اختلالات شخصیتی

خودشیفتگی چه تاثیری بر روابط زناشویی می گذارد؟

شهریور ۱۰, ۱۳۹۵
تاثیرات خودشیفتگی و منیت در روابط زناشویی چیست

بسیاری از ازدواج ها به محض گفتن بله بر سر سفره ی عقد به طلاق منجر می گردند. رابطه ای که تا قبل از آن عاشقانه و بر اساس دیدگاه ها و منافع مشترک بود در فاصله ی کوتاهی پس از عقد به کابوس تبدیل می گردد. این اتفاق دلایل زیادی دارد اما در این مقاله می خواهیم فقط بخش کوچکی از تاثیرات خودشیفتگی بر رابطه ی زناشویی را برای شما شرح دهیم:

خودشیفتگی باعث می شود که ما همه چیز را برای خود و در خدمت خود بدانیم. این اختلال باعث می شود که ما توقع داشته باشیم که کل هستی در برابر ما سجده کند. چرا باید سجده کند؟ معلوم نیست!! خودشیفتگی باعث می شود که توقع کنیم که همه ملاحظه ی ما را بکنند تا ما به همه ی کارهای خود برسیم و دیگران در اولویت آخر ما باشند.

خودشیفتگی باعث می شود که «من» تنها اولویت زندگی ما باشد و دیگران در حاشیه ی آن قرار گیرند. فرد خودشیفته گمان می کند که هر چیزی ابتدا برای او است و او مالکیت بر آن دارد.

چرا می گوییم که «بسیاری از ازدواج های امروزی به محض گفتن بله بر سر سفره ی عقد به طلاق منجر می گردند» ؟

تا قبل از آن هم می تواند وجود داشته باشد، اما به نظر می رسد که پس از «بله»، به تدریج «من» گفتن های افراد شروع می شود. کم کم شروع می کنند به گفتن «ماشین من، خانه ی من، ملک من، دارایی من، خانواده ی من، دوستان من، خود من، علاقه ی من، خواسته ی من، نیاز من، شغل من، وقت من، انرژی من، و من و من و من!» ممکن است این جملات بر زبان نیاید اما رفتار نیز می تواند گویای این مطلب باشد.

«من» گفتن ما باعث آلودگی، سردی و جدایی در رابطه زناشویی می شود، در حالی که دو نفری که با یکدیگر ازدواج می کنند، با حفظ فردیت سالم، باید برای هم باشند نه برای خود اما زیر یک سقف.

یکی از چیزهایی که ازدواج ما را سالم نگه می دارد، دور ریختن خودشیفتگی و خود محوری قبل از ازدواج است. این که بیاموزیم که ازدواج یعنی یکی شدن. ازدواج یعنی پیوند و وحدت داشتن. فلسفه ی ازدواج بر این است و قبل از ازدواج باید بدانیم که برای چه می خواهیم ازدواج کنیم؟ اگر قرار بر این باشد که افراد ازدواج کنند و همچنان خودشان برای خود مهم باشند پس چه نیازی به ازدواج است؟

قانونی در جهان هستی وجود دارد که طبق آن «به دلیل وجود تفاوت ها، هیچ دو نفری نمی توانند بدون اختلاف در کنار یکدیگر زندگی کنند». بنابراین، طبیعی است که با نزدیک تر شدن ما به یکدیگر تفاوت هایمان بیشتر از قبل آشکار شوند، اما آیا هر نوع تفاوتی می تواند دلیلی برای ایجاد بحران یا جدایی شود؟

تاثیرات خودشیفتگی و منیت در روابط زناشویی

در بسیاری از موارد این خود افراد هستند که چالش های طبیعی زندگی زناشویی را به یک بحران تبدیل می کنند. یکی از این چالش ها خودشیفتگی افراد است. افراد زمانی که با یکدیگر ازدواج می کنند خودشیفتگی خود را نیز همراه با کوله بار قبلی خود به ازدواج شان می برند و این خودشیفتگی آغاز بحث ها و جنگ ها می شود.

ازدواج های ما پر شده است از جملاتی مانند «علاقه من، نیاز من، وقت من، شغل من، تیپ من، شخصیت من، خانواده من، دارایی من و …» در حالیکه اگر بیاموزیم که برای همدیگر باشیم بسیاری از رنجش ها و مسائل بوجود نمی آیند.

تصور کنید که آقا یا خانم بیشتر وقت خود را به شغل خود اختصاص دهد، چه اتفاقی می افتد؟ همسر او آنچه که باید در این زندگی از او بگیرد را دریافت نمی کند و بحران بوجود می آید. بسیاری از افراد متاسفانه با شغل خود ازدواج می کنند و از این ازدواج نیز بی خبرند.

قرار نیست که در ازدواج یکی یا هر دو طرف به دنبال اهداف شخصی خود بروند و دیگری را فراموش کنند. یکی از بازی های کلامی امروزی این است که: « او هم برای من مهم است، من به او هم توجه می کنم، اما اهداف خودم هم مهم هستند».

آقا یا خانم عزیز، اگر همسر شما احساس تنهایی و کمبود توجه و محبت می کند ایرادی در رابطه ی شما وجود دارد، صرف نظر از توجیهات خود لطفا هر چه زودتر به این مسئله رسیدگی کنید.

تصور کنید که خانواده آقا یا خانم فقط به مسائل، نیازها و علاقه مندی های خود اهمیت دهد و نسبت به علاقه مندی و نیازهای همسر خود بی تفاوت باشد یا حداقل توجه را به آن داشته باشد، چه اتفاقی می افتد؟

تاثیرات خودشیفتگی و عدم توجه به همسر در رابطه زناشویی

تصور کنید که آقا و خانم با یکدیگر به خاطر برتر بودن، جذاب تر بودن، اول بودن، باهوش تر بودن، موفق تر بودن و … رقابت کنند، چه اتفاقی می افتد؟ میدان جنگ بر پا می شود که دو رقیب در آن فقط در پی کسب موانع خود هستند.

بسیاری از افراد متاسفانه ازدواج را با میدان رقابت اشتباه گرفته اند در حالیکه زن و شوهر وقتی برای همدیگر باشند و رشد یکدیگر برایشان اهمیت داشته باشد، با تفکر برنده – برنده پیش می روند و به یکدیگر کمک می کنند تا هر دو در کنار هم رشد کنند و هر دو برنده باشند.

این ها مثال های واقعی و دلیل شکایت های همسران از یکدیگر هستند. از این مثال ها در ازدواج های ما بسیار زیاد است.

بنابراین، یکی از مسائل مهمی که قبل از ازدواج باید حل شود مسئله ی «خودشیفتگی» افراد است. خودشیفتگی مانع ازدواج، یکی شدن، پیوند و وحدت می شود و نگاهی برنده – بازنده، خود محور و مالکیت طلب دارد. همسر شما یکی از دارایی های شما نیست، رقیب شما نیست، کمتر از شما نیست و نباید باشد، همسر شما یک موجود زنده و منحصر به فرد است. ما برای آرامش بخشیدن به یکدیگر و با هم برنده شدن با یکدیگر ازدواج می کنیم.

 

در صورت تمایل می توانید در کارگاه های سواد رابطه یا بهبودی در 99 روز  شرکت نمایید.

.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید