هوش هیجانی

از چه راه هایی می توانیم اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم؟

آذر ۱۷, ۱۳۹۵
از چه راه هایی می توانیم اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم؟

اعتماد به نفس یکی از ملزومات راه زندگی موفق و پیشرفت است. فردی که اعتماد به نفس ندارد کمتر ریسک می کند، کمتر راه های جدید برای انجام کار ها را کشف کرده و بکار می گیرد، با صدای آرام صحبت می کند، هنگام راه رفتن یا نشستن حالت خمیدگی به خود می گیرد (قوز می کند)، کمتر در گفتگو های گروهی شرکت می کند، به سختی می تواند تصمیم بگیر و…

اعتماد به نفس دو نوع دارد:

 • اعتماد به نفس سالم
 • اعتماد به نفس ناسالم و کاذب

اعتماد به نفس سالم بر اساس من واقعی و واقع بینی شکل می گیرد، یعنی اینکه «من می توانم و می دانم که می توانم.» اعتماد به نفس ناسالم یا کاذب بر اساس توهمات و عدم شناخت خود واقعی شکل می گیرد.

در این مقاله می خواهیم یازده روش برای افزایش اعتماد به نفس را به شما بیاموزیم:

 1. توانایی ها و نقاط ضعف خود را بشناسید. اولین قدم در افزایش اعتماد به نفس «شناختن من واقعی» است. در این قدم شما باید به شناخت نسبتا کافی ای از خود برسید و بدانید که دقیقا چه شخصیتی، با چه علایق، استعداد ها، توانایی ها، نقاط قوت و نقاط ضعفی هستید. در این مسیر می توانید از کمک دیگران برای بهتر شناختن خود نیز استفاده کنید.
 2. قاطعیت را بیاموزید. قاطعیت یعنی اعتماد به خود، تعیین حد و مرز ها، شفاف دیدن، صراحت و شفاف بیان کردن، پذیرفتن و همدلی با دیگران، به دست دادن کنترل زندگی، شناخت اولویت ها، شناخت و توانایی گرفتن حق خود، داشتن عزت کلام. قاطعیت یکی از مهم ترین ویژگی های شخصیت های سالم و با اعتماد به نفس بالا است.
 3. تصمیم بگیرید و مسوولیت آن را قبول کنید. بسیاری از افراد در تصمیم گیری دچار مشکلاتی هستند. گاهی این مشکلات و تزلزل ناشی از آن است که فرد نمی خواهد مسوولیت عواقب تصمیم خود را بپذیرد. بهتر است هنگام تصمیم گیری،
 • راه های پیش رو را بر روی کاغذ بنویسید.
 • به خود بگویید که از میان این راه ها باید یک مسیر را انتخاب کنید.
 • فواید و مضرّات هر انتخاب را در دو ستون بنویسید. یعنی، اگر هر یک از راه ها را انتخاب کنید، چه چیز هایی را بدست می آورید و چه چیز هایی را از دست می دهید؟
 • یکی از راه ها را انتخاب کنید و بپذیرید که این مسیر در هر صورت موجب از دست دادن برخی از مسائل می شود و شما باید این مسئله را بپذیرید.
 1. بر کمال گرایی خود کار کنید. ترس ما از اشتباه کردن، تپق زدن، اشتباه گفتن، و تلاش ما برای کامل و بی نقص بود باعث کاهش کارایی و بازدهی مثبت عملکرد ما می شود و اعتماد به نفس ما را کاهش می دهد. سعی کنید هر چیزی را در همان سطحی که هست، ابتدا، بپذیرید و از آن توقعی متناسب با خود آن داشته باشید. این باور که همیشه همه چیز باید با استاندارد های ذهن من یکی و کامل و بی نقص باشد را در خود کمرنگ کنید زیرا این باور اشتباه است.

راههای افزایش و تقویت اعتماد به نفس

 1. همیشه آراسته باشید. مهم نیست که شما همیشه بر طبق تجملات یا مد روز لباس بپوشید یا خیر، مهم این است که همیشه پاکیزه، آراسته و مناسب با شرایط لباس بپوشید.
 1. موفقیت ها و دستاورد های گذشته ی خود را مرور کنید. یکی از راه های موثر برای افزایش اعتماد به نفس مرور توانایی ها و دستاور های گذشته است. مرور کردن موفقیت های گذشته باید این دیدگاه را به شما بدهد که «انسان توانایی هستید و قبلا توانسته اید که این کار ها را انجام دهید، بنابراین، باز هم می توانید.» عدم مرور موفقیت های گذشته، تصویری مبهم به شما می دهد و باعث سردرگمی تان می گردد.
 1. بلند و شمرده صحبت کنید. افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند با صدایی آهسته، با خنده، با شک و تردید، و در موارد، بسیار تند صحبت می کنند. تمرین کنید که تمام واژه هایی که می گویید را بلند، رسا و شمرده بیان کنید. اگر به صحبت شما گوش نمی دهند می توانید صدای خود را بلند تر کنید! اگر صحبت شما را قطع می کنند می توانید با صراحت و قاطعیت از آن ها بخواهید که «صحبت من تمام نشده است، اجازه دهید صحبت من تمام شود.» اگر هنگام صحبت کردن زیاد می خندید تمرین کنید که با جدیت و قاطعیت بیشتری صحبت کنید.
 1. افکار منفی خود را شناسایی کنید. «من نمی توانم، من شکست می خورم، من کوچکتر هستم، من کمتر هستم و…» همگی افکار منفی مخرب اعتماد به نفس هستند. افکار منفی خود را شناسایی کنید و خلاف آن را به خود بگویید، آنقدر بگویید تا باور کنید.
 1. عزت نفس خود را ترمیم و تقویت کنید. یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس می تواند عزت نفس آسیب دیده باشد. شما باید به جایی برسید که خود را ارزشمند، دوست داشتنی، کافی و لایق بدانید. برای تقویت عزت نفس حتما از یک روانشناس، مشاور یا مربی کاردان کمک بگیرید.
 1. با افراد حامی و مثبت بین معاشرت کنید. برخی از افراد با مکالمات منفی خود اعتماد به نفس را از شما سلب می کنند، این افراد مخالفان شما هستند. اطراف خود را با انسان هایی شاد، توانمند، حامی و مثبت بین پر کنید و اجازه دهید که آن ها انرژی خود را با شما شریک شوند و حس خوب بودن و لایق بودن را به شما بدهند.
 1. خود را مسخره نکنید! گاهی قبل از اینکه دیگران ما را مسخره کنند یا دست کم بگیرند، خود ما این کار را در حق خود انجام می دهیم. به خود احترام بگذارید، از خود مراقبت کنید و خود را باور کنید. فراموش نکنید که تا زمانی که شما خودتان را باور نکرده باشید، کمتر کسی شما را باور خواهد کرد.

 

برای افزایش اعتماد به نفس خود در صورت تمایل می توانید در کارگاه هوش هیجانی بهبودی در 99 روز شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

2 دیدگاهها

 • پاسخ ahmad آذر ۱۹, ۱۳۹۵ در ۸:۲۱ ب٫ظ

  مطالب سایت واقعا فوق العاده هستش تشکر دوست عزیزز

  • پاسخ میترا فتحی آذر ۲۱, ۱۳۹۵ در ۸:۱۱ ب٫ظ

   سلام و عرض ادب. سپاسگزارم بابت مطالعه ی مطالب.

  یک پاسخ ارسال کنید