افسردگی, مقالات

افسردگی چیست و مراحل آن به زبان کاملا ساده کدام است؟

بهمن ۲۱, ۱۳۹۴
افسردگی چیست و مراحل افسردگی کدام است

افسردگی چیست ؟

همه‌ی ما در زندگی گاهی حالت‌هایی مانند اندوه، ناامیدی و بی‌تفاوتی را تجربه می‌کنیم و این حالت‌ها کاملا طبیعی هستند، اما اگر مدت نسبتا زیادی است که احساس غم، ناامیدی، بی‌انگیزگی و بی‌ارزشی دارید، بهتر است بدانید که دچار بیماری افسردگی شده‌اید. به جرات می‌توان گفت افسردگی ریشه‌ی سایر بیماری‌ها و شایع‌ترین نوع بیماری در جامعه ما و حتی در سطح جهانی است و از سنین کودکی تا کهنسالی را شامل می‌شود.

افسردگی دلایل بی‌شماری دارد که رفته‌رفته با تلنبار شدن تاثیرات این دلایل فرد منجر به «مرگ معرفتی» یا «مرگ نامحسوس»، یعنی همان افسردگی می‌شود. افسردگی بیماری‌ای است که با گذر از چهار مرحله تمام وجود یک فرد را در بر می‌گیرد و موجب بیماری‌های دیگر مانند سرطان نیز می‌شود.

ریشه‌ی اصلی و پایه‌ی افسردگی “ترس، غم و خشم‌های سرکوب شده” هستند. همانطور که پیش‌تر گفتم، نام دیگر افسردگی را می‌توان «مرگ نامحسوس» گذاشت. حالتی که طبق آن، فرد خیلی از کارها را مانند هر انسان دیگری انجام می‌دهد اما بدون کیفیت، بدون انگیزه، بدون توجه، بدون دقت و با بی‌میلی، درست مانند مرده‌ای متحرک. یا اینکه فرد ممکن است همه چیز را خوب بفهمد اما قادر به درک کیفیت و معرفت پدیده‌ها نیست و احساس خود را نسبت به همه چیز از دست می‌دهد.

 

مراحل افسردگی:

مرحله اول، افسردگی در سطح انرژی:

 زمانی است که فردی را می‌بینیم که می‌گوید، می‌خندد، فعالیت دارد، اما بعد از کمی معاشرت با او دچار خمودگی و حالی منفی می‌شویم. در اصطلاح عامیانه، مثلا بعد از مدتی معاشرت، می‌گوییم: «فلانی آدم خوبی است اما نمی‌دانم چرا وقتی با او صحبت می‌کنم یا کنارش می‌نشینم حالم بد می‌شود.» و احساس افسردگی و سنگینی درون خود می‌کنیم.

این خفیف‌ترین حالت افسردگی است که در فرد وجود دارد و انرژی منفی وی به ما منتقل می‌گردد. در واقع این حالت زمانی پیش می‌آید که:

  1. فرد دچار نگاه و نگرش منفی‌ای نسبت به حوادث بیرونی است،
  2. فرد دچار ناآگاهی درباره‌ی خود و جهان هستی است،
  3. محور وجودی (برآیند ذهن، روان و رفتار) او محوریتی منفی است.

لازم به ذکر است که گاهی حال ما در کنار برخی افراد به دلیل مسائل درونیمان (مانند: توقعات، حسادت و…) بد می‌شود و نه اینکه فرد مقابل ما مشکلی داشته باشد. پس بسیار مهم است که همنشینی صالح باشیم و ابتدا دلیل حال بد را در خودمان جستجو کنیم؛ و اگر معاشرت با چنین افرادی زندگی ما را مختل می‌کند، بدون قضاوت و بی‌مهری، صرفا جهت محافظت از خود، معاشرت خود را با آنها کمتر کنیم.

 

مرحله دوم، افسردگی ذهنی:

 زمانی است که ذهن فرد نیز درگیر افکار منفی می‌شود. ممکن است با فردی خنده‌رو و پرتحرک مواجه شویم اما وقتی شروع به صحبت با او می‌کنیم متوجه می‌شویم که عمده افکار او افکار منفی است. این حالت در مورد خود ما نیز صادق است. باید مراقب افکارمان و محوریت افکارمان باشیم. در این مرحله هنوز احساسات فرد احساساتی مثبت است، به این معنی که شخص می‌تواند بخندد، شوخی کند و… اما افکار او منفی می‌شود.

مرحله دوم افسردگی، افسردگی ذهنی است که به موجب آن ذهن ما به سمت افکار منفی و ترس گرایش پیدا می‌کنند. دقت کنید که افکار شما غالبا حول محور چه نوع افکاری می‎‌گردند؟

افسردگی چیست و مراحل افسردگی کدام است

مرحله سوم، افسردگی روانی:

 زمانی است که بخش روان انسان نیز درگیر می‌شود. طوریکه احساسات فرد نیز به احساسات منفی گرایش پیدا می‌کند. فرد شادی و سرزندگی خود را از دست می‌دهد. دیگر از نشاط گذشته‌اش خبری نیست و غالبا حالی غمگین، ترسو، رنجیده، یا پرخاشگر دارد.

 

مرحله چهارم، افسردگی جسمی:

 زمانی است که پس از طی سه مرحله‌ی پیشین، افسردگی به جسم می‌رسد. و در این مرحله است که افسردگی تمام وجود فرد را در برمی‌گیرد؛ تا جایی که حالت نگاه، پلک‌ها، طرز راه رفتن، و شکل کلی جسم فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در این مرحله راه‌های ورود جریانات مثبت به نرم‌افزارهای وجود فرد و همچنین راه‌های دریافت انرژی، مانند چاکراها و کانال‌ها بسته می‌شود.

زمانیکه افسردگی این چهار مرحله را در فرد طی می‌کند، ریشه‌ی بیماری‌های دیگر در فرد و حتی موجب بروز بیماری و خمودگی در جامعه نیز می‌شود. افسردگی را می‌توان به عنوان مادر تمام بیماری‌ها نام برد اما خبر خوش این است که این بیماری قابل درمان است. اگر گرفتار بیماری افسردگی هستید می‌توانید طی پروسه‌ای یک ساله با استفاده از روش‌های مکمل و سالم درمان شوید و به زندگی بازگردید.

 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید