هوش هیجانی

مفهوم همدلی چیست و چه کسانی مهارت همدلی را دارند؟

بهمن ۱۲, ۱۳۹۵
همدلی چیست ؟

همدلی یکی از مهم ترین مهارت های هوش اجتماعی , و پل ارتباطی ما با دیگران است که هر فردی برای حضور موثرتر در جامعه و ارتباطات خود باید آن را کسب کند. همدلی یعنی احساس و درک کردن دیگران. مفهوم همدلی این است که قادر باشیم که دیگران را جایگاه خودشان ببینیم و درک کنیم.

همدلی باعث می شود که بتوانیم عقاید مختلف را بپذیریم و درک کنیم و رفتار های خود را متناسب با شخصیت و موقعیت افراد انتخاب کنیم. اگر در روابط خود همدلی نداشته باشیم حس ناامنی و بی اعتمادی را به دگران منتقل می کنیم، همچنین باعث تشدید و افزایش تعارضات در روابط می شویم.

همدلی با همدردی یا دلسوزی تفاوت دارد. همدلی بیشتر به این معنی است که “با کسی چیزی را احساس کنیم” نه اینکه برای کسی احساسی (مانند دلسوزی) داشته باشیم.

همدلی سه نوع دارد:

  • شناختی. یعنی فهم و درک افکار و احساسات دیگران با استفاده از منطق و تعقل خود و بدون همدردی با آن ها. این نوع همدلی غالبا با احساسات کمتری همراه است.
  • عاطفی. تجربه ی احساسی با دیگران، طوری که شما هم با آن ها همان احساسی که دارند را تجربه کنید. این نوع همدلی می تواند به ضرر خود فرد باشد. به عنوان مثال، این نوع همدلی اصلا برای پزشکان یا پرستاران مناسب نیست زیرا در این حالت فرد فاقد مهارت های مدیریت بحران و مدیریت خود است و بازدهی مثبت عملکرد وی کاهش می یابد. این نوع همدلی معمولا بیش از حد درگیر احساسات و عواطف است و منطق کمتری در آن دیده می شود.
  • شفقت و دل رحمی. یعنی فهم و درک احساسات دیگران و انجام اقداماتی در جهت کمک به آن ها. این حالت، بهترین نوع همدلی است، زیرا علاوه بر درک طرف مقابل، اقدامی عملی در جهت رفع مشکل او نیز انجام می دهیم. همچنین، شخصی که دچار بحران یا حال بدی شده است، غالبا فقط نیاز به این مسئله که شما هم همان احساسات او را داشته باشید یا او را بفهمید ندارد، بلکه نیاز او بیشتر به کمک عملی شما است. این نوع همدلی در تعادل نسبت به دو نوع قبلی قرار دارد، به اینصورت که نه بش از حد درگیر احساسات می شود و نه خیلی درگیر منطق است، بلکه هر دو، عقل و عاطفه، را در کنار هم استفاده می کند.

چه کسانی همدلی دارند؟

برای دستیابی به هر چیزی، ابتدا باید اطلاعات کافی درباره ی آن کسب کنیم. در ادامه ی مقاله می خواهیم ویژگی افرادی که مهارت همدلی را دارند را برای شما شرح دهیم:

  • کسانی که همدلی دارند نسبت به هیجانات بی تفاوت نیستند. این افراد علائم هیجانی را در خود و در دیگران به خوبی می توانند تشخیص دهند. آن ها بی تفاوت از کنار هیجاناتی که در فرد مقابل ایجاد می شود نمی گذرند و واکنش ها و رفتار های خود را با هیجاناتی که در فرد مقابل بوجود آمده است تنظیم می کنند! به عنوان مثال، این افراد زمانی که دیگری غمگین یا ناامید است حرفی نمی زنند یا کاری نمی کنند که این حالت را در او تشدید کنند؛ یا وقتی شخص مقابل خشمگین است خیلی خوب می دانند که با چه رفتار هایی از بروز یا تشدید بحران در رابطه جلوگیری کنند.

همدلی چیست و مهارت های همدلی کدام است؟

 

  • کسانی که همدلی دارند، هیجانات ابراز نشده ی افراد یا گروه را نیز می شنوند! افرادی که مهارت همدلی را دارند نیازی ندارند که دیگران همیشه همه ی احساسات خود را برای آن ها بازگو کنند تا درک شوند. این افراد به طور خودکار و از روی علائم غیر کلامی می توانند هیجانات ابراز نشده ی فرد یا گروه را تشخیص دهند و رفتار های خود را مدیریت نمایند.
  • کسانی که همدلی دارند، رفتار ها و دیدگاه های دیگران را به خوبی درک می کنند. مهارت همدلی این توانایی را به افراد می دهد که بتوانند خود را به جای دیگران بگذارند و با کفش های آن ها راه بروند. بنابراین، آن ها به خوبی می توانند رفتار ها، واکنش ها و عقاید دیگران را درک کنند.
  • کسانی که همدلی دارند دیگران را تشویق و تقویت می کنند. این افراد بر نقاط قوت افراد تاکید کرده و به آن ها کمک می کنند تا رشد کنند. افرادی که فاقد مهارت همدلی هستند به راحتی ذوق دیگران را کور می کنند، دائما در حال عیب جویی و سرزنش دیگران هستند و بر نقاط ضعف دیگران تاکید بیشتری دارند.
  • کسانی که همدلی دارند همه را با یک چشم نمی بینند. این افراد تفاوت های فردی را خوب درک می کنند و با هر فردی متناسب با هیجانات و شخصیت خود او رفتار می کنند. آن ها هیچگاه همه ی مردم را مثل هم نمی بینند و با همه به یک شکل رفتار نمی کنند. اما افرادی که فاقد این مهارت هستند همه را یک جور می بینند و با همه با یک روش رفتار می کنند. در این میان هیچ بعید نیست که تر و خشک را با هم بسوزانند یا به خاطر اینکه همه را خوب می بینند، فریب بخورند. آن ها می دانند که افراد مختلف عواطف و هیجانات متفاوتی دارند و بهترین روش ارتباطی این است که با شناسایی علائم هیجانی افراد، رفتار مناسب با آن ها را انتخاب کنیم.
  • کسانی که همدلی دارند کمتر دیگران را قضاوت می کنند. درک بالا از دیگران در این افراد باعث می شود که کمتر دچار قضاوت شوند، زیرا به محض مواجهه با افراد قادر هستند که خود را جای آن ها بگذارند و از جایگاه و دیدگاه آن ها به مسائل نگاه کنند. بدین ترتیب، یا به طور منطقی آن ها را درک می کنند، یا دقیقا با آن ها هم احساس می شوند یا آن ها را درک کرده و به کمک شان می شتابند.

 

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید