هوش هیجانی

تاثیر تقویت هوش هیجانی بر عزت نفس چیست؟

شهریور ۲۸, ۱۳۹۵
تاثیر تقویت هوش هیجانی بر عزت نفس

عزت نفس یکی از مهم ترین عناصر بر زندگی سالم و دستیابی به موفقیت است. می توان گفت ضعف عزت نفس در انسان مانند جهنم برای او است. انسانی که عزت نفس ناسالم و پایینی دارد همیشه در بیرون از خود به دنبال احساس ارزشمند بودن و توانا بودن می گردد. چنین فردی فرصت ها را یکی پس از دیگری از خود سلب می کند و در نهایت هم نمی فهمد که برای چه سقوط می کند یا پیش نمی رود؟

در کنار آن، هوش هیجانی دریایی بسیار بسیار وسیع است که انسان را از بسیاری از اختلالات و مشکلات حفظ می کند. هنوز در ایران و در بسیاری از کشور ها اهمیت و ارزش این درّ گرانبها کشف و شناخته نشده است و متاسفانه صرفا” واژه هایی خام یا با اهداف تجارت درباره ی آن ادا می شود.

بر اساس مشاهدات، آنچه که امروز مردم ما شدیدا به آن نیاز دارند، تقویت هوش هیجانی است و آن چه که اغلب مردم به دنبال آن می گردند تا بتوانند آرامش بیشتری داشته باشند از طریق تقویت این هوش حاصل می گردد.

تقویت هوش هیجانی چه تاثیری بر عزت نفس دارد؟

چرا می گوییم که تقویت هوش هیجانی بر عزت نفس تاثیر دارد؟ این دو عنصر چه تاثیری بر یکدیگر دارند؟ چگونه می توانیم عزت نفس خود را تقویت کنیم؟ در این مقاله سعی داریم که 6 مورد از تاثیرات تقویت هوش هیجانی بر عزت نفس را برای شما شرح دهیم:

  1. آغاز توجه به خود

رسیدگی به وضعیت هوش هیجانی، آغاز توجه به خود است؛ آغاز بررسی و زیر نظر گرفتن خود است. هوش هیجانی به افراد یاد می دهد که به خود توجه بیشتری داشته باشند و خود را کشف کنند. هوش هیجانی می تواند آغاز گر بازگشت به خود باشد. این هوش انسان را به درون خود باز می گرداند و به او یاد می دهد که توجه خود را به خود جلب کند و انسانی که متوجه خود شود، در مسیر بازیابی عزت نفس و احساس ارزشمند بودن خود قرار می گیرد.

به تدریج که توجه انسان بیشتر به خود جلب می شود، بیشتر احساس می کند که موجودی ارزشمند است و قدر خود را تازه می شناسد.

  1. شنیدن صدای درون خود

به جرات می توانیم بگوییم که در جامعه ی ما اغلب مردم صداهای درون خود را نمی شنوند، همچنین، شهود خود را تشخیص نمی دهند و نادیده اش می گیرند. هوش هیجانی به انسان می آموزد که چگونه صداهای درون خود را بشنود و از آن ها برای ساختن زندگی بهتر کمک بگیرد.

هوش هیجانی گوش ها را برای شنیدن درون تقویت می کند، صدای ضعیف شده ی شهود را تقویت کرده و موجب می شود که انسان صدا، کلمات و خواسته های درون خود را نیز بشنود. آنوقت است که چون انسان به خود اهمیت می دهد و برای خود احترام قائل می شود، احساس ارزشمندی می کند و عزت نفس او تقویت می گردد.

تاثیر تقویت هوش هیجانی بر عزت نفس

  1. شناخت توانایی ها و محدودیت های درون

یکی دیگر از فواید تقویت هوش هیجانی این است که به افراد کمک می کند تا بتوانند توانایی ها و محدودیت ها خود را بشناسند و زندگی معقولانه تر، بهتر و قابل مدیریت تری برای خود بسازند. در این صورت نه تنها عزت نفس خود را تقویت می کنند، بلکه مانع تخریب بیشتر آن نیز می شوند.

  1. بدست گرفتن مسیر زندگی

زمانی که در پروسه ی تقویت هوش هیجانی قرار می گیریم، این هوش به ما کمک می کند که مسیر زندگی خود را بدست بگیریم و منفعل بودن و تکیه بر عوامل خارجی برای جهت دادن به زندگی مان را کنار بگذاریم. انسانی که هوش هیجانی بالایی دارد منتظر نمی نشیند تا اتفاقات رخ دهند و به چیزهایی که می خواهد برسد یا تغییری حاصل شود، بلکه خود در شکل گیری اتفاقات و تغییرات نقش ایفا می کند. دقیقا یکی از نشانه های افرادی که عزت نفس بالایی دارند نیز همین مسئله است. آن ها خود را آنقدر ارزشمند، مستحق و توانا می بینند که حوادث زندگی شان را رقم زنند.

  1. مرز بندی و احترام به خود

انسانی که عزت نفس بالایی دارد برای خود حرمت و احترام قائل است. وقتی هوش هیجانی فردی تقویت شود، آن شخص یاد می گیرد که چطور و چه حد و مرز هایی برای خود تعیین کند و بدین صورت، با تعیین حد و مرز های سالم، برای خود احترام قائل می شود. همچنین، این فرد به حد و مرزهای دیگران نیز احترام می گذارد و وارد حریم شان نمی شود. قاطعیت این افراد به جذابیت شان می افزاید و سلامت روابط شان را نیز تقویت می کند.

  1. احترام به دیگران و انتخاب دیدگاه برنده- برنده

متاسفانه در جامعه ی ما دیدگاه برنده- بازنده وجود دارد و اغلب گمان می کنند که باخت دیگری یعنی برد آن ها و برد دیگری یعنی باختن آن ها. درست به همین خاطر است که رقابت ها و تقلاهای ناسالم جهت کسب موفقیت و پیشرفت در این جامعه بسیار است.

 هم زمان با اینکه هوش هیجانی فرد با کسب مهارت های لازم تقویت می شود، با شناخت و قدر شناسی بیشتر از خود، احترام، همدلی، درک، خدمت سالم، کار گروهی و مهارت های روابط میان فردی را نیز فرا می گیرد. هوش هیجانی دیدگاه های ناسالم را از افراد می گیرد و احساسات و تفکرات مثبت و سالم را در آن ها تقویت می کند.

از آن جایی که مهارت زندگی و کار گروهی در فرد تقویت می شود، وی یاد می گیرد که برنده و بازنده ای وجود ندارد و همه می توانند برنده باشند و در کنار هم رشد کنند. از دیگر نشانه های دیگر افرادی که عزت نفس بالایی دارند این است که هم خود را ارزشمند و مستحق برنده شدن می دانند و هم دیگران را، همچنین هم به خود احترام می گذارند و هم به دیگران.

 

در صورت تمایل به افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس خود حتما در کارگاه عملی و کاربردی هوش هیجانی ثبت نام نمایید. 

 

.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید