هوش هیجانی

تفاوت افراد با هوش هیجانی بالا با افراد وابسته چیست؟

آذر ۲۳, ۱۳۹۵
تفاوت افراد با هوش هیجانی بالا با افراد وابسته چیست؟

اختلال وابستگی یکی از رایج ترین اختلالات در جامعه ی ما است. گاهی میزان وابستگی افراد به حدی است که فرد علاوه بر سلامتی و زندگی، پویایی، شغل و روابط اجتماعی خود را از دست می دهد. این اختلال درد زیادی را با خود به همراه دارد زیرا با تغییر عادات و تغییرات شیمیایی بدن همراه است و رهایی از آن را می توان «زندگی دوباره» دانست. بسیاری از افراد در صدد یافتن راهی برای رهایی از وابستگی هستند.

یکی از راه های رهایی از وابستگی متقابل، تقویت هوش هیجانی است. تقویت هوش هیجانی به افراد این امکان را می دهد که به شناخت مطلوبی از خود برسند، بر خود متمرکز شوند، معنای جدید و مثبتی نسبت به زندگی پیدا کنند، بتوانند هیجانات خود را مدیریت کنند، بتوانند رفتار های خود را کنترل کنند، رفتار های سالم را بیاموزند، و توانایی برقراری روابط سالم و موثر را بدست آورند.

در این مقاله سعی داریم درباره رفتارها و باورهایی که منجر به وابستگی می شوند و رفتار ها و باور های افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، اطلاعاتی خدمت شما ارائه دهیم. هیچ گاه فراموش نکنید که وابستگی متقابل به پروسه درمانی، راهکارهای حرفه ای، حمایت و زمان نیاز دارد. با این وجود، با توجه به درخواست مخاطبان، این مقاله را برای شما تهیه دیده ایم. خواندن مطالب در رفع مسائل روانی و ذهنی می تواند مفید باشد اما فراموش نکنید که فقط بخش کوچکی از پروسه درمان است.

  1. باور فرد وابسته: من باید بر همه چیز کنترل و تسلط داشته باشم.

باور فرد با هوش هیجانی بالا: برخی از موارد از کنترل من خارج هستند.

کنترل گرایی از مهم ترین ریشه های وابستگی متقابل است. در این حال، افراد در این توهم هستند که در مرکز دنیا قرار گرفته و ناجی آن هستند. این افراد می خواهند که تسلط و کنترل تمامی امور در دستشان باشد و به محض مواجهه با مسائلی که خارج از کنترل شان است آشفته می شوند، می ترسند و واکنش های ترس را از خود بروز می دهند. هیچ انسانی کامل نیست و نمی تواند همزمان بر همه ی امور کنترل و تسلط داشته باشد. هیچ انسانی نمی تواند دیگری را تغییر دهد مگر اینکه خود آن شخص بخواهد که تغییر کند. افراد کنترل گر بر اساس توهم، فکر می کنند که با شروع کنترل کردن دیگران یا کنترل شرایط، بر امور مسلط می شوند، در حالیکه حقیقت این است که هر گاه ما شروع به کنترل چیزی یا فردی می کنیم در واقع تحت کنترل آن در می آییم  با هر تغییر آن، حال خود ما دگرگون می شود.

افراد وابسته بهتر است یاد بگیرند که بر همه اتفاقاتی که در اطراف شان رخ می دهد، کنترلی ندارند و نمی توانند همه پدیده ها را تحت نظارت خود درآورند. آن ها باید یاد بگیرند که امکان کنترل همه انسانها، مکانها و پدیده ها وجود ندارد. هیچ کس رئیس جهان نیست پس آن ها نیز رئیس جهان نیستند. بنابراین باید با این قاعده کنار بیایید.

این در حالی است که افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می دانند که چه چیز هایی تحت کنترل آن ها و چه چیز هایی خارج از کنترل شان است. این افراد خود را درگیر استرس و تنش ناشی از تلاش برای تغییر موارد خارج از کنترل نکرده و بر آن چه که می توانند کنترل کنند، یعنی خودشان، تمرکز می کنند.

  1. باور فرد وابسته: به کمک دیگران نیازی ندارم.

باور فرد با هوش هیجانی بالا: هر جا که لازم است، کمک می گیرم.

هر فردی بر روی کره زمین زمانی که نیاز به کمک داشته باشد، باید از دیگران کمک دریافت کند. ممکن است تصور کنید تنها انسانهای ضعیف درخواست کمک می کنند، در حالی که گاهی انسانهای قدرتمند نیز به کمک نیاز دارند. برخی از افراد می خواهند که همه ی کار ها را خودشان انجام دهند، افراد وابسته نیز همین رویه را دنبال می کنند.

حتی در روابط عاطفی نیز این افراد تمام مسوولیت های رابطه را بر دوش خود گرفته و از طرف مقابل خود سلب مسوولیت می کنند، تا جایی که خسته می شوند و احساس قربانی بودن می کنند. جمله ی معروف آن ها این است: « او هیچ توجهی نمی کند، همه کار ها را همیشه من انجام می دهم.» سوال قدرتمند این است که: «آیا شما اجازه می دهید که او در این رابطه حضور داشته باشد؟»

باید مسوولیت های دیگران را به خود آن ها محول کنید و دست از توجیحات خود بردارید. این کار دشوار است اما باید باور ها و رفتار های خود را تغییر دهید. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند هر گاه که احساس نیاز کنند از دیگران کمک می گیرند، قبل از آن «نیاز خود را احساس می کنند»، در حالیکه افراد وابسته اصلا نیاز خود را احساس نمی کنند و از آن چشم پوشی می کنند. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند به تقسیم مسوولیت ها اعتقاد دارند و می دانند که در هر گروهی تمامی مسوولیت ها باید تقسیم شود، بنابراین تمام بار ها را یک تنه بر دوش نمی کشند.

تفاوت افراد با هوش هیجانی بالا با افراد وابسته چیست؟

  1. رفتار فرد وابسته: از دیگری مراقبت می کند.

رفتار فرد با هوش هیجانی بالا: از خود مراقبت می کند.

یکی دیگر از دلایل وابستگی عدم مراقبت از خود و تمرکز بر دیگران است. افراد وابسته نیاز های خود را نمی بینند اما به خوبی می توانند نیاز دیگران را تشخیص داده و رفع نمایند. این افراد درباره ی نیازهای خود فکر نمی کنند و تماما به فکر دیگران هستند. وابستگان متقابل تلاش می کنند تا دیگران را از دست ندهند. هیچ ایده ای برای مراقبت از خود ندارند و نمی توانند بر ترس خود نیز غلبه کنند. آن ها همیشه هراس دارند که دیگران ترک شان کنند و بر اساس همین ترس شروع به باج دادن می کنند.

این در حالی است که افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می دانند که :

  • جسم سالم یکی از مهمترین پایه های داشتن حالی سالم، مثبت، آرام و شاد است، بنابراین، با تغذیه مناسب، خواب کافی و ورزش نیاز های جسمی خود را برطرف کرده و از خود مراقبت می کنند.
  • باید از روان و وضعیت هیجانی و عاطفی خود مراقبت کنند تا بتوانند به اهداف خود دست یابند و زندگی موفقیت آمیزی داشته باشند.
  • باید از افکار خود مراقبت کنند تا مبادا در این مزرعه علف هرز ریشه بدواند.
  • باید اوقاتی را در تفریح و استراحت بگذرانند. و …

 

  1. رفتار فرد وابسته: در روابط خود حد و مرز ندارد.

رفتار فرد با هوش هیجانی بالا: برای روابط خود حد و مرز تعریف می کند.

افراد وابسته روابط باز و بی حد و مرزی دارند. در این نوع رابطه هیچ چیزی سر جای خود نیست و هر کسی می تواند به راحتی وارد آن شود و هر وقت که خواست و هر طور که خواست خارج شود. در این نوع روابط مسوولیت ها مشخص نیست، همیشه یک طرف قربانی می شود، همیشه یک طرف بیشتر از دیگری تلاش می کند، همیشه یک طرف بیشتر از دیگری کمک می کند و…

این در حالی است که افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند ابتدا برای هر رابطه ای خط قرمز ها، حد و مرزهایی را تعریف می کنند. آن ها نه به خود اجازه می دهند که به حریم دیگری تجاوز کنند و نه به دیگران اجازه ی تجاوز به حریم خود را می دهند. این افراد می دانند که هر رابطه ای بر اساس «تعادل» زنده می ماند، بنابراین، هرگز بر اساس هیجانات خود تعادل رابطه را بر هم نمی زنند. آن ها درک می کنند که چه مسئولیتی در مقابل دیگران دارند و دیگران چه مسئولیتی در مقابل آن ها بر عهده دارند. حتی در موضوع خدمت کردن نیز این افراد در حد توان و وسع خود به دیگران خدمت می کنند.

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند در ابراز نظر و ابراز مخالفت خود آزاد هستند، در حالیکه افراد وابسته بر اساس ترس های خود از بیان مخالفت شان در امور مختلف عاجز هستند.

 

در صورت تمایل برای رهایی از وابستگی و تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید