عزت نفس

تفاوت اعتماد به نفس با عزت نفس چیست؟

تیر ۲۱, ۱۳۹۵
تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست ؟

اعتماد به نفس یعنی اعتماد به توانایی ها، دانایی و عملکردهایمان؛ یعنی اینکه من به خودم اعتماد دارم و می دانم که می توانم به آنچه که می خواهم با تلاش و استفاده از امکاناتم برسم. اعتماد به نفس به ما مسئولیت پذیری و توانایی و اشتیاق مواجهه با چالش ها را می دهد. افرادی که اعتماد به نفس ندارند نمی توانند قاطع باشند، در تصمیم گیری ها دچار مشکل هستند

عزت نفس حالتی کاملا درونی درباره ی احساسات ما نسبت به خودمان، نگرشمان، طرز فکرمان و… است. عزت نفس احترام به نفس خود، ارزش های درونی، خواسته ها، نیازها و… است.

عزت نفس یعنی اینکه من حرمت خود را می دانم و آن را حفظ می کنم، من می دانم که مقدس هستم و به تقدس و حریم خود احترام می گذارم، یعنی اینکه من به عنوان یک انسان به خود و به شما احترام می گذارم،

یعنی اینکه من خودم و شما را همانطور که هستیم می پذیرم، نه من دشمن شما هستم و نه شما دشمن من هستید، من بابت آنچه که هستم هیچ شرم و خجالتی ندارم و شما را نیز بابت آنچه که هستید شرمسار نمی کنم، من حد و مرزهایی دارم و در کار شما دخالت نمی کنم و به شما هم اجازه ی دخالت و تجاوز به حریم شخصی ام را نمی دهم، من هم به خودم و هم به شما اجازه ی حضور و ابراز عقیده می دهم، من خودم را با شما مقایسه نمی کنم و .. .

افرادی که عزت نفس پایین و ناسالمی دارند اغلب از اعتماد به نفس پایینی هم رنج می برند، اما لزوما همیشه اینطور نیست که کسی که عزت نفس پایینی دارد، اعتماد به نفس هم نداشته باشد، برخی از افراد با وجود اینکه اعتماد به نفس بالایی دارند از عزت نفس پایین رنج می برند. بنابراین بالا بودن یا پایین بودن اعتماد به نفس وابستگی قطعی ای به عزت نفس ندارد.

هم اعتماد به نفس و هم عزت نفس می توانند موجب موفقیت های بیرونی زیادی شوند اما از دیگر مواردی که این دو را از هم متفاوت می کند این است که عوامل بیرونی و موفقیت ها می توانند به افزایش اعتماد به نفس کمک کنند اما هیچ تاثیری بر عزت نفس نخواهند داشت. افراد زیادی تلاش می کنند تا با دستاوردهای هر چه بیشتر عزت نفس مراجع خود را بهبود بخشند اما این یک امید واهی است زیرا آنچه که من در درون خودم ندارم، از بیرون از خود نمی توانم تامینش کنم.

افرادی که عزت نفس سالم دارند نیازی ندارند که خود را با دستاوردهایشان، ارزشمند بدانند و ارزشمند جلوه دهند زیرا آنها از درون احساس ارزشمندی می کنند و ارزشمند بودن خود را وابسته به دستاوردهایشان نمی دانند.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

2 دیدگاهها

 • پاسخ برنامه نویسی اندروید تیر ۳۱, ۱۳۹۶ در ۳:۳۳ ب٫ظ

  باسلام
  ممنون از سایت خوبتون.

  • پاسخ میترا فتحی مرداد ۱, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۸ ق٫ظ

   سلام
   با تشکر فراوان

  یک پاسخ ارسال کنید