هوش هیجانی

تاثیر تقویت هوش هیجانی بر روابط عاطفی

مهر ۱۶, ۱۳۹۶
هوش-هیجانی-رابطه-عاطفی

 

با تقویت هوش هیجانی، شما به شناخت تمامی هیجانات خود، به توانایی مدیریت هیجانات، به توانایی کنترل رفتار های ناشی از این هیجانات، به توانایی تشخیص هیجانات دیگران و مدیریت روابط خود می رسید. تاثیر هوش هیجانی بر تمامی جنبه های زندگی بارز است و طبق تحقیقات به عمل آمده، حدود 80 درصد از موفقیت ما در زندگی به تقویت این هوش بستگی دارد. یکی از مهم ترین فواید تقویت هوش هیجانی، بهبود روابط عاطفی و افزایش سلامتی و صمیمیت در روابط عاطفی است. شما در این مقاله به چهار راهکار مهم از دیدگاه هوش هیجانی برای تقویت کیفیت روابط عاطفی دست می یابید:

  1. خودآگاهی خود را تقویت کنید. تقویت خودآگاهی اولین قدم در تقویت هوش هیجانی و داشتن رابطه ی عاطفی صمیمی و سالم است. قبل از هر چیزی سعی کنید که هر روز به آگاهی جدید و صحیحی از خود، علایق تان، احساسات تان، رفتار ها و اثرات رفتار هایتان بر دیگران و محیط اطراف خود برسید. شما بدون شناخت کافی از خود نمی توانید خود و روابط تان را مدیریت کرده و به شناخت صحیحی از شریک عاطفی تان دست یابید.
  2. آگاهی از شریک عاطفی تان را بالا ببرسید. بالا بردن آگاهی به این معنی نیست که او را کنترل کنید، بلکه به این معنی است که به شریک عاطفی خود توجه کنید و سعی کنید او را بیشتر بشناسید. سعی کنید تا جایی که می توانید الگو های رفتاری و سبک های ارتباطی او را بیشتر بشناسید. توجه کنید تا ببینید که چه زمان هایی کم انرژی و چه زمان هایی پر انرژی است؛ ببینید علائق و اهداف او در زندگی چیست. به الگو های واکنشی او هنگام غم، شادی، استرس و خشم توجه کنید. ببینید که چه نیاز هایی در زندگی برای او اولویت دارند، حساسیت های او را بشناسید. بعد از شناخت این موارد نوبت به درک و پذیرش کیستی همسر خود می رسد.
  3. از مواردی که به شما و همسرتان در زندگی شادی و سرزندگی می بخشد آگاه شوید. هر دو طرف رابطه باید بدانند که چه هیجانات، رفتار ها، کلمات و چه مکان هایی حس و حال خوبی را در خود و همسرشان ایجاد می کند و سعی کنند که یکدیگر را با این یافته ها تغذیه کنند. درصد چشمگیری از اختلافات میان زوجین به این دلیل است که طرفین تصور دقیق و شفافی از نیاز های احساسی و عاطفی یکدیگر ندارند و بدتر از آن، برخی نمی دانند که خودشان از لحاظ احساسی با چه چیز هایی غنی می شوند.
  4. از مسائل سمی که حال شما یا شریک عاطفی تان را بد می کند آگاه شوید. چه الگو های منفی رفتاری حال شما یا همسرتان را بهم می ریزد؟ چه مسائلی مانع شادی و آرامش میان شما دو نفر است؟ آیا لیستی مکتوب از تمام این موارد دارید؟ یکی از این موارد می تواند فقدان فرصت و زمان کافی برای با هم بودن باشد. افرادی که وقت کمی را با همسر خود صرف می کنند نمی توانند رابطه ی زناشویی موفقی داشته باشند. رابطه ی عاطفی مانند گلی است که کاشته اید، این گل نیاز به نور، آب، کود و مراقبت دارد که اگر رعایت نکنید رشد نمی کند و از بین می رود. از دیگر موارد می تواند عدم صحبت درباره ی رابطه باشد.

هوش-هیجانی-رابطه-عاطفی
هر زوجی باید حداقل دو ساعت در ماه را صرفا درباره ی رابطه ی خود ، نقاط قوت و نقاط ضعف رابطه، تشویق ها و انتظارات خود از رابطه صحبت کنند. در این زمان باید با نیاز ها، خواسته ها، احساسات و افکار یکدیگر آشنا شوند. مهم ترین بخش این گفتگو این است که باید خروجی و نتیجه ی مثبت و کارآمد داشته باشد. گفتگوهایی که به بحث برتری طلبی، حق به جانبی، قربانی بودن طرفین منجر می شوند گفتگو های اثر بخش نیستند. اگر مکالمه های شما هم به این شکل پیش می رود، حتما به یک مشاور کاردان مراجعه کرده و مهارت های مکالمه ی اثر بخش و گوش دادن فعال را یاد بگیرید.

با انجام این چهار مرحله شما به شناخت صحیح و کافی ای نسبت به خود و شریک عاطفی تان می رسید. پس از آن نوبت به درک و پذیرش ویژگی های خود و همسرتان و تغییر ویژگی های منفی خود می رسد. هرگز با کسی به امید اینکه بعدا تغییر خواهد ازدواج نکنید. هرگز گمان نکنید که می توانید با عشق خود دیگری را تغییر دهید، انسان ها زمانی تغییر می کنند که خودشان بخواهند. اگر امروز کسی به شما وعده ی تغییر بخاطر عشق شما را می دهد بدانید که این تغییر یا انجام نخواهد شد یا اگر انجام شود کوتاه مدت خواهد بود. افراد باید خودشان به این نتیجه برسند که باید تغییر کنند. این چهار مرحله به شما کمک می کند که رابطه ی سالم تر و صمیمی تری با همسر خود برقرار کنید.

 

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید