زنان و رابطه

رابطه سالم و رابطه ناسالم چه رابطه هایی هستند؟

شهریور ۱, ۱۳۹۵
رابطه سالم و رابطه ناسالم در روابط عاطفی ما کدامند؟

آیا تا به حال عمیقا به سلامت روابط خود فکر کرده اید؟ آیا میزان سلامتی روابط خود را سنجیده اید؟ از نظر شما روابط تان رابطه هایی سالم هستند یا ناسالم؟ رابطه ی سالم چیست؟ چگونه است؟ در این مقاله تعریف مختصری از رابطه ی سالم و ناسالم را به شما ارائه می دهیم:

آنچه که نتیجه ی خوب یا بد روابط را مشخص می کند «میزان سلامتی» روابط است و مواردی که میزان سلامتی یک رابطه را تعیین می کنند میزان سلامتی ذهنی و روانی طرفین رابطه، میزان و نوع بازی های رابطه هستند. از یک منظر، رابطه ی ناسالم رابطه ای است که بازی های آن زیاد هستند.

چگونه می توانیم رابطه ی سالمی داشته باشیم؟

قدم اول برای داشتن رابطه ای سالم شناخت و بهبودی شخصیتی خود است.

انسانی که از لحاظ ذهنی (ذهنیت، تفکر، باور ها و…) و روانی (احساسات و هیجانات ) حداقل در سطح معمولی از سلامتی نباشد نمی تواند رابطه ی سالم و منطقی ای را با دیگران برقرار کند.

چنین فردی رابطه را دائما دچار چالش می کند، بازی های ناسالم زیادی را وارد رابطه می کند و به شخص مقابل خود آسیب می رساند.

قدم دوم بررسی و حذف بازی های ناسالم است.

رابطه ی ناسالم رابطه ای است که بازی های زیادی در آن وجود دارد. بازی ناسالم یعنی فریب دیگران، چیزی که اعتماد، امنیت و عشق را از یک رابطه سلب می کند.

بازی ناسالم بازی ای است که با کشیدن نقشه و برنامه ریزی ناسالم، صرف نظر از آسیبی که به دیگری وارد می کنیم در صدد دستیابی به خواسته های خود هستیم. ما زمانی با دیگران بازی می کنیم که خواسته ای داریم اما راه صحیح دریافت آن را نمی دانیم یا نمی خواهیم که بدانیم و به آن عمل کنیم، بنابراین، دست به بازی های مختلفی می زنیم تا با ایجاد ظاهری خوشایند، ابهام و با فریب دیگری، راحت به چیزی که می خواهیم برسیم. اما بازی های سالم بازی هایی هستند که از قانون «برنده-برنده» تبعیت می کنند.

رابطه های عاطفی سالم و ناسالم چیستند؟

افراد زیادی وجود دارند که در قالبی زیبا و مطابق با ارزش ها حرف می زنند و ظاهر خود را در همین قالب می سازند اما در ذات عمل خود یا در مراحل بعدی بازی خود، دیگران را متوجه بازی، فریب و خسارت هایی می کنند. چند بار در زندگی تان پیش آمده که ناگهان با کارهای غیر اخلاقی فردی که خیلی از اخلاقیات صحبت می کرده است مواجه شده اید؟ چند بار در زندگیتان متوجه شده اید که حرف های یک شخص هیچ صحتی نداشته و احساس فریب خوردگی کرده اید؟

ما از دوران کودکی بسیار در معرض یادگیری بازی های ناسالم قرار داریم. مواقعی از زندگی پیش می آید که برای حصول نتیجه ی دلخواه دست به بازی هایی با دیگران می زنیم که این بازی ها را در کودکی یا دوران نوجوانی از اطرافیان خود یاد گرفته ایم، بعد ها با بزرگ تر شدن مان، خود خالق بازی های جدید تری می شویم.

گاهی این بازی ها یک طرفه هستند، یعنی یکی از طرفین رابطه می خواهد دیگری را بازی دهد، گاهی بازی ها دو طرفه است و هر دو طرف رابطه می خواهند یکدیگر را فریب دهند (حتی ممکن است به ظاهر با نیت خوبی باشد، اما بازی ناسالم، یک بازی ناسالم و مخرب است!)، حتی گاهی بازی جمعی است، طوری که یک جمع در صدد فریب یک فرد یا یک فرد در صدد فریب یک جمع هستند.

بازی های ما روابط ما را ناسالم می کنند و هر چه این بازی ها ناسالم تر باشند، روابط ما عمق و سلامتی کمتری دارند. برای پیشرفت در روابط خود می توانید از همین امروز شروع کنید به بررسی بازی هایی که در روابط خود دارید.

 

در صورت تمایل برای بهبود روابط عاطفی خود می توانید در کارگاه های سواد رابطه شرکت نمایید. 

.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید