هوش هیجانی

شش راهکار عملی برای کاهش اضطراب

تیر ۲۱, ۱۳۹۶
راهکار-کاهش-اضطراب

اضطراب، یکی دیگر از هیجانات ما است. اضطراب از ترس ناشی می‌شود. زمانی که می ترسیم دچار اضطراب و واکنش های مربوط به آن می شویم اما از طرفی دیگر، عادت به اضطراب و نگران بودن نیز ترس های ما را افزایش می دهند. یکی دیگر از عوامل ایجاد استرس، اضطراب و نگرانی،  «سرکوب»‌های احساسی و ذهنی ما هستند. جمع شدن اضطراب در ما باعث می‌شود که ترسو شویم، زود از کوره در برویم، غالبا کلافه باشیم و بسیاری از فرصت‌های رشد و پیشرفت را از دست بدهیم. استرس بیش از حد و اضطراب انرژی ذهنی و جسمی ما را می‌بلعند و میزان خستگی ما را بالا می‌برند. جمع شدن استرس و اضطراب در ما منجر به خستگی مزمن در بدن میشود.

در این مقاله شش راهکار عملی مهم برای کاهش اضطراب را برای شما شرح می دهم:

یکی از مهم ترین اقداماتی که برای رهایی از استرس و اضطراب می توانید انجام دهید این است که از افرادی که پر تنش و پر از استرس هستند فاصله بگیرید. هیجانات دیگران بر ما تاثیر گذار است. افراد پر استرس افرادی هستند که ترس زیادی از آینده و ناشناخته ‌ها دارند. این افراد غالبا چارچوب محدودی را از دنیا برای خود ساخته ‌اند. معاشرت مداوم با هر نوع شخصیتی، ناخودآگاه بر ما تاثیر می‌ گذارد، بنابراین اگر با افراد پر استرس معاشرت مداوم داشته باشید هیچ جای تعجب نیست که پس از مدتی خود شما نیز دچار استرس شوید.

افراد استرس‌زا افرادی هستند که هر جایی می‌روند استرس را نیز همراه خود به آن‌جا می‌برند. چگونه؟ به طور مثال:

 • لحن صدا و صحبت آنها سریع، فشرده و گاهی نابهنجار و تهاجمی است.
 • هنگام گوش دادن به حرف دیگران زیاد به اطراف نگاه می‌کنند و کم تحمل هستند.
 • انجام کار و غذا خوردنشان با سرعت زیاد است.
 • سریع راه می‌روند.
 • حرکات و حالت‌های تهاجمی یا تدافعی بدن، مخصوصا، در حرکات دست خود دارند. (مثلا، هنگام صحبت کردن دست به سینه می‌ایستند)
 • از بسیاری مسائل شکایت می‌کنند.
 • صحبت دیگران را قطع می‌کنند.
 • عقاید ثابت و خشکی دارند و با تعصب از آن‌ها دفاع می‌کنند.
 • صورت‌ آن‌ها با حالت‌های عصبی همراه است (مثلا، اخم).
 • اصطلاحا”، از این شاخه به آن شاخه می‌پرند یا کاری را شروع نمی‌کنند.
 • با صدای خیلی بلند صحبت می‌کنند.
 • تمسخر و تحقیر دیگران، خودآگاه و ناخودآگاه، از جمله عادت‌های آن‌هاست.
 • زود از کوره در می‌روند.
 • برخی از آن‌ها بدقول هستند.
 • و…

راهکار-کاهش-اضطراب

راهکار بعدی این است که از شرایط غیر ضروری و  استرس‌ تا حد امکان دوری کنید. به عنوان مثال، زمانی که می‌ دانید انجام کاری شما را آشفته و مضطرب می‌ کند تمرین کنید که آن را انجام ندهید. زمانی که می دانید مکان خاصی به شما استرس وارد می کند و حضور شما در آن جا ضروری نیست، رفت و آمد خود به آن مکان را مدیریت کنید. زمانی که می دانید شرایطی که در آن هستید فوق العاده استرس زا است، برای بهبود آن قدم بردارید یا بر بهبود شرایط موجود تمرکز کنید.

راهکار سوم این است که کاری را انجام ندهید که شما را مضطرب کند. به طور مثال، اگر امتحان دارید و درس نخوانده ‌اید، هیچ چاره ‌ای ندارید جز اینکه شروع به درس خواندن کنید، مهم نیست چقدر بخوانید و کتاب را تمام کنید یا نه، فقط شروع به خواندن کنید. یا اگر دروغی گفته‌ اید و دچار اضطراب شده‌ اید، بهترین راه را برای اعتراف پیدا کنید و با یک اعتراف ساده بار سنگین آن را از روی دوش خود بردارید. اگر کنترل کردن کسی شما را مضطرب می کند، دست از کنترل دیگران بردارید.

برخی از شرایط ذاتا” استرس ‌زا هستند و نمی ‌توانیم از آن ها اجتناب کنیم. مانند مرگ عزیزان، مصائب طبیعی، گاهی هم مواردی مانند طلاق و جدایی، ورشکستی مالی، اخراج شدن از کار، بیماری (که البته می‌توانیم پیشگیری یا مهار کنیم)، مهاجرت، شروع کار جدید، بارداری و… برای کاهش استرس ناشی از این مصائب می‌توانید از حمایت یک مشاور کاردان استفاده کنید.

راهکار چهارم، اگر خسته هستید حتما استراحت کنید. خستگی مفرط نه تنها یکی از نتایج استرس زیاد است بلکه یکی از دلایل آن نیز هست. به طور مثال، کار زیاد موجب خستگی و فرسودگی می ‌شود و به مراتب، خستگی نیز بر میزان استرس و اضطراب می ‌افزاید. خستگی مفرط سیستم روانی و ایمنی بدن را تضعیف می کند و فرد را در حالت استرس قرار می ‌دهد. در مقابل، استرس‌ های حل نشده نیز موجب خستگی مفرط می ‌شوند. برای جلوگیری از خستگی مفرط باید به علائم بروز آن خوب توجه کنیم، از جمله: کلافگی، ناآرامی، عدم تمرکز، بدن درد، کاهش خلاقیت، افزایش میزان خشم، از دست دادن اشتها، بی‌ خوابی، سردرد، بدبینی، افزایش ترس، ناامیدی، احساس خستگی یکسان پیش از خواب و پس از خواب، افسردگی.

راهکار پنجم، خود را سرزنش نکنید. سرزنش خود به افزایش استرس منجر می‌ شود. همچنین، سعی کنید خود یا دیگران را به خاطر استرس‌ و به منظور کاهش یا فرار از استرس سرزنش نکنید. سرزنش خود یکی از رفتار های بسیار منفی و از مهم ترین عوامل رفتار های منفی بعدی است و سرزنش دیگران نیز یکی از آفت های رابطه ی سالم و اثر بخش است.

راهکار ششم، آرزو یا توقع بیش از حد ممنوع! آرزو های زیاد و دست نیافتنی یا توقعات افراطی از افراد و زندگی باعث افزایش اضطراب در شما می شود. اگر می ‌خواهید از میزان استرس‌ تان کاسته شود توقعات خود از دیگران و از هستی را مورد بررسی قرار دهید و آن‌ ها را رفع کنید.

 

در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی، شما به شناخت کافی و به توانایی مدیریت هیجاناتتان می رسید. در صورت تمایل می توانید در این کارگاه ثبت نام نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید