تیپ های شخصیتی

بایدها و نبایدهای شخصیت مهرطلب چیست؟

خرداد ۳, ۱۳۹۵
بایدها و نبایدهای شخصیت مهرطلب چیست؟

شخصیت های مهر طلب غالبا بایدها و نباید های مشخصی دارند که این باید و نباید ها نوع تفکر، احساس و رفتار آنها را رقم می زند.  در این مقاله به برخی از این باید و نبایدها اشاره می کنیم.

«نه» نمی‌توانم بگویم.

هیچ‌وقت نمی‌توانم «نه» بگویم و نباید هم «نه» بگویم زیرا دیگران از  من ناراحت می‌شوند و دیگر مرا دوست نخواهند داشت. همیشه باید به دیگران خدمت کنم.

«همه کارها را خودشان می‌خواهند انجام دهند و به ندرت مسوولیت‌ها را به دیگران واگذار می‌کنند.
«نیاز دارند که مورد تایید و پذیرش دیگران قرار بگیرند. مثلا، از ترس پذیرفته نشدن و طرد شدن، مورد خشونت و مخالفت دیگران قرار گرفتن، یا برای فرار از احساسات منفی یا خشم و رنجش خود، به ندرت احساسات منفی خود را بروز می‌دهند.
«نیاز شدیدی به کنترل دارند اما در حقیقت و ناخودآگاهانه کنترل خود را به دیگران می‌دهند.

«نیاز شدیدی به تحت کنترل و حمایت قرار گرفتن دارند. این افراد شخصیت مستقل و با ثباتی ندارند و در واقع نظرات و واکنش‌های دیگران است که آنها را هدایت و کنترل می‌کند. «ظاهرا هیچ‌وقت از کسی نمی‌رنجند و همه را می‌بخشند اما در حقیقت درونی پر از خشم و رنجش دارند، هرچند که به دلیل مهرطلبی و ناآگاهی‌شان از ‌غیرطبیعی بودن این حالات این امر را انکار می‌کنند.

«محبت می‌کنند تا محبت ببینند. تایید می‌کنند تا تایید بشوند. انتقاد نمی‌کنند تا از آنها انتقاد نشود. به دلیل ترسشان از طرد شدن، خشونت و جنگ، وارد بحث و مخالفت نمی‌شوند. نظر نمی‌دهند تا مبادا نظراتشان تایید نشود و طرد شوند.

در واقع نوعی معامله و توقع در پس مهر این افراد وجود دارد که اگر نتیجه محبتشان را نگیرند خشمگین شده و به قهر، خشونت یا تنبیه شما دست می‌زنند یا اگر میزان ترس در آنها بسیار بالا باشد در سکوت و پر از خشم، رنجش و افسردگی شما را رها می‌کنند.

 هیچ‌وقت نباید و نمی‌توانم ناراحتی خود را به زبان بیاورم.

به دلیل ترس‌ها و اضطرابشان، احساس قربانی بودن و اجباری که برای راضی کردن دیگران احساس می‌کنند، از کاری که انجام می‌دهند لذت نمی‌برند. نیاز، احساسات و افکار دیگران را در اولویت قرار می‌دهند. ناملایمتی‌هایی را که می‌بینند تحمل می‌کنند، اما بعد از مدتی تحمل، ناگهان مانند کوه آتشفشان منفجر می‌شوند. چرا؟ باز هم به خاطر ترس‌ها و نیازهایی که از آنها یک مهرطلب ساخته است.

مهر طلب ها سعی می‌کنند که عدم رضایت از خود را با جلب رضایت از بیرون از خود (دیگران) جبران کنند. سعی می‌کنند مهری که خود به آن نیاز دارند را از بیرون از خود (دیگران) درخواست کنند و کمبود محبت خود را با محبت (ناخالص) به دیگران جبران کنند. سعی می‌کنند باور به ناخوشایند و ناکافی بودن خود را با محبت ناسالم به دیگران و راضی نگه داشتن‌شان و تظاهر به خوب بودن جبران کنند. در حالی که تمامی اینها چیزهایی هستند که فرد مهرطلب در «خود» دارد و «در خود باید به دنبال آنها بگردد.

اغلب احساس گناه، احساس ناکافی بودن، احساس بی‌کفایتی دارند و به سرزنش خود، انتقاد شدید از خود، وضع قوانین سخت برای خود، انتظارات عصبی و کمال‌گرایانه از خود مشغولند. شادی اصیل و رضایت را به ندرت احساس می‌کنند؛ زیرا مهرطلب‌ها به مرور بسیار از خود حقیقی‌شان دور می‌شوند و این موجب عدم شادی و عدم رضایت در آنها می‌شود.

 

بایدها و نبایدهای شخصیت مهرطلب چیست؟

 

همیشه همه را باید راضی و شاد نگه دارم. 

افراد در کنار من نباید ناراحت باشند و من مسئول شاد کردن آنها هستم.

برای اینکه دیگران را راضی و شاد نگه دارند بایدها و نبایدهای سختی را برای خود تعیین می‌کنند و خود را در مضیقه قرار می‌دهند، بیش از توان خود خدمت می‌کنند و نهایت تلاش‌شان را می‌کنند اما از طرفی دیگر خودشان را بد حال و خسته و ناراحت و قربانی نشان می‌دهند مگر اینکه شرایط طوری باشد که برای پذیرفته شدن مجبور باشند خود را شاد و مهربان نشان دهند. البته حقیقت هم این است که این افراد، افراد شاد و راضی‌ای نیستند.

ناخودآگاه یا ناهوشیارانه خود را در شرایطی قرار می‌دهند که قربانی شوند و در نهایت طبل «من بی‌چاره‌ام»، «من بدبختم»، «من قربانی‌ام» را به صدا درآورند. در واقع این افراد چون شخصیت قربانی دارند و در ناخودآگاهی آنها قربانی بودن ثبت شده است پس ناخودآگاه برای تایید و تصدیق باور ثبت شده در ناخودآگاهی‌شان کاری می‌کنند که به قربانی شدن‌شان منجر شود و همیشه سوالشان این است که: «چرا من که به همه خوبی می‌کنم بدی می‌بینم؟» جواب این «چرا» در مهرطلبی، توقعات عصبی و سرویس‌های افراطی و بی‌جایی است که به دیگران می‌دهند.

بنابراین لاجرم همیشه یک قربانی که با آنها بدرفتاری می‌شود باقی می‌مانند. مگر اینکه باور قربانی بودن خود را عوض کنند و دست از سرویس دادن‌های افراطی و بیهوده بردارند و کمی به خود مشغول شوند.

مهرطلبی اعتیادآور است. اعتیاد به تایید و تصدیق دیگران و اعتیاد به تحسین دیگران؛ همچنین اعتیاد به محبت‌های افراطی و وابسته کردن دیگران به خود.

مهرطلب‌ها به حدی بیش از ظرفیت خود محبت می‌کنند که خودشان تهی از عشق می‌شوند و دیگر وقت و عشقی برای خود ندارند و در نهایت احساس خلأ و فرسودگی می‌کنند. کنترل زندگی و روابط‌شان را به مرور از دست می‌دهند.

سرکوب‌ها و تحقیرها در دوران کودکی موجب تقویت نیاز به خوب تلقی شدن و مهرطلبی در فرد می‌شود. افراد مهرطلب ابتدا باید بپذیرند که مهرطلب هستند و مهرطلبی یک بیماری است. در نهایت، نیازها و احساسات مسموم، خشم‌ها، سرکوب‌ها، اضطراب و توقعات عصبی در فرد مهرطلب موجب افسردگی وی خواهد شد.

 همه باید همان‌طور که من به آنها لطف می‌کنم به من نیز لطف کنند.

(سوال همیشگی آنها: «چرا جواب خوبی‌های مرا با بدی می‌دهند؟ من که به آنها فقط محبت کردم!») مهرطلب‌های عزیز، بپذیرید که قرار نیست همیشه همه جواب محبت‌های شما را با محبت بدهند. اینکه شما محبت می‌کنید تضمینی بر این نیست که آنها هم به شما محبت کنند و قدردان باشند.

پس یا محبت نکنید یا زمانی محبت کنید که مطمئن هستید عشق بی‌توقع می‌دهید. تمرین کنید که خوبی‌های خود به دیگران را فراموش کنید تا منتظر بازگشت محبت از جانب آنها نمانید و آسوده‌تر زندگی کنید.
همیشه خواسته و نیاز و احساس دیگران مقدم بر من است.
محبت و توجه کنم تا به من محبت و توجه کنند.

 هرگز نباید دیگران را نا امید کنم.

همیشه باید شاد و موجه باشم و نباید احساسات منفی خود را به دیگران نشان دهم.
باید به دیگران کمک کنم (همیشه کمک می‌کنند حتی اگر از آنها کمکی هم نخواسته باشند).
همیشه باید از دیگران مراقبت کنم و من حامی آنها باشم زیرا من تنها کسی هستم که می‌توانم از آنها حمایت و مراقبت کنم و آنها بدون من می‌میرند!

اصلاح این موارد نیاز به راهنمایی و کمک یک مربی دارد. اگر می‌خواهید از بند افسردگی رهایی یابید چاره‌ای ندارید جز مواجهه با خود واقعی و درونیات خود. یکی از خودهایی که موجب افسردگی می‌شود «خودِ مهرطلب» است. پس بهتر است که با خود مهرطلبتان مواجه شده، خود را بپذیرید و برای بهبودی اقدام کنید. در مقالات بعدی توضیحات و راهکارهای بیشتری در رابطه با بیماری مهرطلبی ارائه خواهیم داد.

«امروز… خود را در آغوش می‌کشم. خود را دوست می‌دارم، و به خود/  احساسات خود، افکار خود، جسم خود توجه می‌کنم،  زیرا می‌دانم «کسی که خود را دوست ندارد نمی‌تواند عشق سالم نسبت به دیگران نیز داشته باشد».

افراد مهرطلب چه چیزهایی را باید بیاموزند؟

1- نیاز خود را به تایید شدن و پذیرفته شدن کنار بگذارند و شروع به تایید و پذیرش خود کنند. باور کنند که «قرار نیست همیشه همه افراد از ما راضی باشند» و دیگر اینکه «ما مسئول شاد نگه داشتن دیگران نیستیم».

2- وقتی عشق ندارند، عشق ندهند و وقتی عشق دارند نیمی از آن را به خود بدهند و خود را از عشق اشباع کنند و باقی را برای دیگران صرف کنند. افراد مهرطلب به جای اینکه دیگران را در اولویت قرار دهند، بهتر است خود را در اولویت قرار دهند زیرا مهرطلب‌ها همیشه برای دیگران بوده‌اند و در کم‌توجهی و بی‌مهری عمیقی نسبت به خود زندگی می‌کنند؛ پس نیاز آنها این است که بیشتر به خود رسیدگی کنند تا به تعادل برسند.

3- از خود مراقبت کنند ورزش، تغذیه مناسب، دیدن و توجه به افکار و احساسات و آنچه درونشان می‌گذرد، مراقبه، خودشناسی و بهبودی، خواب کافی، کار مناسب، استقلال مالی و شخصیتی و…  همگی از مواردی هستند که فرد مهرطلب باید در برنامه خود آن را بگنجاند.

4- «مراقبت از خود» و «حفاظت از حق خود» خودخواهی نیست و هر انسان سالمی این دو مورد را رعایت می‌کند. پس ترس از خودخواه بودن را کنار گذاشته و کمی به خود و به زندگی‌شان برسند.

5- با تنفر از خود و دلایل آن مواجه شده و شروع به دوست داشتن خود کنند. دقیقا همان‌طور که به دیگران محبت می‌کنند به خود نیز محبت کنند.

6- ترس را کنار گذاشته و بایدها و نبایدهای افراطی، قوانین سخت را شناسایی کرده و از روی خود بردارند و خود را کمی رهاتر کنند، به عبارتی خودتنبیهی را کنار بگذارند.

7- باورهای اشتباه خود را از خود شناسایی و اصلاح کنند.

این مقاله برای اولین بار توسط میترا فتحی در هفته نامه ی ضمیمه ی روزنامه ی دنیای اقتصاد به چاپ رسیده است.

 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

2 دیدگاهها

 • پاسخ Vahid دی ۲۲, ۱۳۹۵ در ۹:۱۷ ب٫ظ

  Salam khanoome fathi merc. Ehtemalan shoma midonin moadele mehr talab chi hast be englisi. Lotfan be man ham begin.

  • پاسخ میترا فتحی دی ۲۷, ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۳ ب٫ظ

   سلام و عرض ادب

   در انگلیسی ما واژه ی مشخصی برای این کلمه نداریم، اما عمدتا از People Pleaser استفاده می کنند.

  یک پاسخ ارسال کنید