اختلالات شخصیتی

رابطه ی میان خجالت و کامل گرایی چیست؟

مرداد ۱۱, ۱۳۹۵
رابطه ی میان خجالت و کامل گرایی چیست؟

خجالت یکی از ویژگی های شخصیتی درون هر فرد است که در افراد درون گرا بسیار بیشتر از افراد برون گرا دیده میشود؛ و این حالت اگر از حد فراتر برود و از حالت حیا خارج شود تبدیل به شرم می گردد، بنابراین، خجالت گسترده تر از شرم و حیا است و می توانیم آن را به دو بخش مثبت و منفی تقسیم کنیم.

حیا احساسی مثبت است که موجب می شود افراد حریم و پاکی خود را حفظ کنند، فردی که حیا دارد را با حیا می نامیم. شرم احساسی منفی است که از اشتباهات یا فکر «اشتباهی بودن» می آید، کسی که شرم دارد را شرمنده یا شرمسار می خوانیم.

در این مقاله منظور از فرد خجالتی، فردی است که شرم دارد. 

از چه زمانی خجالتی می شویم؟

گذشته از اینکه بخشی از خجالتی بودن درون هر انسانی وجود دارد، افراد از دوران کودکی و تحت تربیت خانوادگی و اجتماع خود خجالت را یاد می گیرند. هر چه موارد بیشتری برای پنهان کاری یا تظاهر، باید و نباید های عصبی بیشتر و چارچوب های ناسالم بیشتری در خانواده یا جامعه ی فرد باشد، وی با شرم و ریای بیشتری بزرگ می شود.

از طرفی دیگر، افرادی که با خجالت مسموم یا شرم بزرگ می شوند، افرادی هستند که احساسات منفی ای نسبت به خود و داشته های خود دارند و دائما در حال پوشانیدن بخش هایی از وجود خود و اطرافیان یا زندگی شان هستند. شرم انسان را به پنهان کاری دعوت می کند، و پنهان کاری استرس و افسردگی را در فرد تقویت می نماید.

افرادی که در کودکی شرم و خجالت مسموم را یاد می گیرند، پنهان کاری را نیز همراه با آن آموزش می بینند و در آینده خود سانسور گران حرفه ای می شوند. این افراد به تدریج تبدیل به فردی «کامل گرا» می گردند. بنابراین، اصولا انسانهای خیلی خجالتی و شرمنده انسان هایی کامل گرا نیز هستند.

اگر خجالتی هستید پس کامل گرا هم هستید زیرا افراد خجالتی غالبا دید عیب جو و شرمساری نسبت به بسیاری از موارد، حتی طبیعی ترین موارد انسانی مانند اعضای بدن، صدا، ظاهر و رفتار و… دارند و سعی می کنند که آن ها را پنهان کرده و همیشه (به نظر خود) خوب و کامل به نظر بیایند، هر چند که غالبا در حالتی از رنج زندگی می کنند. اگر کامل گرا هستید بدانید که در پس این کامل گرایی، شرم پنهان شده است.

رابطه ی میان خجالت و کمال گرایی چیست؟

 

افراد خجالتی غالبا یک چارچوب برای خود تعیین می کنند و باورشان بر این است که خود یا دیگران اگر طبق آن چارچوب باشند که خوب است، اما اگر مثل آن چارچوب ایده آل نباشند بنابراین ناقص هستند، یا باید خود را پنهان کنند یا باید کاری کنند که کامل به نظر بیایند.

آنها غالبا از داشته های خود خجالت می کشند و گمان می کنند که تمام مردم دنیا ایستاده اند و آنها را تماشا می کنند تا عیب و ایرادی در آنها پیدا کنند. آنچه که خجالتی ها باید یاد بگیرند این است که « هیچ کسی در هیچ جای دنیا نه وقت آن را دارد و نه علاقه ای که تمام زندگی خود را صرف نگاه کردن و توجه به شما کند!! مردم دنیا به کار خود مشغولند و شما را نگاه نمی کنند! پس شما هم کار خود را انجام دهید. »

افراد خجالتی از اینکه بد، زشت، ناکافی و پذیرفته نشدنی باشند هراس دارند. بنابراین، ریشه هایی از اختلال مهرطلبی را نیز می توان در آنها پیدا کرد. این افراد باید بیاموزند که «در هر انسانی چیزی هست که خوشایند نیست و در هر انسانی ویژگی هایی هست که برای عده ای مطلوب و خواستنی محسوب می شود، اما از آن مهمتر این است که قرار نیست ما برای دیگران و طبق نظر دیگران زندگی کنیم. هر طور که زندگی کنیم همیشه یک عده از ما انتقاد می کنند و عده ای دیگر ما را تحسین می کنند و نظر هیچیک از آنها لزوما درست یا استاندارد جهانی نیست.»

خجالتی ها و کامل گراها غالبا از اشتباه کردن می ترسند و همین باعث می شود که یا اصلا کاری را انجام ندهند و فرار کنند یا همیشه تمایل داشته باشند که کارها را به کامل ترین شکل ممکن انجام دهند.

خجالت و شرم در ما دو حالت را بوجود می آورد:

 • یا تبدیل به فردی درونگرا و کم رو می شویم.
 • یا تبدیل به فردی پر سر و صدا اما عصبی و شکننده می گردیم.

در هر دو صورت بسیار مهم است که بر بینش های خجالت آمیز خود کار کرده و آنها را اصلاح کنیم. باید ترس خود از اشتباه کردن، کافی نبودن، پذیرفته نشدن، زشت بودن، کامل نبودن و … را کنار بگذاریم تا از شر شرم در امان بمانیم.

برای شناخت و رفع شرم درونی می توانید در کارگاه های بهبودی در ۹۹ روز شرکت نمایید.

 

رابطه ی میان خجالت و کمال گرایی چیست؟

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

4 دیدگاهها

 • پاسخ بهزاد مرداد ۱۲, ۱۳۹۵ در ۰:۵۸ ق٫ظ

  با سلام
  بسیار متن جالب وآموزنده ای بود
  با سپاس فراوان

  • پاسخ میترا فتحی مرداد ۱۲, ۱۳۹۵ در ۹:۱۸ ق٫ظ

   سلام و عرض ادب
   سپاسگزارم از اینکه مطالعه فرمودید .

 • پاسخ آنت پويش مرداد ۲۶, ۱۳۹۵ در ۴:۴۴ ب٫ظ

  مطلب بسیار جالب و مفیدی بود. از به اشتراک گذاشتن آن بسیار سپاسگزارم. همیشه موفق و سربلند باشید.

  • پاسخ میترا فتحی مرداد ۲۷, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۲ ق٫ظ

   سپاس از شما که مطالعه فرمودید.
   زنده باشید

  یک پاسخ ارسال کنید