تربیت فرزند

بدرفتاری های تربیتی خود را شناسایی کنید

مهر ۵, ۱۳۹۶
کودک-تربیت-بد-رفتاری

بسیاری از فرزندان به دلیل نا آگاهی پدر و مادر، از جانب والدین خود مورد بد رفتاری قرار می گیرند. به عنوان مثال:

  1. توقع بیش از حد یا خارج از محدوده ی توانایی از فرزند. والدینی که بدون توجه به میزان علاقه و توانایی فرزندان خود از آن ها توقع انجام کار هایی خاص را دارند نه تنها به آن ها کمک نمی کنند بلکه مانع رشد سالم شان نیز می شوند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما علاقه ای به درس خواندن نشان نمی دهد، شما نمی توانید با اجبار او را علاقه مند کنید. شاید بهتر است که در کار های مهارتی و هنری مهارت کسب کند. شاید مسیر و انتخاب او برای زندگی، انتخابی متفاوت از انتخاب شما باشد. شما نمی توانید با اجبار از یک خرگوش، یک پرنده بسازید!
  2. تذکرات مکرر به فرزند برای انجام کار ها. بسیاری از والدین، شعور فرزندان خود را با تذکرات مکرر خود نادیده می گیرند. به عنوان مثال، فرزند در حال انجام کاری است (مانند شستن ظروف)، مادر/ پدر به او می گوید که آن کار را انجام دهد (ظرف ها را بشوی). در این زمان تضاد های ذهنی در ذهن او بیدار می شود که ” آیا او نمی بیند که من در حال انجام همان کار هستم؟” ، ” آیا من بی شعور هستم؟”، “آیا او به من اعتماد ندارد؟”، “چرا همیشه کاری انجام کاری که در حال انجام آن هستم به من گوشزد می شود؟” و … یا تذکرات مکرر والدین مبنی بر انجام کاری خاص نمونه ای دیگر از این نوع تنبیه است. بلی! این رفتار، نوعی نوازش منفی و تنبیه برای فرزندان محسوب می شود.
  3. سلب فرصت اشتباه کردن از فرزند. باور ها و رفتار هایی مبنی بر این پیام که “تو نباید اشتباه کنی” ، “چرا اشتباه کردی؟”، “اگر اشتباه کنی بد، نا لایق و بی کفایت هستی” و… باور های مخربی هستند که بسیاری از والدین به فرزند خود انتقال می دهند. فرزند شما حق و اجازه دارد که اشتباه کند و از آن اشتباهات درس بگیرد، قرار نیست که این فرد، چون فرزند شما است، بری از اشتباه باشد.
  4. مقایسه ی فرزند با دیگران. یکی از تنبیه های رایج والدین، مقایسه ی فرزندان خود با دیگران برای تحریک آن ها به انجام کار هایی خاص است. شما با مقایسه ی فرزند خود با دیگران اعتماد به نفس سالم، حرمت نفس (عزت نفس) سالم و احساس خوب نسبت به خود و نسبت به دیگران را از او سلب می کنید.
  5. مقایسه ی فرزند با خود. یکی دیگر از تنبیه های والدین این است که فرزندان خود را با گذشته ی خود مقایسه می کنند. تجربیات، ضعف ها یا انتخاب های خود را به فرزندان خود تحمیل نکنید، آن ها شما نیستند بلکه افرادی جدا از شما هستند و قرار نیست که همان راهی را بروند که شما می خواهید بروند یا خودتان آن راه را رفته اید. مقایسه خود با فرزندان احساسات منفی نسبت به خود و نسبت به شما را در آن ها بیدار می کند.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید