مقالات

فرزند خوب، فرزند بد

مرداد ۱۱, ۱۳۹۶
فرزند-خوب-فرزند-بد

فرزند خوب و فرزند بد بحث داغی است که سال هاست که در تربیت فرزند وجود داشته است. تربیت ما عمدتا بر این اساس بوده است که باید دختر یا پسر خوبی باشیم. حال اینکه دختر یا پسر خوب و بد چه کسانی هستند به تعریف وقت جامعه و والدین بستگی داشته است. در اغلب مواقع دیده می شود که پدر ها و مادر ها در تلاش برای تربیت یک فرزند خوب هستند، اما براستی فرزند خوب چه فرزندی است؟ فرزندی مطیع؟ عاقل؟ بالغ؟ فهمیده؟ دانشمند؟ مودب؟ کسی که نظری از خود ندارد؟ کسی که نه نمی گوید؟ کسی که با شما مخالفت نمی کند؟ کسی که آنگونه که شما می خواهید رفتار می کند؟ کسی که به طور مادرزاد و از ابتدا قادر به تشخیص درست و غلط است؟ فرزندی که درس می خواهند و همیشه نمره ی بیست می گیرد؟ کسی که مایه ی افتخار و مباهات شماست؟ کسی که بهتر از بچه های مردم است؟ کسی که بازی و شیطنت نمی کند و مثل یک خانم یا آقا ساکت سر جایش می نشیند؟

اگر تعریف شما از فرزند خوب ویژگی های بالا و دیگر مثال هایی شبیه آن ها است، بهتر است بگوییم که شما دنبال فرزند خوب نیستید! شما به دنبال یک برده و انسان ناقص هستید! شما تعبیر اشتباهی از فرزند دارید. طرز فکر خود را تغییر دهید. فرزند شما باید بازی و شیطنت کند. او باید کنجکاوی کند، باید اشتباه کند، باید گاهی مخالف شما حرف بزند، باید درخواست استقلال کند، نباید از کودکی فقط درس بخواند و برای شما افتخار جمع کند! شما اگر به دنبال افتخارات هستید لطف کنید و خودتان افتخارات را کسب کنید. فرزندان خود را مجبور به کاری که خودتان دوست دارید نکنید و اجازه دهید که به طور طبیعی رشد کنند و یک انسان طبیعی باشند.

وقتی که باید و نباید های ناسالم برای فرزند خود تعریف کرده و او را مجبور به تظاهر و خود سانسوری می کنید توقع نداشته باشید که فرزند سالم و خوبی داشته باشید. شما در جهت بیمار کردن فرزند خود قدم بر میدارید.

فرزند خود را با دیگران مقایسه نکنید و به جای آن سعی کنید که خود او را بیشتر بشناسید و درک کنید. لطفا اگر حوصله و اعصاب ندارید، پس اصلا بچه ای به دنیا نیاورید یا اینکه برای تقویت اعصاب و اصلاح روان خود اقدام کنید. فرزندان سالم آن هایی هستند که با خود در صلح هستند. در ابتدا فرزند خوب یا بد وجود ندارد، این شما هستید که با تربیت صحیح یا غلط به زندگی فرزند خود جهت می دهید. زیرا فرزندان شما زمانی که به دنیا می آیند شناختی از این دنیا ندارند و اولین کسانی که او را به شناخت مسائل دنیا می رسانند شما هستید.

جبران خلیل جبران می گوید:

«فرزندان شما از آن شما نیستند ،  آنها دختران و پسران زندگی اند. آنها از طریق شما به دنیا گام نهاده اند ، نه از شما  و هر چند با شما هستند ، به شما تعلق ندارند. شما شاید بتوانید عشقتان را به آنها بدهید ، ولی فکرتان را نمی توانید زیرا آنها افکار خودشان را دارند .شما شاید بتوانید برای جسمهای آنها مسکن فراهم آورید ، ولی نه برای روح آنها ،زیرا روح آنها در خانه فردا مسکن دارند ، فردایی که شما قادر نیستید آن را ببینید حتی در رویاهایتان .شاید شما تلاش کنید که مثل آنها شوید ، ولی از آنها نخواهید که مثل شما شوند .زیرا زندگی به عقب باز نمی گردد و با دیروز سرو کار ندارد. شما کمان هستید و فرزندانتان تیرهای زندگی اند ، که از این کمان پرتاب می شوند .
آن که کمان را آفریده است مسیر را به نیکی می شناسد .و با مشیت خود شما را تا آنجا خم می کند که تیرها در کمال آرامش ، اما تا حد نهایت خود بپرند .بگذارید سازنده کمان شما را در مسیر شادی و شادمانی خم کند .بگذارید تیرها رو به جانبی که او می پسندد پرواز کنند .و بدانید که او کمان را نیز استوار و محکم می پسندد. »

 

برای تقویت هوش هیجانی فرزندانتان می توانید پکیج جلسات کوچینگ تقویت هوش هیجانی را انتخاب کنید. 

 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

2 دیدگاهها

  • پاسخ محمد مرداد ۱۲, ۱۳۹۶ در ۵:۳۴ ب٫ظ

    بسیار خوب بود

    • پاسخ میترا فتحی مرداد ۱۵, ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۳ ب٫ظ

      سپاسگزارم

    یک پاسخ ارسال کنید