هوش هیجانی

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند برای رسیدن به موفقیت چگونه عمل می کنند؟

آبان ۱۹, ۱۳۹۵
موفقیت افراد با هوش هیجانی بالا

فردی هوش هیجانی بالایی دارد که در اغلب مهارت های هوش هیجانی سطحی بالا داشته باشد. برخی از مهارت های هوش هیجانی مستقیما به موفقیت ربط دارند و برخی دیگر به طور غیر مستقیم سهم بسزایی در موفقیت افراد دارند. در این مقاله به ویژگی هایی می پردازیم که ارتباط مستقیمی با موفقیت افراد دارند:

  1. افراد موفق با هوش هیجانی بالا پشتکار دارند.

این افراد همیشه مسئولیت پذیری دارند و برای رسیدن به اهداف خود سخت تلاش می کنند. آن ها در مواجهه با موانع پشتکار، اراده، ثبات، استقامت دارند. آن ها می توانند از امکانات محدود استفاده بهینه ای داشته باشند و خود را به سوی اهداف پیش ببرند، همچنین، از روی آگاهی و هدفمندی عمل می کنند و در برخورد با موانع به سادگی عقب نشینی نمی کنند.

افراد موفق با هوش هیجانی بالا تأثیر و نتایج فکر یا عمل خود را می دانند و کارها را همسو با اهداف و ارزش های خود انجام می دهند. آن ها اشتیاق بالایی برای موفقیت، هدف گرایی و پیشرفت دارند تا جایی که رسیدن به هدف و انجام کارها برایشان در اولویت بر به رسمیت شناختن موانع دارد. همچنین، این افراد دائما به دنبال یادگیری هستند و اهداف بزرگ و چالش برانگیز اما قابل دست یابی را دنبال می کنند. آن ها تا رسیدن به اهداف دست از تلاش بر نمی دارند و یا راهی می یابند و یا راه ها را می سازند.

افرادی که فاقد این مهارت هستند سازگاری و انعطاف پذیری پایینی دارند، اشتیاقی برای غلبه بر موانع ندارند و در برخورد با موانع و مشکلات به راحتی تسلیم می شوند. همچنین، آنها در مدیریت عواملی که باعث حواس پرتی میشود و بر تمرکز بر وظایف کاری شان تاثیر می گذارد، ضعیف عمل می کنند.

این افراد در اجرای وظایف محوله مسئولیت پذیر نیستند و در انجام وظایف خود اهمال کاری می کنند. افرادی که هوش هیجانی پایینی دارند در انجام امور انعطاف پذیری ندارند و با اولین موانع سریع راهشان متوقف میشود.

  1. افراد موفق با هوش هیجانی بالا انگیزه و روحیه ی موفقیت طلبی دارند.

افراد موفق با هوش هیجانی بالا استاندارد و معیارهای حرفه ای و شخصی بالا و میل زیادی برای رشد، تغییر و یادگیری دارند. آن ها همیشه می خواهند به بهترین ها دست پیدا کنند و برای رسیدن به آن تلاش می کنند.

افرادی که این مهارت را کسب می کنند استاندارد های شخصی و حرفه ای بالایی انتخاب کرده و مشتاق پیشرفت، بهبودی و بدست آوردن استانداردهای جدید تر، عالی تر و بالا تر هستند. آن ها دائما در حال یادگیری و هدف مند هستند و میل شدیدی به بدست آوردن استانداردها و اهدافشان دارند.

افراد موفق با هوش هیجانی بالا اهداف بزرگ، چالش برانگیز اما قابل دستیابی برای خود تعیین می کنند. آن ها حساب شده و متعادل ریسک می کنند و برای تقویت خود و رهایی از شک و ضعف، و همچنین برای پیشرفت خود اطلاعات جدید را  دنبال می کنند. این افراد می دانند که چطور عملکرد خود را بهبود بخشند.

اما در مقابل، افرادی که روحیه موفقیت طلبی و انگیزه برای پیشرفت را در خود ندارند در اجرا و عملکرد خود از تعیین استاندارد ها و اصول ثابت و محکم، چه فعالانه و آشکار باشد و چه منفعلانه و مخفیانه، خودداری می کنند. آن ها بی توجه به انتظاراتی که از آن ها می رود کار می کنند، خود را زیاد به زحمت نمی اندازند و همیشه راحت ترین راه ها را انتخاب می کنند.

این افراد اغلب کمترین کار را برای دستیابی به مسائل انجام می دهند، اهداف را جدی نمی گیرند و اگر مجبور به داشتن اهدافی شوند راحت ترین اهدافی را که با کمترین تلاش حاصل می شوند را انتخاب می کنند یا حتی اهداف غیر ممکن و دست نیافتنی را انتخاب می کنند که به شکست منجر شود (تا در نهایت به دیگران بگویند که من که گفته بودم ممکن نیست).

همچنین، آن ها شرایط موجود را می پذیرند و حرکتی در جهت تغییر انجام نمی دهند. آن ها فقط کاری را انجام می دهند که در حوزه ی وظیفه آن ها می باشد و از آن ها خواسته شده است و زمانی که اهداف و کارهایی برایشان تعیین شده باشد آن را انجام می دهند اما بدون علاقه و بدون کیفیت.

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند برای رسیدن به موفقیت چگونه عمل می کنند؟

  1. افراد موفق با هوش هیجانی بالا افرادی توانمند هستند.

این افراد تمامی هیجانات درون خود را در لحظه می توانند تشخیص دهند. آن ها توانایی بالایی در تجربه و پذیرش هیجانات و احساسات خود دارند. آن ها ارزیابی صحیح از خود، از ارزش ها، علاقه مندی ها، توانمندی ها و نقاط ضعف خود دارند.

این افراد دارای عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی بوده و روحیه ی ریسک پذیری دارند. آن ها خود را لایق موفقیت می دانند و می دانند که با اعتماد بر توانایی ها و استعداد های خود می توانند به اهداف شان برسند. افراد موفق با هوش هیجانی بالا می توانند رفتارهای خود را کنترل کنند و تکانشی رفتار نکنند.

این افراد کاملا بر نقاط ضعف و نقاط قوت خود آگاهی دارند و می توانند تشخیص دهند که چه کارهایی را می توانند انجام دهند و چه کار هایی در توان شان نیست. آن ها می دانند که همیشه این نقاط قوت ما است که موفقیت را برای ما بوجود می آورد، بنابراین، تمرکز آن ها بر نقاط قوت و توانمندی ها یشان است.

توانمندی فردی یکی از مهارت های هوش هیجانی است و افرادی که این مهارت را ندارند خود رای هستند و می خواهند همیشه همه کارها را خودشان انجام دهند. آن ها توانایی درخواست کمک از دیگران را ندارد. همچنین، آنها در حفظ آرامش و خونسردی در شرایط سخت و پر تنش، حفظ استقامت و عملکرد مثبت و مدیریت بحران ضعیف هستند.

  1. افراد موفق با هوش هیجانی بالا از خلاقیت خود استفاده ی بهینه می کنند.

خلاقیت یکی از مهارت هایی است که به هوش هیجانی افراد مربوط می شود. افرادی که خلاقیت شان قوی است به طور فعال دستاورد ها و ایده های جدید را دنبال می کنند و نسبت به آنها پذیرا هستند. ایده پردازی قدم مهم و موثری برای شروع یک موفقیت بزرگ است.

آن ها در منابع گسترده و مختلفی به دنبال ایده هایی جدید هستند، نسبت به راه حل های ابتکاری و جدید پذیرا هستند و آنها را بررسی می کنند. افراد خلاق برای ایجاد ایده های جدید سوالات زیادی می پرسند و دیگران را به بارش ایده و بلند فکر کردن تشویق می کنند. آن ها در تفکرات خود ریسک های جدید می پرورانند و فرضیات، الگو ها و روش های پذیرفته شده را زیر سوال میبرند و به چالش می کشند.

همچنین، این افراد تلاش می کنند که روش های جدیدی برای انجام کارها پیدا کنند. آن ها تلاش می کنند که به مسائل نگاه جدیدی داشته باشند و کنجکاو هستند. این افراد منعطف و سازگار هستند، به شکست ها به عنوان بازخورد نگاه می کنند(خوب این ایده ای است که نتیجه نمی دهد، بیا یک راه دیگر را امتحان کنیم)و خود را بابت شکست ها آزار نمی دهد و سرزنش نمی کند.

افرادی که خلاقیت شان ضعیف است هنگام مواجهه با تغییر یا تغییر اولویت ها نگران و مضطرب می شنوند، به شرایط جدید واکنش منفی نشان می دهند، شکایت می کنند، سازش ناپذیر هستند و در نگاه به مسائل انعطاف پذیر نیستند. آن ها برای چالش های جدید مردد هستند و هنگام رویارویی با شرایط متغیر نمی توانند مسیر خود را عوض و ردیابی کنند.

  1. افراد موفق با هوش هیجانی بالا در مسیر موفقیت خود، دیگران را نیز به موفقیت می رسانند.

از آن جایی که هوش هیجانی رابطه ی مستقیمی با طرز نگرش ما به زندگی دارد و به زندگی افراد نیز معنا می دهد، افراد موفقی که هوش هیجانی بالایی دارند می دانند که برای موفق شدن به معنای حقیقی لازم است که به دیگران نیز در مسیر شان کمک کنند. آن ها همینطور که در مسیر خود پیش می روند به آن هایی که در این مسیر برای رشد به کمک نیاز دارند نیز کمک می کنند تا آن ها نیز به موفقیت برسند.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید