هوش هیجانی

آیا هوش هیجانی بر شغل و زندگی حرفه ای من تاثیرگذار است ؟

اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵
تاثیر هوش هیجانی در شغل و زندگی حرفه ای

تاثیر هوش هیجانی در شغل و زندگی حرفه ای

زمانی که فرد از مهارت کافی برای تسلط بر هوش هیجانی برخوردار باشد، می تواند به راحتی زندگی معمولی خود را به یک زندگی حرفه ای مبدل سازد.

برای هر فرد یک وضعیتی وجود دارد که لمس و احساس آن به راحتی و بوضوح صورت می گیرد. احساساتی که در افراد وجود دارد، می تواند به آنها کمک کند تا مشکلات بزرگ را کوچک ببینند و در نتیجه زمینه حل و رفع مشکل فراهم شود. با درک احساسات شما می توانید به راحتی با چالش ها و مشکلات فعلی خود برخورد کرده و از وقوع دوباره آنها در آینده جلوگیری کنید.

هوش هیجانی یا (EQ) هوشی است که به صورت نامشهود در همه افراد وجود دارد اما در نحوه مدیریت رفتاری افراد در زمان برخورد با چالش ها و مشکلات ظاهر می شود. در واقع وجود این هوش به فرد کمک می کند تا در مواقع ضروری، تصمیمات درستی را اتخاذ کند که نتیجه آن نیز مثبت خواهد بود.

در واقع هوش هیجانی توانایی شما برای تشخیص و درک احساسات و عواطف خود و دیگران است تا از طریق آن بتوان رفتارها، روابط و تعاملات خود را با دیگران به نحو احسن مدیریت کرد.

 

تاثیر هوش هیجانی بر شغل و زندگی حرفه ای و کاری افراد

 

  • افزایش هوش هیجانی باعث موفقیت شغلی شما می شود

تحقیقات انجام شده طی چند دهه، هوش هیجانی را عامل اصلی و مهم متمایز کردن کارمندان بالا رتبه از سایرین می داند. روش موثر و قدرتمندی است که شما انرژی خود را بر یک مسیر که نتیجه ای فوق العاده در پی دارد متمرکز کنید. این تحقیقات نشان می دهد که هوش هیجانی قوی ترین پیش بینی کننده برای عملکرد و اجرا است که 58 درصد از موفقیت در هر شغلی را تعریف می کند.

از میان تمام افرادی که در محل کارشان مورد بررسی قرار گرفته اند، 90 درصد از عاملین برتر آنها از هوش هیجانی بالایی هم برخوردار هستند. از طرفی، تنها 20 درصد از عاملین پایین رتبه هوش هیجانی بالایی دارند. شما می توانید یکی از عوامل بالا رتبه با هوش هیجانی پایین باشید اما احتمال آن بسیار ضعیف است.

به طور طبیعی، افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند درآمد بالاتری هم دارند- به طور میانگین افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند سالانه حدود 29 هزار دلار درآمد بیشتری نسبت به بقیه افراد دارند. رابطه ی هوش هیجانی با درآمد آنقدری مستقیم است که می توان گفت هر درصد افزایش هوش هیجانی معادل 1300 دلار افزایش در درآمد سالانه است. این یافته ها برایتمام افراد در تمام صنایع، تمام مراتب، و در تمام نواحی دنیا صدق می کند. هنوز شغلی را پیدا نکرده ایم که در آن درآمد و عملکر افراد رابطه ی تنگاتنگی با هوش هیجانی نداشته باشد.

 

نظر شما در این مورد چیست ؟ به نظر شما آیا هوش هیجانی تاثیر مستقیم در زندگی شغلی و حرفه ای شما دارد ؟ آیا تجربه ای در این خصوص دارید با ما به اشتراک بگذارید ؟

 

برای تقویت هوش هیجانی و اجتماعی خود و یا منابع انسانی سازمان خود، حتما در کارگاه عملی و کاربردی هوش هیجانی ثبت نام نمایید.

 

.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید