هوش هیجانی

تاثیر حضور اعضای خانواده بر تقویت مهارت ارتباطی کودکان

مهر ۲, ۱۳۹۶
مهارت-ارتباطی-کودکان

یکی از مهم ترین مسائل در دوران کودکی، تجربه ی ارتباط با نقش های مختلف است. مشاهدات حاکی از آن است که اغلب افرادی که در بزرگسالی روابط محدودی دارند و قادر به برقراری ارتباط یا حفظ روابط نیستند، افرادی هستند که در دوران کودکی روابط گسترده را تجربه نکرده اند، یعنی کودکانی که فاصله ی زیادی با افراد خانواده و فامیل خود داشته اند. این افراد در روابط خود غالبا دچار شرم، کم رویی، کناره گیری و رنجش هستند.

حضور نقش های مختلف خانواده در اطراف کودکان بسیار مهم است. متاسفانه، در جامعه ی ما بسیاری از کودکان به دلیل وجود اختلافات میان اعضای خانواده و فامیل از نعمت حضور نقش های مختلف در اطراف خود دور می مانند. شاید بسیاری از پدر ها و مادر ها اصلا به ذهنشان هم نرسد که حضور خانواده چقدر بر رشد کودکان شان تاثیر گذار است اما این واقعیت غیر قابل انکار است که کودک برای رشد مهارت های اجتماعی به جامعه ی اولیه که همان خانواده و فامیل است، نیاز دارد.

فرزند شما باید تعلق به جمع را از کودکی احساس کند. او باید مورد مهر و محبت نزدیکان قرار گیرد. باید با اطرافیان ارتباط برقرار کند تا توانایی های ارتباطی او تقویت گردد. فردی که از کودکی تنها زندگی می کند به تنهایی، حس عدم تعلق، حس جدا بودن، حس دوست داشتنی نبودن خو می کند. برای او دنیا معنای تنهایی و هرازگاهی برخورد با غریبگان و رهگذران را پیدا می کند. این صحبت به این معنی نیست که کودکانی که در کنار نقش های عمو، خاله، دایی، عمه، پدر بزرگ و مادر بزرگ رشد می کنند آسیبی نمی بینند و سالم هستند، بلکه به این معنی است که برای رشد مهارت های ارتباطی کودکان، حضور این افراد در کنار او لازم و واجب است.

 

پیشنهاد می کنم مقاله ی هوش هیجانی و تاثیر آن بر رشد کودکان را مطالعه بفرمایید.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید