اختلالات شخصیتی

چرا در جمع دچار خجالت و کمرویی می شویم ؟

شهریور ۱۷, ۱۳۹۵
چرا در جمع احساس خجالت می کنیم ؟

بسیاری از افراد زمانی که در جمع قرار می گیرند دچار استرس شدیدی می شوند. این استرس حالتی عصبی است که در حقیقت از شرم، خجالت های مسموم، خود کم بینی، عدم شناخت خود، ضعف اعتماد به نفس و ترس های شخص ناشی می شود. و جالب است که در بسیاری از موارد، این استرس باعث می شود که فرد هیچ موضوعی برای صحبت پیدا نکند و ساکت بماند.

برخی از گفتگو های ذهنی ای که برای افراد زمانی که در جمع قرار می گیرند پیش می آید:

« همه آن ها شاد هستند. همه آن ها قوی هستند. آن ها برتر و ماهر تر از من هستند. من حرف جالبی ندارم که به آن ها بگویم. اگر حرف بزنم آن ها به ضعف های من پی خواهند برد و مرا قضاوت خواهند کرد. احتمالا حرف های من جذابیتی برای آن ها ندارد. اگر صحبت کنم آن ها متوجه لرزش صدای من می شوند و… »

یکی دیگر از دلایلی که باعث ترس و استرس ما از صحبت کردن در جمع می شود، پیش داوری ها و ترس از قضاوت است. افرادی که از صحبت کردن در جمع می ترسند در حقیقت ذهن خود را درگیر قضاوت از جایگاه دیگران درباره ی خود می کنند و خود را از قضاوت دیگران می ترسانند.

ترس و استرس از صحبت کردن در جمع

چگونه می توانم با جمع راحت تر ارتباط برقرار کنم؟

اگر ترس را بپذیرید و به آن دامن بزنید، تمام واکنش های شما بر اساس ترس می شود. یکی از تکنیک های اولیه، موثر و عمیق برای احساس راحتی با جمع «مکالمه و تفکر درونی» است.

هر گاه در جمعی قرار می گیرد مراحل زیر را تمرین کنید:

 1. نفس عمیق بکشید.
 2. با تامل و آرام کردن بدن خود سعی کنید که استرس و ترس را از خود دور کنید.
 3. درباره ی اطرافیان خود و اینکه آن ها «چه هستند و چه کسی هستند» تفکر کنید و نتیجه گیری کنید که «همه آن ها مانند شما یک انسان هستند، خطاهای بی شماری دارند، خیلی چیزها را نمی دانند اما به خود جرات ابراز وجود می دهند. شما هم حق دارید مثل آن ها وجودتان را ابراز کنید.» آنقدر به این موضوع بیاندیشید تا آن را باور کنید.
 4. سپس شروع کنید به صحبت کردن. بسیاری از افراد در این شرایط دستپاچه می شوند و تند صحبت می کنند تا زودتر از زیر بار این استرس رها شوند، اما اشتباه نکنید! آرام و با تامل صحبت کنید، گویی تک تک کلمات ادا شده را لمس می کنید.
 5. تمرکز خود را از این فکر که «آن ها درباره ی من چه می گویند؟» بردارید و بر کلماتی که می گویید و آن چه که می خواهید به دیگران انتقال دهید تمرکز کنید. آرام و آهسته …
 6. از مشارکت با جملات و نظر های کوتاه شروع کنید و سعی کنید در هر جمعی قرار می گیرید حتما مشارکت، هر چند کوتاه، داشته باشید.

مهم نیست صدای شما می لرزد، مهم نیست نفس کم می آورید، مهم نیست صدای شما را نمی شوند، آرامش خود را حفظ کنید و آرام و با صدای بلند صحبت کنید. هیچ اتفاق وحشتناکی قرار نیست بیفتد، حتی اگر تپق بزنید و حتی اگر آن ها بفهمند که شما خجالت می کشید.

 

 

در صورت تمایل به شرکت در کارگاه « شهامت در جمع بودن » با شماره 09106611218 (سرکار خانم سلیمی) تماس حاصل فرمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

8 دیدگاهها

 • پاسخ احمد شهریور ۱۹, ۱۳۹۵ در ۳:۴۵ ب٫ظ

  با تشکر عالی بود ولی مقاله کوتاهی بود

  • پاسخ میترا فتحی شهریور ۱۹, ۱۳۹۵ در ۴:۳۷ ب٫ظ

   ممنون از شما که مطالعه فرمودید.

 • پاسخ شیما شهریور ۲۰, ۱۳۹۵ در ۱۰:۱۳ ب٫ظ

  تشکر مفید بود

  • پاسخ میترا فتحی شهریور ۲۱, ۱۳۹۵ در ۲:۰۶ ب٫ظ

   ممنون که مطالعه فرمودید.

 • پاسخ مهشيد ملاحسين آبان ۱۳, ۱۳۹۵ در ۹:۲۳ ب٫ظ

  خیلی ممنون از مقاله مفیدی که گذاشتین .

  • پاسخ میترا فتحی آبان ۱۴, ۱۳۹۵ در ۴:۵۹ ب٫ظ

   سلام و عرض ادب
   ممنون که مطالعه فرمودید.

 • پاسخ حسن خرداد ۲۷, ۱۳۹۶ در ۶:۴۴ ب٫ظ

  ممنون از مطالب مفید و دلگرم کننده ای که تهیه میکنید. مطمئنا برای افرادی که این شرایط رو تجربه کردن این مطالب خیلی مفید هستن.
  سوالی که دارم اینه که آیا چیزی که توی این مقاله توضیح دادید همون اضطرای اجتماعی هست؟

  • پاسخ میترا فتحی تیر ۳, ۱۳۹۶ در ۲:۲۴ ب٫ظ

   سلام . ممنون که مطالعه فرمودید . می تواند در دسته ی اضطراب اجتماعی باشد اما لزوما هراس اجتماعی نیست…

  یک پاسخ ارسال کنید