موفقیت

ده رفتار انسان های موفق چیست؟

آذر ۲۴, ۱۳۹۵
ده رفتار انسان های موفق چیست؟

یکی از راه های رسیدن به موفقیت شناخت راه هایی است که به موفقیت منجر می شود. شناخت مهم ترین رکن آغاز یک مسیر است. برای شروع هر کاری ابتدا بهتر است شناخت نسبتا” کاملی از نوع و چگونگی مسیر پیدا کنیم. در این مقاله سعی داریم که به ده رفتار انسان های موفق اشاره کنیم اما قبل از آن می خواهیم تعریفی از موفقیت را به شما ارائه می دهیم:

موفقیت چیست؟

موفقیت یعنی رسیدن به هر نوع هدفی. این اهداف می توانند اهدافی کوچک باشند یا می توانند اهدافی بزرگ باشند. مفهوم موفقیت را تا حدی می توان به جزییات تعمیم داد که حتی مطالعه و اتمام یک کتاب را شامل شود.

انسان موفق چه کسی است؟

انسان موفق کسی است که در تمام جنبه های زندگی در سطح نسبتا خوبی قرار گرفته باشد. این جنبه ها شامل: زندگی شخصی، زندگی اجتماعی، شغل، تحصیلات، تغذیه، ورزش و سلامتی جسمانی، زندگی عاطفی، سلامتی ذهنی و روانی، پول و ثروت. اگر فردی در تمام این موارد در یک تعادل نسبتا خوبی قرار بگیرد به آن فرد می گوییم «یک انسان موفق». بنابراین یک انسان موفق کسی نیست که فقط در زمینه ی شغلی خود، یا تحصیلات، یا در هر یک از دیگر موارد موفق باشد.

ممکن است فردی از لحاظ مالی، یا جایگاه شغلی، جایگاه اجتماعی و… فرد موفقی باشد اما در زمینه های دیگر زندگی ناموفق باشد. بنابراین، وقتی صفت موفق را بر کسی می گذاریم، یعنی آن فرد در تمام جنبه های زندگی خود به موفقیت نسبی دست یافته است.

انسان های موفق چه رفتاری دارند؟

هیچوقت هیچ انسانی با رفتار های مخرب نمی تواند به موفقیت برسد. برای رسیدن به موفقیت باید اندیشه و رفتار های نو را تمرین کرد تا این اندیشه ها و رفتار ها درونی شوند.

  1. آنتونی رابینز می گوید که «مسئله خود موفقیت نیست، بلکه مسئله این است که انسانی شویم که به موفقیت می رسد.» انسانی که خود را نشناخته باشد و خود را نساخته باشد نمی تواند به موفقیت برسد یا اگر در مواردی موفق شود، آن موفقیت را به گونه ای از دست می دهد. بنابراین، قدم اول در رسیدن به موفقیت، این است که انسانی شویم که موفقیت را می سازد.

ده رفتار انسان های موفق چیست؟

  1. انسان های موفق همیشه در حال یادگیری هستند. یادگیری نه به آن معنا که کتاب بخوانند و فقط بر سواد خود بیافزایند، بلکه می خوانند، می بینند و می شنوند تا مسائلی جدید را یاد گرفته و بکار گیرند. آن ها یاد می گیرند تا پیشرفت کنند، نه اینکه فقط بدانند.
  1. انسان های موفق برای ترمیم عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس خود تلاش می کنند. این افراد خوب می دانند که دو تا از مهم ترین موانع در مسیر رسیدن به موفقیت «عزت نفس» و «اعتماد به نفس» است. انسانی که عزت نفس ندارد، گویی هیچ چیز ندارد! این افراد ابتدا برای دستیابی به احساس ارزشمند بودن و اعتماد به قابلیت ها، توانایی ها و لیاقت ها قدم بر می دارند. آن ها افرادی هستند که غالبا” مثبت فکر می کنند و هیچ چیزی آن ها را از حرکت رو به جلو باز نمی دارد. بنابراین، برای دستیابی به چنین ویژگی هایی ابتدا باید اعتماد به نفس و عزت نفس بالا و سالمی داشته باشند.
  1. انسان های موفق یکی از مهم ترین موانع موفقیت را عدم شناخت خود می دانند، بنابراین، هم زمان به طی مسیر، برای شناخت هر چه بیشتر خود اقدام می کنند. افراد موفق هوش هیجانی را اساس موفقیت خود می دانند زیرا می دانند که داشتن شناخت و آرامش درونی، مدیریت رفتار و روابط موثر، پیدا کردن معنای جدیدی زندگی و… از مهم ترین کلید های موفقیت هستند، بنابراین برای کسب چنین مواردی اقدام کرده و مهارت های مربوطه را کسب می کنند.
  1. انسان های موفق هرگز منتظر بخت، اقبال، شانس و سرنوشت نمی مانند بلکه آن ها برای دستیابی به چیزی که می خواهند تلاش می کنند و آن را می سازند. این افراد به شانس اعتقادی ندارند و می دانند که موفقیت در کار های زمینی مستلزم تلاش است.
  1. انسان های موفق، افرادی ریسک پذیر هستند و قبل از اینکه آمادگی کامل پیدا کنند کار جدید خود را شروع می کنند و می دانند که می توانند از پس آن برآیند. همچنین، آن ها خوب می دانند که اگر بخواهند منتظر زمان مناسب یا آمادگی کامل بمانند، ممکن است که هیچوقت فرصت مناسب از راه نرسد و هیچ کاری انجام ندهند.

ده رفتار انسان های موفق چیست؟

  1. انسان های موفق خوب غذا می خورند، خواب کافی دارند و ورزش می کنند. آن ها خوب می دانند که اگر جسم سالمی نداشته باشند، مغز آن ها نیز خوب کار نخواهد کرد و در اثر خستگی و فرسایش جسم از تلاش و ادامه ی مسیر باز می مانند. برخی از افراد در راه موفقیت از این دو مسئله ی مهم می گذرند اما این کاری اشتباه است.
  1. انسان های موفق هوش مالی خود را تقویت کرده و مدیریت مالی دارند. این افراد با استفاده از تقویت هوش هیجانی موفق به مدیریت هیجانات و رفتار های خود در قبال پول می شوند. آن ها یاد می گیرند که چطور پول بدست آورند و چطور این پول را حفظ کنند. به عنوان مثال، هیچوقت در اثر هیجانات خود با مخارج اضافی، برای وضعیت مالی خود بحران نمی آفرینند.
  1. انسان های موفق هرگز به ارزش ها و اولویت های خود «نه» نمی گویند. این افراد اولویت ها و ارزش های خود را شناسایی می کنند و نسبت به آن ها پایبند می مانند. آن ها خوب می دانند که گفتن هر «بله» به هر چیزی با گفتن «نه» به چیز هایی دیگر همراه است، بنابراین، خوب دقت می کنند که به چیزی «نه» می گویند. آیا با گفتن بله ارزش ها و اولویت های خود را زیر پا می گذارند؟
  1. انسان های موفق لزوما افرادی نیستند که تحصیلات عالیه ای داشته باشند، بلکه این افراد غالبا از نبوغ، هوش و شهود خود در راه موفقیت استفاده می کنند. انسان های موفق بیشتر از اینکه بهره ی هوشی بالایی داشته باشند، هوش هیجانی و هوش مالی بالایی دارند. می توان گفت که جهان حول محور نبوغ و شهود افراد می گردد، زیرا افراد تا نبوغ نداشته باشند نمی توانند از اطلاعات موجود استفاده ی مفیدی کنند.

 

در صورت تمایل می توانید در کارگاه هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید