اختلالات شخصیتی

شخصیت طلبکار چه کسی است؟

خرداد ۲۴, ۱۳۹۶
شخصیت-طلبکار

شخصیت طلبکار یکی از شخصیت های عصبی و سخت در روابط است، یعنی از آن دسته از افرادی می باشد که برقراری و حفظ رابطه با او بسیار دشوار است. این افراد غالبا پر از توقع، خشم و رنجش هستند. آن ها نه تنها به خود، بلکه به اطرافیان خود نیز با واکنش ها و توقعات شان آسیب می زنند. بعضی ها همیشه از دیگران طلبکار هستند، گویی همیشه قرار است که دیگران برای آنها کاری انجام دهند یا طبق میل آن ها زندگی کنند. افراد طلبکار غالبا همه چیز را برای خود می خواهند و دیگران را برده و بنده ی خویش می دانند. چنین اشخاصی در ارتباطات  خود با دیگران ملال آور بوده و کمتر میتوانند  دوستانی امن و مورد اعتماد  باشند. این افراد یا از فقدان های دوران کودکی رنج می برند یا به لوس بودن دچار هستند. در هر صورت ، آن چیزی که مهم است این است که آن ها همیشه شما را به خود بدهکار می دانند و اگر وارد بازی شان شوید، همیشه یک بدهکار باقی می مانید.

 

شخصیت طلبکار چه ویژگی هایی دارد؟

 1. برخی از این افراد کنترل گر هستند. شخصیت کنترلگر شخصیتی است که از دنیا و افرادش توقع دارد که آنطور که او می خواهد رفتار کنند، مهم نیست که چقدر در این کار موفق می شود، مهم این است که او این توقع را دارد. او خود را مرکز و ناجی جهان می داند و فکر می کند که به کمک او این جهان اداره می شود و مردم به کمک او می توانند زندگی کنند. این فرد همانی است که به راحتی به خود اجازه می دهد که آزادی و اختیار دیگران را نقض کند، رفت و آمد ها، رفتار ها و روابط آن ها را کنترل کند.

در حالتی دیگر، انگشت اشاره ی شخصیت طلبکار غالبا سوی دیگران است و نه سمت خود. از دیدگاه او، این دیگران هستند که باید تغییر کنند. آن ها حتی اگر مطلب جدیدی می آموزند برای تغییر دادن دیگران است و نه تغییر خود. اغلب نگاه شان به نوع برخورد دیگران است تا نوع برخورد خودشان.

شخصیت کنترل گر همانی است که خود را ناجی دیگران می داند و فکر می کند که صلاح دیگران را بهتر از خودشان می داند. غالبا رد پای این افراد را در همه جا می توانیم ببینیم و معمولا آن ها خود را خیلی با محبت و پر توجه می دانند. در افراد کنترل گر، دیکتاتوری نیز به وضوح دیده می شود، آن ها را دیگران را کنترل می کنند، توقع دارند همه در چارچوب آن ها قدم بردارند و اگر این اتفاق نیفتد دیگران را احمق، سهل انگار، بچه، بی عقل و … می بینند و شروع به سرزنش آنها می کنند. این افراد اجازه نمی دهند که اطرافیان خود رشد کنند و به استقلال برسند. طلبکار بودن این افراد وقتی آشکار می شود که خلاف توقع شان رفتار شود.

شخصیت-طلبکار

 1. برخی از این افراد، بی توجه و بی تفاوت هستند. آن ها کاری ندارند که شما چه نیازی دارید، چه توانایی یا شرایطی دارید، فقط توقع دارند که نیاز هایشان از جانب شما تامین گردد. این دسته از افراد تنها زمانی سر و کله شان پیدا می شود که احساس می کنند طلبی از شما دارند!
 2. غالبا بجای همدلی، دست گیری و درک دیگران دنبال مچ گیری و در بهترین حالت خود، دلسوز هستند. شخصیت طلبکار همیشه توقع دارد که منافعش تامین شود و اگر این منافع (اعم از انجام دادن کار ها طبق استاندارد های او) تامین نگردد، واکنش های تندی به دیگران نشان می دهد. مهارت همدلی و درک دیگران در او بسیار ضعیف است، غالبا در مچ گیری بسیار استاد است و با همین رفتار دیگران را آزار می دهد. بهترین حالت برای او دلسوزی است که می تواند با سرزنش همراه باشد. به طور خلاصه، یعنی شعور و هوش اجتماعی او پایین است.
 3. غالبا فکر می کند که دیگران بنده و برده ی او هستند. شخصیت طلبکار توقع دارد که همیشه هر چه می گوید همان انجام شود و حتی گاهی توقع دارد که دیگران خودشان بدانند که چه وظیفه ای در قبال او دارند. آن ها همان افرادی هستند که وقتی چیزی از شما می خواهند توقع دارند که همان لحظه انجام دهید و اگر انجام ندهید با واکنش تند ایشان مواجه می شوید.

برخی دیگر از ویژگی های طلبکار ها :

 1. آن ها همان هایی هستند که اگر محصول یا خدماتی را از شما بخرند گمان می کنند صاحب شما شده اند.
 2. طلبکار ها همان هایی هستند که اگر متوجه شوند که شما دوست شان دارید، گمان می کنند که صاحب شما شده اند.
 3. طلبکار ها پر از توقع هستند و زود عصبانی می شوند. برخی از آن ها نیز بسیار انتقام جو هستند.
 4. برخی از طلبکار ها بسیار زود رنج هستند.
 5. طلبکار ها همان هایی هستند که حتی اگر تعهدی به آن ها نداده باشید باز هم از شما طلب دارند. گوشش شما همیشه بدهکار آن ها هستید.
 6. طلبکار ها همان هایی هستند که همیشه دیگران را مقصر مشکلات زندگی خود می دانند.
 7. طلبکار ها همیشه دیگران را مسئول شادی خود می دانند و فکر می کنند که دیگران باید زمینه ی شادی و آرامش آن ها را فراهم کنند.

 

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی ثبت نام نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

2 دیدگاهها

 • پاسخ امیر خرداد ۲۹, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۸ ق٫ظ

  راستش مطالبتون رو خوندم..خیلی نگران خودم شدم که نکنه من هم جزو این دسته افراد باشم.یه جاهایی انطباق داشت با من اما جاهایی هم کاملا متضاد بود..

  • پاسخ میترا فتحی تیر ۳, ۱۳۹۶ در ۲:۲۳ ب٫ظ

   سلام. ممنون که مطالعه فرمودید . همه ی آدمها بخش هایی از این شخصیت را ممکن است داشته باشند که با کار کردن بر شخصیت خود بهبود می یابد.

  یک پاسخ ارسال کنید