مقالات

دلایل ذهنی-روانی ابتلا به سرطان چیست؟

شهریور ۱۶, ۱۳۹۵
دلایل ذهنی و روانی ابتلا به سرطان چیست

تمامی بیماری های ما ریشه ای ذهنی و روانی دارند. بالاخره روزی فرا می رسد که بشر این مسئله را باور می کند که خود نقش عظیمی در ابتلا به بیماری ها دارد و بیماری چیزی نیست که خدا آن را بدهد یا از آسمان برای ما بیاید. بیماری از درون خود ما می آید. جهان ناموزون درون به مرور زمان خود را در واقعیت نیز به شکل ناموزونی ها نشان می دهد.

اهمیت سلامت روان و سلامت ذهن به حدی است که اگر رعایت نشود تمام ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی می توان گفت که عدم سلامت ذهن و روان ما بر سرنوشت نسل های بعد نیز تاثیر گذار است. اما متاسفانه ما همانطور که به آلودگی زیست محیطی کره زمین اهمیت نمی دهیم، برای آلودگی شعوری آن نیز اهمیتی قائل نیستیم.

یکی از شایع ترین بیماری هایی که امروزه گریبان بسیاری از افراد را گرفته است بیماری «سرطان» می باشد. در این مقاله توضیح مختصری از دو دلیل ذهنی- روانی- رفتاری ابتلا به سرطان به شما ارائه می دهیم:

سرطان من = کنترل گرایی من و مقاومت من در برابر تغییر.

آنچه که در بسیاری از افراد مبتلا به بیماری هایی مانند سرطان یا تومور مغزی دیده می شود مقاومت شدید آن ها به پذیرش واقعیت و پذیرش تغییر و همچنین کنترل شدید آن ها نسبت به امور است. این دو حالت روانی موجب طغیان سلول های بدن شده و باعث می شود که بدن ما در مقابل سرسختی ما مقاومت کند.

بنابراین، می توان گفت که یکی از راه های پیشگیری یا بهبودی این نوع بیماری ها تغییر بینش های محدود و اشتباه، و تسلط بر بخش تاریک وجود است.

اینکه افراد بیاموزند و با روش های صحیح تمرین کنند که دست از کنترل کردن افراد، شرایط، هستی و امور آن بردارند و بر خود متمرکز شوند؛ اینکه افراد با تقویت هوش هیجانی و اجتماعی خود به این مهارت دست یابند که تغییرات را راحت تر و زودتر بپذیرند و حتی خود باعث ایجاد تغییرات شوند از مهمترین اقداماتی است که می توان جهت پیشگیری یا بهبودی بیماری هایی مانند سرطان یا تومور مغزی انجام داد.

 

در صورت تمایل می توانید برای رهایی از مقاومت در برابر تغییرات یا کنترل گرایی در کارگاه های بهبودی در 99 روز شرکت نمایید.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

2 دیدگاهها

 • پاسخ محسن قناعی شهریور ۲۶, ۱۳۹۵ در ۲:۰۳ ق٫ظ

  سلام
  وقتتون بخیر
  دبی فورد از سرطان فوت کرد اگه اشتباه نکنم.
  کار شما رو تحسین میکنم ولی این حرفا چیه که میزنید
  بیماری هم میتونه از جانب خدا باشه (همونطور که توی قرآن هم گفته) هم میتونه از جانب خود انسان باشه.
  البته خود آدما بیشتر نقش دارن توی ایجاد بیماری ها ، ولی هیچی 100% نیست.

  • پاسخ میترا فتحی شهریور ۲۸, ۱۳۹۵ در ۹:۴۶ ق٫ظ

   سلام و عرض ادب

   هر کسی می تواند در معرض سرطان باشد، زیرا سرطان فقط یک یا دو دلیل ندارد. اما چرا خداوند باید یک نفر را بیمار کند؟

  یک پاسخ ارسال کنید