هوش هیجانی

اختلال استرس پس از سانحه چیست؟

مهر ۱۸, ۱۳۹۶
استرس-پس-از-سانحه

اختلال PTSD یا اختلال استرس پس از سانحه یک اختلال ذهنی است که پس از مواجهه با اتفاقی بد در افراد بوجود می آید. طبیعی است که افراد پس از حوادث ناگوار تا حدودی افت در عملکرد خود داشته باشند و تا چند روز قادر به انجام کارهای روزمره و وظایف خود به خوبی گذشته نباشند اما PTSD استرس بلند مدت است که برای مدتی طولانی در عملکرد افراد اختلال ایجاد می کند.

رفتار های افراد مبتلا به PTSD چیست؟

اگر استرس شما پس از حادثه ای ناگوار، بیشتر از چهار هفته طول بکشد احتمالا به PTSD مبتلا می شوید.

  • بازگشت به گذشته. افرادی که به PTSD (اختلال استرس پس از سانحه) دچار هستند دچار آشفتگی خواب و کابوس های شبانه می شوند و احساس می کنند که دوباره قرار است آن اتفاق بد تکرار شود.
  • اجتناب از موقعیت هایی که یادآور آن حادثه است. افرادی که دچار اختلال استرس پس از سانحه هستند از هر نوع موقعیت، صحبت، افکار، افراد و خاطره هایی که یاد آور سانحه ی پیش آمده باشد فرار می کنند. با این حال، این افراد دائما آن حادثه را در ذهن خود مرور می کنند.
  • افکار و احساسات منفی. دید افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه نسبت به خودشان، دیگران و محیط تغییر می کند. ممکن است احساس شرم یا گناه کنند و از فعالیت هایی که قبلا داشته اند دیگر لذت نبرند. از دید آن ها دنیا جای امنی نیست و هر لحظه خطر در کمین است و نمی توانند به چیزی یا کسی اعتماد کنند.
  • استرس همیشگی و آماده باش. از آنجایی که این افراد همیشه گمان می کنند که خطر در کمین شان است و حالت آماده باش دارند دچار استرس و بی قراری مزمن هستند و رفتار های آن ها بر اساس این اضطراب شکل می گیرد.

مشکلات خواب در افراد مبتلا به PTSD
افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه  PTSD ممکن است برخی از اختلالات خواب را تجربه کنند، از جمله:

  • بی خوابی شبانه
  • کابوس شبانه
  • خواب سطحی
  • اضطراب و تپش قلب شبانه
  • عدم توانایی در به خواب عمیق رفتن

 

آیا هرکسی بعد از یک حادثه دچار PTSD می شود؟

خیر، اما تقریبا هر کسی علایم PTSD را در طی ماه اول تجربه خواهد کرد. اغلب افراد پس از چند هفته به آرامی با اتفاقات پیش آمده کنار می آیند و علایم استرس به مرور از بین میرود. اما حدود یک سوم افراد متوجه می شوند که علائمشان ادامه پیدا کرده و نمی توانند با آنچه که اتفاق افتاده است کنار بیایند و دائما در اضطراب رخ داد مجدد آن حادثه هستند. علائم استرس پس از حادثه، اگر چه ذاتاً طبیعی است ، اما وقتی علائم طولانی شوند، تبدیل به یک مشکل می گردند که به آن اختلال استرس پس از حادثه (PTSD) می گویند . افرادی که مبتلا به PTSD هستند برای درمان باید از روان درمانی و (در حالت شدید) دارو درمانی کمک بگیرند.

 

تقویت هوش هیجانی به شما کمک می کند تا بتوانید استرس خود را مدیریت کنید. پیشنهاد می کنم مقاله ی هوش هیجانی و هوش اجتماعی چیست را مطالعه نمایید. در صورت تمایل برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید