هوش هیجانی

آیا شما هم نمی توانید به راحتی تصمیم بگیرید؟

بهمن ۵, ۱۳۹۵
decision-making

تصمیم گیری یک هنر است. شما به ندرت می توانید صد در صد، درست یا اشتباه بودن یک تصمیم را قبل از تجربه و نتیجه ی آن تشخیص دهید، اما در هر صورت، مجبور هستید که انتخاب کنید و تصمیم بگیرید. خیلی وقت ها شما از روی فشار روانی و هیجانات خود تصمیم می گیرید، خیلی وقت ها با تاخیر، بررسی و تردید زیاد تصمیم می گیرید، خیلی وقت ها از روی بی تفاوتی تصمیم می گیرید و خیلی وقت ها اصلا تصمیمی نمی گیرید.

چه چیزی مانع تصمیم گیری ما می شود؟

 1. عدم مسوولیت پذیری. مهم ترین دلیلی که ما از تصمیم گیری فرار می کنیم این است که نمی خواهیم مسوولیت عواقب آن را بپذیریم و بر عهده بگیریم. بنابراین، تصمیم گیری را به تعویق می اندازیم و دائما در تردید و دودلی هستیم.
 2. عدم تمایل به فکر کردن. شاید خنده آور باشد، اما بعضی افراد تصمیم نمی گیرند چون حوصله ی تحلیل، بررسی و فکر کردن را ندارند. ظاهر این امر مربوط به تنبلی افراد است، اما ممکن است که دلایل ریشه ای و مهم تری نیز داشته باشد، مانند ترس ها و استرس ها.
 3. اطلاعات اندک. گاهی ما تصمیم نمی گیریم زیرا اطلاعات مان از مسئله کم است، بنابراین باید اطلاعات بیشتری کسب کنیم تا فضا برای ما روشن تر شود و راحت تر بتوانیم تصمیم بگیریم.
 4. ندانستن ارزش های خود. اگر ارزش های خود را بشناسیم راحت تر می توانیم تصمیم بگیریم زیرا ارزش های ما راهنمایان و کلید های طلایی در تصمیم گیری های ما هستند.
 5. ترس از اشتباه. بعضی از افراد می ترسند که اشتباه کنند، بنابراین، غالبا تصمیمی نمی گیرند و غالبا کاری هم انجام نمی دهند! همچنین، گاهی با وسواس و کمال طلبی فراوان انتخاب کرده و تصمیم می گیرند.

چگونه از این وضعیت رها شوم؟

1.شناخت خود

گام اول شناخت است. شاید شما یک «تصمیم گیرنده ی تعویقی» هستید! همه ما فرصت به تعویق انداختن کارها را داریم. اگر تصمیم گیری را به تعویق می اندازید، شاید شما فردی بوده اید که در انجام تکالیف مختلف در مدت تحصیل و کار تأخیر داشته اید، تا آخرین لحظه سر باز زده اید و تعداد انگشت شماری از انگیزه ها هستند که شما را به انجام دادن کار ترغیب می کنند، یا اینکه شما منتظر می مانید که چیزهایی تغییر کنند. شما می دانید به تأخیر انداختن تصمیمات به طور متوالی برای شما مشکل ساز می شود زیرا:

 • نگران نتیجه هستید.
 • نمی خواهید بازخواست شوید.

decision-making.jpg2

گاهی اوقات به تعویق انداختن کار ها می تواند یک ابزار مفید باشد. به عنوان مثال، ممکن است تصمیم خود را تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد یک موضوع جمع آوری کنید به تعویق بیاندازید و متعاقبا، تصمیم و نتیجه بهتری بگیرید.

 

2. غلبه بر سردرگمی

بدترین حالت را تصور کنید. بسیاری از اوقات، ما در یک تصمیم گیری به دلیل وجود متغیر ناشناخته درگیر تعلل می شویم و مطمئن نیستیم که کدام گزینه برای ما خوب و مناسب است. ممکن است در انتخاب گزینه ها دچار وسوسه شویم. در اینصورت به سوالات زیر دقیق توضیح دهید و اگر باز هم دچار تردید بودید، مورد شماره ی یک این مقاله را دوباره بخوانید:

 • بدترین چیزی که اتفاق می افتد چیست؟
 • چقدر احتمال وقوع آن اتفاق وجود دارد؟
 • تا چه حد این تصور شما واقعی است؟ آیا فقط از سناریو های ذهن شما است؟ آیا دیگران هم مانند شما فکر می کنند؟
 • مضررات و فواید هر انتخاب چیست؟
 • کدامیک مضرات کمتر و فواید بیشتری دارد؟

3. کمک گرفتن از یک متخصص یا مربی یا مشاور کاردان. اگر شما نمی دانید واقعا چه چیزی می خواهید، بنابراین، ابتدا باید خواسته ها و علایق خود را تشخیص دهید و بررسی کنید. در این مورد یک مربی یا مشاور کاردان می تواند به شما به خوبی کمک کند. یا اگر می خواهید کاری را انجام دهید و به راحتی نمی توانید انتخاب کنید و تصمیم بگیرید بهتر است از یک متخصص در همان حوزه کمک بگیرید تا کمی اطلاعات شفاف تری به شما بدهد. مشکل این است که گاهی ما از افراد درست کمک نمی گیریم و متعاقبا، به تصمیمات صحیحی هم نمی رسیم.

4.خرد کردن تصمیم

اگر نمی توانید به راحتی تصمیم بگیرید، شاید مسئله هنوز برای شما خیلی کلی و بزرگ است و نیاز دارد که کمی آن را کوچکتر کنید. سعی کنید مسئله را به اجزاء کوچکتر تبدیل کنید. ابتدا کار هایی را انتخا کنید و انجام دهید که می توانید، سپس سراغ مسائل بزرگ تر بروید. مثلا، می خواهید تصمیم بگیرید که عادت منفی بزرگی را ترک کنید، اما چون نمی توانید یکباره و بدون اطلاعات و مهارت کافی آن را ترک کنید، هیچوقت در آن موفق نمی شوید. در حالی که، شما ابتدا باید مهارت های پیش نیاز را یاد بگیرید، ذهن خود را آماده کنید، عادت های کوچکتر را ترک کنید، سپس به سراغ مسئله ی اصلی بروید.

 

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه های عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید