تیپ های شخصیتی

برتری طلبی چیست و شخصیت برتری طلب کیست؟

اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۵
برتری طلبی چیست و برتری طلب کیست؟

شخصیت برتری طلب بسیار گنده دماغ، طلبکار، پر مدعا، جاه طلب و پرفیس و افاده است. همچنین پرخاش‌جویی و تجاوز به حقوق دیگران را حق خود می‌داند. چنین فردی نسبت به احساسات، نظرات و نیازهای دیگران بی‌تفاوت بوده اما همیشه توقع دارد که در اولویت اول توجه از سوی مردم باشد.

این فرد دیگران را به چشم ابزاری برای رسیدن به اهداف خود می‌بیند و همیشه توقع دارد که دیگران از او اطاعت کنند. شخصیت ‌برتری‌طلب توقع زیادی از خود دارد و زمانی ‌که این توقعات بیش از توانش باشد و به شکست منجر شود، وی شدیدا آشفته و دلزده می‌شود.

کمال‌طلبی در این تیپ‌شخصیتی عمدتا یا از آنها انسان‌هایی حریص و طماع می‌سازد یا به‌طور کل فرد را در زندگی‌اش فلج می‌کند تا جایی که فرد از ترس ناتوان بودن در کسب موفقیت در کارها ترجیح می‌دهد اصلا کاری انجام ندهد.

شخصیت برتری‌طلب درون خود دچار جنگ و کشمکش، ترس و اضطراب فراوانی است که تا زمانی که با آنها صادقانه مواجه نشود و آنها را نپذیرد از قدرتشان کاسته نمی‌شود؛ طبق آنچه که در مقالات پیشین مطرح کردیم، تمامی این حالات مواردی هستند که فرد را دچار افسردگی می‌کنند.

شخصیت‌های برتری طلب غالبا عناد و درگیری درون خود را به دیگران منتقل می‌کنند و این قضیه موجب بروز حالات خشم از دیگران، تحقیر دیگران، انتقادهای تند از دیگران، توقع‌های عصبی و افراطی از آنها و… می‌شود.

شخصیت برتری طلب بیشتر از اینکه با من واقعی خود زندگی کند، با من ایده‌آل خود زندگی می‌کند. من ایده‌آل او شخصی است ستودنی، کامل و بی‌نقص و قابل تحسین برای همه مردم جهان. این فرد به واقعیت وجودی خود و جایگاه واقعی‌اش توجهی ندارد بلکه فقط من ایده‌آل خود را می‌بیند و از دیگران توقع دارد که با من ایده‌آل او ارتباط برقرار کنند.

لازم به ذکر است که این جنگ و تضاد میان من واقعی و من ایده‌آل او باعث کاهش اعتماد به نفس در وی می‌گردد. شخصیت برتری طلب خود را استاندارد و مطلوب می‌داند و همه چیز را با معیار خود می‌سنجد. همچنین، این تیپ شخصیتی گاهی بسیار انعطاف‌ناپذیر است.

شخصیت برتری طلب چیست و شخص برتری طلب کیست ؟

شخصیت برتری طلب از هر چیزی که احساس می‌کند (از نظر او) سطح پایین است فاصله می‌گیرد، خود را در بالاترین سطح می‌داند و اگر در سطح بالایی نباشد بلوف می‌زند. این تیپ شخصیتی غالبا تلاش می‌کند تا دیگران به او محتاج باشند و او بر آنها تسلط داشته باشد تا پایه‌های قدرتش حفظ شود. شخص برتری طلب از هر گونه تسلیم در مقابل دیگران یا وابستگی به آنها بیزار است.

به‌رغم تظاهر شخصیت برتری طلب به کامل و بی‌نقص بودن درون او بسیار متزلزل و شکننده است طوری که اگر به خواسته‌های خود نرسد شدیدا فرو می‌ریزد، احساس تحقیر می‌کند و اعتماد به نفس (کاذب) او تضعیف می‌شود.یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیت برتری‌طلب، پنهان‌کاری او در رابطه با نقص‌هایش است.

برتری طلب‌ها غالبا نقص‌ها و کاستی‌های خود را پوشانده و ویژگی‌های برجسته خود را بزرگ نشان می‌دهد. برتری طلب‌ها علاقه وافری به زندگی‌های لوکس و تجملات دارند؛ از نظر آنها این سبک زندگی راهی برای بزرگ‌تر و قدرتمندتر نشان دادن خود است.

چه شخصیت هایی در زمره برتری طلب ها قرار می گیرند؟

 1. خودشیفته یا شخصیت نارسیسیتیک. خود را همان خود ایده‌آلش فرض می‌کند و به همین دلیل اعتماد به نفس کاذب و ساختگی دارد.
 2. کمال‌طلب. همه چیز را بی هیچ ‌نقص و کم و کاستی و در کمال مطلق می‌خواهد و این یک نوع خواسته وسواس‌گونه است.
 3. منتقم و پر ادعا. بسیار انتقام‌جو است و اهل خودنمایی.
 4. قدرت طلب. تلاش افراطی در کسب قدرت و جاه و منزلت می‌کند تا بتواند بر دیگران مسلط باشد و آنها به او محتاج باشند.
 5. پرستیژ طلب. علاقه شدیدی به کسب پرستیژ و جایگاه اجتماعی بالا دارد تا بالاتر و برتر از همه باشد.
 6. ثروت طلب. میل شدید و افراطی به جمع‌آوری پول و زندگی مجلل دارد.

چه عواملی موجب رشد و تقویت برتری طلبی در فرد می‌شود؟

این تیپ شخصیتی از دوران کودکی در فرد تقویت می‌گردد. تحسین و تایید بیش از حد، سختگیری زیاد، جنجال و بحث دائمی در خانواده، تحقیر و نادیده گرفته شدن یا توجه بیش از حد به افراد در دوران کودکی، تیپ شخصیتی برتری طلب را در آنها تقویت می‌کند.

شخصی که در دوران کودکی سختی و حقارت را تجربه کرده باشد، یا شخصی که در کودکی توجه بیش از حد دیده و لوس شده باشد به راحتی می‌تواند در بزرگسالی فردی برتری طلب شود. این اتفاق دقیقا از دوران کودکی شکل می‌گیرد.

این مقاله برای اولین بار توسط میترا فتحی در هفته نامه ی روزنامه ی دنیای اقتصاد نوشته شده و به چاپ رسیده است.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

3 دیدگاهها

 • پاسخ مونا دی ۱۹, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۷ ب٫ظ

  سلام بر شما بانوی زیبا و دلسوز.

  مرسی از مقاله های کوتاه و واقعا کاربردی تان.
  من دوستی دارم که ویژگی های برتری طلب را داراست.
  یک نمونه اینکه تعاریف دروغ از خود ، زندگی شخصی و روابطش با افراد خاص میکند!
  کاملا میدانم دروغ می گوید.دروغهایش حداقل خورده ریزه نیست.بلکه بسیار بزرگ و تابلو است.مثلا شوهرش دیپلم و کارگر ساده یک تولیدی است ولی به همه میگوید همسرم مهندس و کارخانه شخصی از خودش دارد!!!یا میگوید هشت میلیون در ماه خرج میکنیم درحالیکه ماهی زیر دومیلیون درامد دارند.یا خانواده شوهرش به دلیل مستضعف بودن در یک هتل ساده،کارگر خدماتی هستند ولی به هممون میگه خانواده شوهرم هتل پنج ستاره شخصی از خودشان دارند!!!من هم میدانم دروغ میگوید ولی نمیدانم چه عکس العملی بهترین کار است. هرکاری هم میکند برای تظاهر یا پول است اصلا برای خدمت به مردم یا رضای خدا کاری نمیکند.
  حالا باز هم من کاری با دروغهای او ندارم.چون حسود نیستم.
  فقط 1- احساس می کنم وی مرا شخصی ساده لوح و کم هوش تصور می کند به همین دلیل فک میکند من باور میکنم و همچنان دروغ میگوید.(رفتارش با همه اطرافیانش اینطور است.تازه بامن کمتر دروغ میگوید چون میداند کمی از واقعیت زندگی شخصی او اگاهم.و دستش رو میشود ولی باز هم…)
  2- نگرانش هستم.دوست دارم ازینکار فقط به خاطر خودش دست بردارد.
  حال نمیدانم چه عکس العملی در برابر این رفتارهایش داسته باشم.
  میخاهم به رخش بکشم که میدانم دروغ میگوید تا دست بردارد ولی اولا میترسم غرورش بشکند خیت شود.دوما اهل کل کل و بحث نیستم.سوما باهاش رودروایستی دارم و راحت نیستم که رک باهاش حرف بزنم.پس خودم را به اون راه میزنم و تحملش میکنم.
  فقط یکبار بهش یه تذکر دادم که بابرخورد شدید وی مواجه شدم طوریکه دست اخر خودم متهم شدم!!! 😐
  ببخشید طولانی سد اگر امکانش هست به ایمیلم نیز پاسخ دهید تا استفاده کنم.متشکر:)

 • پاسخ مرتضی اردیبهشت ۷, ۱۳۹۶ در ۱:۴۸ ب٫ظ

  پُست خوبی بود. علمی ،خلاصه و صحیح بود.

  • پاسخ میترا فتحی اردیبهشت ۸, ۱۳۹۶ در ۷:۱۲ ب٫ظ

   ممنون که مطالعه فرمودید.

  یک پاسخ ارسال کنید