و اجتماعی به آن دست می یابیم.

5. همسری که درکی از احساسات همسر خود ندارد

همدلی، یکی از مهارت های طلایی هوش اجتماعی است که در همه ی جنبه های زندگی کارایی دارد. برای تقویت همدلی، ابتدا باید خود را بشناسید و به درک عمیق و صحیحی از احساسات، افکار، منابع افکار، چرایی احساسات، تاثیرات احساسات و افکار تان برسید. بعد از اینکه خود را شناختید، راحت تر می توانید دیگری را بشناسید.

همدلی یعنی درک احساسات، دیدگاه ها و واکنش های افراد، توانایی اینکه خود را به جای دیگران بگذارید و از جایگاه آن ها به مسائل و روابط خود نگاه کنید.

کسی که نتواند احساس دیگری را درک کند و از دیدگاه او به مسائل نگاه کند، رفتار ها و واکنش هایی از خود بروز می دهد که اطرافیان وی را آزار داده و آن ها را با حس درک نشدن و دوست داشتنی نبودن از خود فراری می دهد.

 

برای بهبود روابط عاطفی خود می توانید در کارگاه سواد رابطه یا کارگاه هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید