وابستگی

اختلال شخصیت وابسته چیست؟

فروردین ۲۵, ۱۳۹۵
اختلال شخصیت وابسته چیست؟

اختلال شخصیت وابسته یک بیماری روانی است که در آن فرد برای رفع نیازهای عاطفی و جسمی خود به دیگران بیش از اندازه تلاش می کند. در این نوع اختلال طیف گسترده ای از الگوهای نادرست بر فرد غالب است.  مشکلات این افراد از انعطاف ناپذیری و ناسازگاری (نسبت به هر چیزی خارج از وابستگیشان)  گرفته تا مواردی از قبیل پریشانی ذهنی، ترس و وحشت. این اختلالات از شناخت / تفکر، عاطفه / بیان عاطفی، عملکرد فردی جلوگیری می کنند.

از ویژگی های بارز اختلال شخصیتی در گروه های وابسته، می توان به الگوی تقلید و کپی برداری از رفتار و تجربه های دیگران اشاره کرد که به طور محسوسی در آنهاوجود دارد. احساس، فکر و عملکرد این افراد بستگی زیادی به شخص و مسائلی دارد که به آن وابسته هستند و به عبارتی، میتوان گفت که شخصیت وابسته بیشتر واکنش گرا است تا کنش گرا.

پیشنهاد می شود حتما فایل صوتی ویژگی های شخصیت وابسته را گوش دهید

این الگوهای انعطاف ناپذیر سراسر زندگی فردی و اجتماعی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به مشکلات بالینی و یا اختلال در موقعیت های شغلی، اجتماعی و زندگی شخصی فرد می شود. الگوهای پایدار و طولانی مدت از دوره نوجوانی آغاز و تا اواخر دوره بلوغ ادامه پیدا می کند.

اختلال شخصیت وابسته چیست ؟

الگوهایی که در این دوره ایجاد می شود را نمی توان در ردیف اختلالات روانی محسوب کرد و می تواند نتیجه مستقیم تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی بدن باشد. اما نباید نسبت به رفتارهای این دوره نیز بی توجه بود. چه بسا این اختلالات منجر به بروز رفتارهای ناهنجار از قبیل مصرف مواد مخدر، الکل، خشونت و … شود.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت وابسته مشکل بزرگی در تصمیم گیری روزمره دارند.

افرادی که مبتلا به اختلال شخصیت وابسته هستند به مراقبت نیاز دارند تا از رفتارهایی همچون ترس، مطیع بودن، وابستگی و … جدا شوند. در صورتی که این رفتارها رفع نشوند در بزرگسالی به مشکلات حادتری تبدیل می گردند. چنین فردی باید تحت مراقبت قرار بگیرد طوریکه قادر باشد بدون نیاز به کمک دیگران کارهای خود را انجام دهد.

بزرگسالانی که به این مشکل مبتلا هستند به طور معمول به گروه دوستان و همسر خود بیش از اندازه متکی اند. نوجوانان مبتلا به این اختلال ممکن است به پدر و مادر خود به عنوان تصمیم گیرندگان اصلی تکیه کنند، به عنوان مثال، حتی نحوه لباس پوشیدنشان یا اینکه چگونه وقت آزاد خود را بگذرانند را والدین آنها مشخص کنند.

این امر در اطرافیان به پذیریش مسئولیت بیش از حد توانشان منجر می گردد. بطور مثال، کودکان، افراد معلول یا افراد مسن نمی توانند به خوبی به درخواست های اطرافیان پاسخ مثبت دهند. افرادی که دچار اختلال شخصیت از نوع وابستگی بیش از حد به دیگران هستند، اغلب ترس و وحشت از دست دادن نزدیکان و اطرافیان با آنها همراه است. این افراد به تنهایی قادر به انجام هیچ کاری نیستند و مدام احساس می کنند که ممکن است راهنمای  خود را از دست بدهند. به طور کلی این افراد نمی توانند یک پروژه را به تنهایی و بدون کمک دیگران انجام دهند.

مبتلایان به اختلال شخصیت وابسته به هنگام قطع رابطه ی عاطفی ( با همسر، دوست و…) به شدت نیازمند فرد دیگری برای جایگزین شدن عشق خود دارند تا از آنها مراقبت و پشتیبانی کند یا مدتها به دنبال شخص سابق می گردند.

آنها در جلب محبت و حمایت دیگران نیز مشکل دارند به گونه ای که دیگران را از وابستگی بیش از حد خسته کرده و از خود دور می کنند. افراد مبتلا به این عارضه همیشه احساس ترس دارند و قادر به مراقبت از خود نیستند.

 

جهت یافتن پاسخ چگونه از وابستگی عاطفی رها شویم پیشنهاد می کنم حتما فایل صوتی خانم فتحی را گوش دهید

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

4 دیدگاهها

 • پاسخ داریوش حمیدی آذر ۱۶, ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۴ ب٫ظ

  با سلام
  لطفا در این زمینه کتابی معرفی بفرمایید.
  با تشکر

  • پاسخ میترا فتحی آذر ۲۱, ۱۳۹۵ در ۸:۱۲ ب٫ظ

   سلام و عرض ادب. می توانید کتاب وابستکی متقابل را مطالعه فرمایید.

 • پاسخ زهرا اسفند ۱۰, ۱۳۹۵ در ۷:۰۱ ق٫ظ

  سلام کارگاههای وابستگی حضوری هست یا امکان مشاوره تلفنی هم وجود داره؟

  • پاسخ کلهر اردیبهشت ۷, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۱ ق٫ظ

   سلام
   لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:
   09106611218

  یک پاسخ ارسال کنید