هوش هیجانی

رابطه ی هوش هیجانی با سکوت ذهن چیست؟

آذر ۳, ۱۳۹۵
رابطه هوش هیجانی با سکوت ذهن

«ذهن شلوغ به هیچ ‌کار نمی‌ آید

برای موفقیت، نیاز به یک ذهن خلوت و منظم داریم. برای تصمیم‌ گیری نیاز به یک ذهن گسترده، خلوت و منظم داریم. برای بررسی و تصمیم گیری درست نیز، نیاز به یک ذهن خلوت و منظم داریم.

ذهن اکثر ما آنقدر آشفته از افکار، احساسات، ناکامی‌ ها و برنامه ‌های مختلف است که دیگر دچار سردرگمی شده‌ ایم و نبا انرژی کمی به زندگی ادامه می ‌دهیم. یک ذهن آشفته، همیشه خسته و بلاتکلیف است، همچنین، اغلب خستگی جسمی ما نیز به خاطر خستگی ذهن ما است. در حقیقت، انرژی ای که یک ساعت تشتت ذهنی از ما می گیرد شاید برابر با 6 ساعت کار جسمی باشد.

ذهن افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند غالبا” خلوت، سبک و گسترده است، زیرا این افراد طی پروسه ای شدت هیجانات خود را به تعادل رسانده و تمام افکار و هیجانات اضافی را با روش مناسب و صحیح از ذهن خود تخلیه کرده اند. این افراد می توانند ترس ها، خشم ها و استرس خود را مدیریت کنند، بنابراین، همیشه انرژی بیشتری نسبت به افراد عادی دارند.

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند عادات و وسواس های فکری خود را رها کرده اند، بنابراین انرژی ذهنی زیادی را می توانند ذخیره کنند. آن ها معنای زندگی را یافته اند، بنابراین، زندگی پویا تر و شاد تری دارند. این افراد می دانند که بر چه چیز هایی کنترل دارند و چه چیزهایی خارج از کنترل آن ها است، بنابراین، بابت آنچه که خارج از کنترل شان است استرس و نگرانی به خود راه نمی دهند.

آن ها نگرانی های گذشته را دور ریخته و تنها درس های گذشته را با خود حمل می کنند و ذهن خود را مشغول آینده نیز نمی کنند. این افراد به خوبی می دانند که چه می خواهند و به دنبال آن می روند، در نتیجه، کمتر دچار سردرگمی شده و از انرژی ذهنی خود در جای درست استفاده می کنند. بنابراین، آیا می توانید تصور کنید که این افراد چه ذهن سبک و پر از آرامشی دارند؟

اولین کاری که بهتر است انجام دهید این است که با خود و با افکار و احساساتتان مواجه شوید و آنها را بشناسید. سپس، آن را از ذهنتان روی کاغذ تخلیه کنید، یعنی افکار و احساسات خود را بنویسید تا بتوانید آنها را بهتر ببینید. سپس باید هر کدام را طبقه بندی کنید، پرونده‌های ناتمام  احساسی و فکری را تمام کرده و پرونده‌های بسته شده را در طبقه مناسب خود بگذارید.

رابطه هوش هیجانی با سکوت ذهن

در نهایت برای زندگی سالم‌تر و شادتر نیاز دارید که ذهنتان را تربیت کنید و کنترل آن را به دست بگیرید. تربیت ذهن تکنیک‌هایی دارد که باید آن‌ها را بیاموزید و همچنین نیاز به اصلاح بینش دارد. بینش در واقع به معنی نوع جهان‌بینی ما است. اینکه به جهان اطراف و به اتفاقات پیرامون خود چگونه نگاه می کنیم و چه برداشتی از آنها و چه برخورد و واکنشی نسبت به آنها داریم همگی به «بینش» ما برمی‌گردد. هرچه بینش ما وسیع‌تر و گسترده‌تر باشد ذهن ما و زندگی ما نیز آرام‌تر خواهد بود.

برای تخلیه ی ذهن خود می توانید تمرین زیر را انجام دهید:

1.لیستی از اهدافتان بنویسید و  آن ها را اولویت‌ بندی کنید:سپس قدم های لازم برای رسیدن به اهداف را نوشته و اقدام کنید. مهم نیست هدفتان چه باشد. باز هم می‌گویم سفر هزار فرسنگی از قدم اول شروع می‌شود. هدف شما می تواند آرامش باشدف می تواند یک خانه باشد، می تواند یک ماشین باشد و…

2.لیستی از علایق خود بنویسید.

3.لیستی از کارهای تمام شده و تمام موفقیت‌هایتان بنویسید. حتی کوچکترین و پیش ‌پا افتاده ‌ترین کارها، مثلا تمام کردن یک پروژه درسی (و…) را بنویسید. سپس، برای خود جشن بگیرید و به خود جایزه ‌ای بابت اتمام آن کار ها بدهید.

4.لیستی از کلیه‌ی کارهای ناتمام‌ تان بنویسید.

اولویت‌بندی کنید. کارهایی را که دیگر نمی‌خواهید ادامه دهید خط بزنید. سپس، برای کارهایی که می‌خواهید تمام کنید زمان تعیین کنید و به خود «تعهد» دهید که تا آن زمان آن کار را می‌کنید. به تاخیر نیاندازید. وقتی به خود تعهد می‌دهید باید به خود احترام بگذارید و به عهد خود وفا کنید. اگر شما به عهد خودتان به خود وفا نکنید، دیگران هم نسبت به شما احترام و وفاداری نخواهند داشت. هر کار را که تمام کردید به خود بابت آن جایزه دهید. فراموش نکنید: «یک کار در یک زمان.»

5. نگرانی ‌ها، اضطراب ‌ها و غم‌ هایتان را بنویسید. ناراحتی ‌ها و حاشیه‌ های ذهنتان را روی کاغذ یا نزد فردی قابل اعتماد خالی کنید، این ها موانع موفقیت شما هستند.

6. کلیه حاشیه‌ ها را از زندگیتان حذف کنید. حرف ‌های حاشیه ‌ای و بیهوده/ افکار حاشیه ‌ای/ افراد حاشیه ‌پرداز، افراد سمی و …

نکته بسیار مهم:

فراموش نکنید که انرژی افرادی که اطراف خود جمع می‌کنید و به معاشرت با آنها می‌پردازید بر شما تاثیر بسزایی دارد. اگر موفقیت می‌خواهید در انتخاب دوستان تان دقت کنید. با افراد موفق و مثبت معاشرت کنید. افراد حاشیه ‌پرداز را از زندگی تان حذف کنید. در این برهه دست از ناجی بودن و تاثیرگذاری بر آن‌ ها هم بردارید، فعلا فقط نوبت خود شماست.

شاید برداشتن این قدم ها ابتدا دشوار به نظر بیاید، اما به محض ورود به این راه و تمرین آن، تبدیل به یک بازی برای شما خواهد شد و معنای جدیدی به زندگی تان خواهد داد. فراموش نکنید که موفقیت شما در آرام سازی و سکوت ذهن مستلزم تخلیه ی آن از بیهودگی ها و زندگی در حال است.

 

در صورت تمایل برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه بهبودی در 99 روز شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید