هوش هیجانی

تقویت هوش هیجانی و اجتماعی چه تاثیری بر فروش سازمان دارد؟

شهریور ۶, ۱۳۹۵
افزایش فروش سازمان با کمک ارتقاء و تقویت هوش هیجانی در سازمان

به طور کلی می توان گفت که درآمد سازمان ها به توانایی فروش بستگی دارد. اگر تمامی بخش های سازمان به خوبی کار کنند اما تیم فروش آن مهارت های لازم و کافی را نداشته باشد گویی سازمان اصلا به هدف خود نرسیده است. بنابراین، شاید بتوان گفت که گل آخر را تیم فروش می زند.

امروزه در کشور های توسعه یافته و کمپانی های بزرگ دنیا اهمیت تقویت هوش هیجانی و اجتماعی بسیار پر رنگ شده است و همگی به این نتیجه رسیده اند که تقویت این هوش منجر به رونق کسب و کار آن ها، افزایش فروش، افزایش بازگشت سرمایه، افزایش تولید، ایجاد فضای سالم کاری و… در سازمان آن ها می شود. بسیاری از کمپانی های بزرگ دنیا نیز در حال حاضر از مزایای تقویت هوش هیجانی و اجتماعی استفاده می کنند.

در این مقاله سعی داریم که توضیح مختصری از پنج مورد از تاثیرات تقویت هوش هیجانی و اجتماعی بر فروش سازمان خدمت شما ارائه دهیم؛ و اما تقویت هوش هیجانی و اجتماعی چه تاثیری بر فروش یک سازمان دارد؟

  1. مدیریت هیجانات و تنش ها

با افزایش رقابت در فروش و تغییرات سریع تقاضای مشتریان هیجانات و فشار زیادی در بخش فروش احساس می شود و مدیریت این هیجانات چیزی بیشتر از آموزش تکنیک های فروش لازم دارد.

کارشناسان فروش برای مدیریت هیجانات و فشار ها ابتدا باید بتوانند هیجانات و تنش های خود را مدیریت کنند. بدین منظور، آن ها ابتدا باید بتوانند هیجانات خود را، در لحظه، شناسایی کرده، سپس، احساسات شان را برای تاثیر گذاری بیشتر بر مراجع یا مشتری مدیریت کنند. به این مهارت در هوش هیجانی مهارت خود آگاهی می گوییم.

خود آگاهی باعث می شود که فرد بتواند رفتار های خود را مدیریت و کنترل کند، سپس، این توانایی را در فرد بوجود می آورد که دیگران را درک و با آن ها همدلی کند. لازم به ذکر است که کسب این مهارت آموزش خاص خود را دارد و این خود آگاهی صرف نیست که منجر به خود مدیریتی می شود، بلکه خود آگاهی پایه و اساس خود مدیریتی بوده و مهارت خود مدیریتی نیز آموزش های خاص خود را دارد.

افزایش فروش سازمان با تقویت هوش هیجانی کارکنان

  1. همدلی

کارشناسان فروش نیاز دارند که بدانند که چطور نشانه های کلامی و غیر کلامی، حال و احساس افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. مهارت همدلی با مراجع یا مشتری این امکان را برای بخش فروش فراهم می سازد تا به راحتی بتوانند احساسات، نظرات، علایق، نگرانی های مراجع را پیش بینی یا شناسایی کنند.

این مهارت حساسیت و درک خاصی نسبت به احساسات و نگرانی های مراجع در فرد ایجاد می کند و فرد را قادر می سازد که بر اساس درک درست از هیجانات و احساسات افراد به آن ها کمک کرده و در آن ها اعتماد ایجاد کند. مسلما چنین مهارتی در نهایت منجر به رضایت ارباب رجوع یا مشتری خواهد شد.

اما افرادی که این مهارت را ندارند همه مردم را به یک چشم می بینند و با همه یک نوع برخورد دارند. درک صحیحی از هیجانات و نگرانی های مراجع نداشته، بنابراین، نمی توانند به خوبی پاسخگوی نیاز وی باشند. غالبا دچار درگیری و کشمکش با مراجع می شوند و بدون توجه به هیجانات مراجع رفتار می کنند. افرادی که این مهارت را در خود ندارد موجب کاهش فروش در سازمان می شوند.

  1. کنترل رفتار خود

کنترل رفتار موجب می شود که رفتارهای هیجانی خود را مدیریت نموده و با تدبیر و بر اساس تفکر بهترین رفتار را انتخاب کرده و از خود نشان دهیم.

این مهارت باعث می شود که کارکنان شما بر احساسات ناسنجیده، دردناک و هیجانی خود مدیریت داشته باشند و حتی در لحظات پر تنش هم آرامش، خونسردی و نگاه مثبت خود را حفظ کرده، از واکنش های منفی خودداری و به راحتی و روشنی بتوانند فکر می کنند، حتی زمانی که تحت فشار هستند نیز تمرکز خود را حفظ کرده و در موقعیت های پر هیجان و حساس انسجام و عملکرد مثبت داشته باشند.

همچنین، این مهارت کارکنان را قادر می سازد تا هنگامی که مورد حمله و خشونت مراجع یا مشتری واقع شدند یا هنگام مواجهه با آشفتگی ها، مسئله را حاد تر نکنند و مدیریت بحران داشته باشند و زمانی که با خشونت یا مخالفت مواجه می شوند، همچنان خونسردی خود را حفظ نمایند.

افرادی که فاقد این مهارت هستند هیجانی و واکنشی عمل می کنند، به دلیل عدم مقاومت در مقابل محرک های هیجانی، درگیر شرایط نامناسب و تنش زا می شوند، به مشکلات و مسائل پاسخ های نامناسب و مخرب می دهند، زود از کوره در می روند و عصبانی می شوند، خیلی زود حالت تدافعی به خود می گیرند و در مواجهه با تعارض ها یا استرس های کاری افسرده، عصبانی و پریشان می شوند.

افزایش فروش با ارتقای هوش هیجانی پرسنل سازمان

  1. خدمات دهی

این مهارت کارکنان شما را قادر می سازد که بتوانند نیاز مشتری یا ارباب رجوع را تشخیص داده و خدمات و محصولات مناسبی را به آن ها ارائه کنند، همیشه بر کار خود نظارت کرده و به دنبال راه هایی برای جلب رضایت بیشتر مشتری یا مراجع باشند. این مهارت فضای عاطفی را در بخش فروش بوجود می آورد که موجب می شود کارشناسان فروش در تماس مستقیم و صمیمانه ای با مراجع یا مشتری قرار گیرند و این تماس را حفظ کنند.

افرادی که این مهارت را ندارند بیشتر از اینکه بر نیاز مراجع و مشتری تمرکز کنند بر اهداف خود متمرکز می شوند. در تشخیص نیاز مراجع و مشتری موفق نبوده و پیشنهاد هایی به او می دهند که چندان مورد نیاز و باب میل او نیست، با دیگران برخورد مناسبی ندارند.

این افراد حتی حاضر نیستند که برای خدمات دهی به مشتری زبان بدن خود را حفظ کنند (مانند ایستادن یا آماده ی خدمت بودن برای مراجع و مشتری)، فقط به درخواست مشتری پاسخ می دهند و بیشتر از آن هیچ کمکی به وی نمی کنند.

  1. مهارت های قدرتمند تاثیر گذاری

تاثیر گذاری یکی دیگر از مهارت هایی است که لازمه ی کار هر کارشناس فروش می باشد. اگر کارشناسان فروش یک سازمان نتوانند بر دیگران تاثیر بگذارند، فروشی هم انجام نخواهد شد.

مهارت قدرتمند تاثیرگذاری ، به کارکنان شما توانایی متقاعد سازی دیگران را می دهد و به آن ها یاد می دهد که معارفه ی خود از محصولات یا خدمات را بر اساس نیاز مراجع یا مشتری تنظیم کنند. افرادی که این مهارت را در خود ندارند در متقاعد سازی و اطمینان بخشی به دیگران موفق نبوده و دیگران را از خود فراری می دهند.

 

برای تقویت هوش هیجانی و اجتماعی کارکنان سازمان خود حتما در کارگاه عملی و کاربردی هوش هیجانی ثبت نام نمایید 

.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید