تیپ های شخصیتی

تفاوت مهرطلبی و مهربانی چیست ؟

اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۵
تفاوت مهرطلبی و مهربانی چیست ؟

در جامعه کنونی ما با توجه به نوع فرهنگی که در آن بزرگ شده‌ایم تیپ شخصیتی مهرطلب یکی از پررنگ‌ترین تیپ‌های شخصیتی و ریشه بسیاری از بیماری‌ها، اختلالات و مشکلات زندگی ما است. متاسفانه، به اشتباه، ویژگی‌های این تیپ شخصیتی به‌عنوان سجایای اخلاقی شناخته شده است در حالی که در حقیقت زمانی که تعادل و تسلط تیپ‌ شخصیتی مهرطلب دست ما خارج می‌شود، به بیماری منجر می‌شود تا جایی که می‌توان از مهرطلبی به‌عنوان یک بیماری نام برد.

مشکل این است که تعریف صحیح مهربانی بر جامعه ی ما غالب نیست. همه ما درصدی از مهرطلبی را در خود داریم زیرا مهرطلبی یکی از تیپ‌های شخصیتی درون هر انسانی است اما میزان آن را نوع تربیت، خانواده، جامعه، باورهای اکتسابی، قاعده‌ها و قوانین غیرمنطقی و افراطی تحمیل شده، انتظارات عصبی موجود در جامعه، ترس‌ها، سرکوب‌ها و تحقیرها و … تنظیم می‌کند. مهربانی متفاوت از مهر طلبی است.

مهرطلبی در واقع یک نوع خودتخریبی بر اساس خودکم‌بینی، تنفر از خود و ترس است.

تفاوت مهرطلبی و مهربانی چیست ؟

مهربانی بر دو نوع است

1- مهر سالم که بر اساس ظرفیت بالای وجودی و از روی بی‌نیازی و عشق بخشیده می‌شود. فقط یک شخصیت نسبتا سالم و کسی که بر خودشناسی و خودسازی کار کرده باشد می‌تواند چنین مهری را از خود ساطع کند. مهر مادری، اگر از روی مهرطلبی، نیاز و خودشیفتگی مادر نباشد، در زمره مهر سالم قرار می‌گیرد.

افراد مهربان بدون هیچ توقع (پنهان یا آشکار) و از روی طبیعت خود مهر می ورزند، حد و مرزهای سالم برای مهربانی تعریف می کنند، و مهری که داده اند را به فراموشی می سپارند. این افراد، افرادی مثبت گرا، پر آرامش و بی نیاز از گدایی مهر از دیگران هستند. پختگی و بلوغ در رفتار آنها کاملا مشهود است و نیازی ندارند که با مهر خود به دیگران برای پذیرفته شدن، دوست داشتنی بودن و … باج دهند. این افراد روابط اجتماعی سالم و موفقی دارند.

 

2- مهر کاذب که پایه و اساس آن نیازها، کمبودها، مهرطلبی و منفعت‌طلبی است. این نوع مهر در صورتی که بازگشت و نتیجه‌ای به همراه نداشته باشد به خشم منجر می‌شود.
با آشنایی بیشتر با ویژگی‌های تیپ شخصیتی مهرطلب راحت‌تر می‌توان تفاوت مهر سالم و مهر کاذب را تشخیص داد. مهرطلب‌ها در کودکی با عدم توجه یا کم‌توجهی، بی‌مهری یا کمبود محبت، خشونت، انتقاد، دوست داشتن‌های شرطی، قوانین سخت، بایدها و نباید‌ها و ترس بزرگ شده‌اند.

 

مهرطلبی در افراد از سه جهت تقویت می‌شود 


1- ذهن. ذهنیت فرد بر محور مهرطلبی است، به این معنی که فرد «فکر» می‌کند که همیشه باید دیگران را راضی نگه دارد. باورهای غلطی که در کودکی به فرزندان خود منتقل می‌کنیم می‌تواند عاملی قوی در جهت تقویت تیپ شخصیتی مهرطلب در آنها شود.

باور غلط: «راضی نگه داشتن دیگران کار خوبی است و ما باید دیگران را از خودمان راضی نگه داریم.» یا « خوشحال کردن دیگران کار خوبی است و ما باید دائما در خوشحال کردن و خوشحال نگه داشتن دیگران تلاش کنیم.» و به همین دلیل است که فرد کم‌کم تبدیل به ماشینی یا دلقکی برای رفع نیازها و خوشحال کردن مردم می‌شود.

2- روان. احساسات منفی فرد مانند ترس‌های او (ترس از طرد شدن، ترس از پذیرفته نشدن، ترس از تنها ماندن، ترس از مورد خشونت قرار گرفتن، ترس از انتقاد، ترس از تضاد و خشونت، ترس و فرار از اضطراب و…)، نیازهای بیمارگونه او ( نیاز به محبت کردن، نیاز به محبت دیدن، نیاز به کنترل دیگران، نیاز به کنترل شدن، نیاز به تایید و تصدیق دیگران، نیاز به خوب و موجه شناخته شدن و…).

3- رفتار. فرد «عادت» کرده است به اینکه همه را راضی نگه دارد و خودش هم به این عادت خود آگاه نیست و آن را طبیعی و بحق تلقی می‌کند، در حالی که «عادت» عملی است که از روی تکرار و ناهشیارانه انجام می‌شود و در صورت انجام ندادن عملی که عادت شده است فرد احساس خلأ می‌کند و همچنین احساس اینکه چیزی را گم کرده است، پس کلافه و مضطرب می‌شود. عادت به راضی نگه داشتن دیگران فرد را «مجبور» می‌کند که برای رهایی از اضطراب ناشی از عادت، همیشه دیگران را راضی و شاد نگه دارد.

مهرطلب‌ها «هویت و عزت نفس خود را وابسته به خدمت کردن به مردم، خوشحال کردن آنها و راضی نگه داشتنشان می‌دانند». برای دیگران کار و خدمات بیش از اندازه انجام می‌دهند، حتی اگر به ضرر خود آنها باشد.

افراد مهرطلب «احساس تعهد بیش از اندازه نسبت به دیگران دارند اما بهتر است بدانند که «هر آری به دیگران، یک نه به خود است».

 

این مقاله برای اولین بار توسط میترا فتحی در هفته نامه ی ضمیمه ی روزنامه ی دنیای اقتصاد نوشته شده و به چاپ رسیده است.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

8 دیدگاهها

 • پاسخ شکوفه تیر ۲۸, ۱۳۹۵ در ۱۲:۴۵ ب٫ظ

  سلام . بسیار جالب بود .
  یک سوال : فرد مهر طلب الزاما مهربانی که از خود نشان می دهد هم از نوع کاذب است ؟و اینکه کسی که مهر طلب نیست هم مهربانی کاذب دارد یا حتما مهربانیش سالم و حقیقی است.؟
  پیروز باشید

  • پاسخ میترا فتحی تیر ۳۰, ۱۳۹۵ در ۹:۳۳ ق٫ظ

   سلام
   ممنون از اینکه مطالعه فرمودید.
   غالبا به دلیل ناآگاهی خود فرد و نیاز شدید او به موارد مهرطلبی ، مهر افراد مهرطلب خالص نیست اما با درمان و تغییر دیدگاهها و نیازها، این فرد نیز می تواند مانند انسانهای مهربان مهر سالم به دیگران بدهد. هر فردی ممکن است گاهی اوقات دچار مهرطلبی شود اما فقط گاهی اوقات و نه همیشه زیرا مهرطلبی یکی از تیپ های شخصیتی هر انسان است. تنها افرادی به مهربانی کاملا سالم دست می یابند که سالها بر خودشناسی و خودسازی کار کنند و به ظرفیت وجودی بالایی دست یابند.

 • پاسخ علی زرین آذر ۲۷, ۱۳۹۵ در ۶:۳۲ ب٫ظ

  مطالب بالا را به دقت خوندم انصافا در تولید این مطالب کار زیادی انجام دادی
  خسته نباشی

  • پاسخ میترا فتحی دی ۲, ۱۳۹۵ در ۱۰:۱۷ ق٫ظ

   سلام و عرض ادب
   سپاسگزارم بابت مطالعه مقاله و بازخورد شما.

 • پاسخ مهتاب دی ۲۶, ۱۳۹۵ در ۸:۳۶ ب٫ظ

  سلام من تیپ شخصیت مهر طلب رادارم همراه با خجالتی وبرای دوری از این شخصیت کارهای زیادی کردم نمیدونم راه اشتباه رفتم و میخوام تغییر بدم خودم را میشه کمکم کنید

  • پاسخ میترا فتحی دی ۲۷, ۱۳۹۵ در ۹:۲۹ ق٫ظ

   سلام و عرض ادب.
   پیشنهاد می کنم که در کارگاههای بهبودی در 99 روز شرکت نمایید.

 • پاسخ یلدا خرداد ۱۲, ۱۳۹۶ در ۶:۵۴ ب٫ظ

  سلام. من با پسری دوست هستم و من 39 سالمه و اون 45 سالشه. من بهش خیلی کلامی و غیر کلامی محبت و عشق دادم ولی از جانب اون ری اکشنی نگرفتم و همیشه سرد و بی روح و بدون محبت هستش. البته مشکلاتی در دوران کودکی داشته و در کل فرد مهربونی نیست.
  در یه رابطه دو طرفه من فکر میکنم لازمه محبت کردن و محبت دیدن. متاسفانه با این شرایط با اینکه دوستش دارم ولی نمیتونم باهاش صمیمی باشم. حس میکنم ازم داره سوء استفاده میشه…
  حالا با این اوصاف میخوام بدونم شخصیت من مهرطلب هست یا نه؟

  • پاسخ میترا فتحی خرداد ۱۷, ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۶ ق٫ظ

   سلام .
   شخصیت وابسته و شیفته در افراد باعث می شود که در چنین روابطی باشند. در این نوع شخصیت مهرطلبی نیز وجود دارد.

  یک پاسخ ارسال کنید