هوش هیجانی

شخصیت غمگین چه شخصیتی است؟

تیر ۲۱, ۱۳۹۶
شخصیت-غمگین

شخصیت غمگین، همان شخصیت مظلوم، قربانی و بدبخت روزگار است! یا بعضا همان شخص بسیار مهربان و بسیار از خود گذشته اما غمگین است. شخصیت غمگین شخصیتی است که الگو های رفتاری غمگین کننده را پیش گرفته و از غمگین بودن هویت می گیرد. این فرد دنیا را جای غمگینی شناخته است و از نظر او زندگی چیزی است که باید در آن غمگین بود! معمولا وقتی با این افراد صحبت میکنیم بسیار از غمگین بودن ناراضی و شاکی هستند و بعضا می گویند که دیگر دوست ندارند که غمگین باشند. اما چرا آن ها با وجود این نارضایی و دوست نداشتن غم، باز هم غمگین هستند؟ آیا واقعا روزگار با آن ها دشمنی دارد؟ آیا واقعا خداوند سرنوشت آن ها را بر غم نوشته است؟ یعنی خدا یک خصومت شخصی می تواند با آن ها داشته باشد؟ واقعا چرا روزگار با آن ها بد رفتاری می کند؟ آیا همه ی مردم قصد آزار رساندن و ناراحت کردن آن ها را دارند؟ آیا آن ها به دنیا آمده اند که غم بخورند؟ آیا همه چیز بد است؟ در این مقاله می خواهیم از چند راز بزرگ افراد همیشه غمگین پرده برداریم.

زمانی که از شادی و موفقیت صحبت می کنیم، بسیاری از افراد شکایت می کنند و جملاتی نظیر جملات «تو مرا درک نمی کنی»، «تو که جای من نیستی»، « تو که بدبختی های مرا نداری» و… را می شنویم. مسئله این است که اگر همه ی ما در یک محیط زندگی می کنیم، پس همه ی ما تحت تاثیر مسائل آن محیط هستیم. درست است که برخی از مردم روی بدبختی و غم را کمتر دیده اند، اما نمی توان گفت که همه ی آن هایی که سختی کشیده اند هم غمگین هستند. بنابراین، اگر سختی کشیده اید و همیشه غمگین هستید، این را بدانید که خیلی ها مثل شما هستند که سختی کشیده اند اما به اندازه ی شما غمگین نیستند. و عده ای نه تنها غمگین نیستند، بلکه زندگی خوب و خوشی را برای خود رقم زده اند. چرا؟

غمگین ها شرطی شده اند. یکی از مهم ترین باور های افراد غمگین این است که اگر سختی می کشی، پس باید غمگین باشی. چه کسی به شما یاد داده است که سختی کشیدن با همیشه غمگین بودن همراه است؟ گاهی بد نیست که باور های خود را به چالش بکشیم تا بفهمیم که از کجا نشات می گیرند. ظاهرا احساس آن ها وابستگی شدیدی به شرایط دارد، یعنی می گویند که تا وقتی سختی هست غم هم هست، زمانی که سختی از بین برود غم هم می رود. اما نکته ی جالب درباره ی این نوع شخصیت این است که، طبق مشاهدات، اگر او را در بهترین شرایط هم قرار دهیم باز هم دلایلی برای غمگین و ناراضی بودن پیدا می کند. چرا؟

شخصیت-غمگین

مهم ترین عاملی که باعث می شود یک فرد غمگین بودن را انتخاب کند و همیشه دلیلی برای غم داشته باشد این است که غمگین بودن را به رسمیت و دنیا را جای غم شناخته و به غمگین بودن عادت کرده است. در زندگی چنین افرادی اگر غم نباشد انگار چیزی کم است. به همین خاطر اگر آن ها را در بهترین شرایط هم رها کنیم باز هم دلایلی برای غمگین بودن پیدا می کنند یا با واکنش های ناخودآگاه خود بهترین شرایط را به بدترین شرایط تبدیل می کنند.

در حقیقت، شناخت شما از دنیا و مسائل آن که با واژه ی «بینش» تعریف می شود، مشخص کننده ی نوع زندگی شما است. اینکه دنیا را چطور شناخته و تعریف کرده اید بسیار اهمیت دارد. تجربیات زندگی شما در نوع شناخت تان از دنیا بسیار موثر است اما شما محکوم به تعاریف کهنه نیستید. یعنی اگر در کودکی بر اساس تجربیات خود دنیا را جای غمگینی دیده اید، به این باور محکوم نیستید و می توانید با تغییر آن اتفاقات متفاوت را برای خود رقم بزنید. ابتدا لازم است که قبول کنید که دنیا جای غمگینی نیست. دنیای ما دنیای تضاد است، دنیایی که در آن هم عدالت هست و هم بی عدالتی، هم روشنایی هست و هم تاریکی، هم مهر هست و هم بی مهری. بنابراین، ابتدا شناخت صحیحی از ماهیت دنیا پیدا کنید. اینجا دنیای دو قطبی است، مدینه ی فاضله ای در کار نیست. یک روز غم است و یک روز شادی.

سومین راز درباره ی افراد غمگین این است که آن ها به رفتار های غمگین کننده عادت کرده اند. مثلا آن ها غالبا و به صورت نا خودآگاه، در تلاش برای پیدا کردن کاستی ها و دلایلی برای غمگین بودن هستند. در اینصورت، باید تمرین کنند که زیبایی ها، شادی ها و خوبی ها را هم ببینند و لذت ببرند. یا بسیاری از آن ها می دانند که چه کاری می توانند برای شاد بودن انجام دهند، اما چون تعهد خاص و بزرگی به غم دارند، نمی توانند کار هایی که باعث شادی و سرزندگی شان می شود را انجام دهند. یا اینکه آن ها عادت کرده اند که یک جا بنشینند و غم بخورند. فراموش نکنید که زمانی که یک رفتار را دائما تکرار می کنید، نتیجه ی متناسب با همان را نیز دریافت می کنید. قرار نیست که گلابی بکارید و سیب درو کنید. اگر سیب بکارید، سیب هم درو می کنید. بنابراین، ببینید که هر لحظه در حال کاشت چه بذری هستید؟ در آینده میوه ی همان بذر را درو می کنید. اگر میوه را دوست ندارید، بذر را عوض کنید.

 

اگر می خواهید انسان شاد تری باشید بهتر است که ابتدا برای تقویت هوش هیجانی تان قدم بردارید. در صورت تمایل، می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید