هوش هیجانی

مهارت ارزیابی صحیح خود در هوش هیجانی چه مهارتی است؟

فروردین ۲۸, ۱۳۹۶
ارزیابی-صحیح-خود-هوش-هیجانی.jpg2

داشتن ارزیابی صحیحی از خود یک نوع مهارت است و این مهارت مروبط به بخش خودآگاهی هوش هیجانی افراد می باشد. این مهارت پیش نیاز رسیدن به اعتماد به نفس سالم است. برای اینکه هوش هیجانی بالایی داشته باشیم نیاز است که در این مهارت مسلط شویم.

مهارت ارزیابی صحیح خود یعنی اینکه ما خود واقعی مان را خوب بشناسیم و آگاهی ای درونی نسبت به نقاط قوت، نقاط ضعف و محدودیت هایمان داشته باشیم. آن ها را بپذیریم و سعی کنیم که به بهترین شکل ممکن از آن ها در جهت رشد خود استفاده کنیم. زمانی که به این مهارت مسلط شویم رها تر و شادتر زندگی خواهیم کرد زیرا از بسیاری از سختی ها که عزت نفس و اعتماد به نفس ما را تضعیف می کنند دور می شویم.

ویژگی افرادی که این مهارت را دارند چیست؟

 • این افراد سازنده و اندیشمند هستند. افرادی که بر این مهارت مسلط هستند افرادی هستند اهل تفکر و اندیشه. آن ها به راحتی و سریع از کنار هر چیزی رد نمی شوند. همین ویژگی باعث می شود که نسبت به تجربیات خود بی تفاوت نباشند و از تجربیات شان درس بگیرند.
 • این افراد قابلیت ها و توانایی های خود را می شناسند. آن ها در خیال زندگی نمی کنند. آن ها خوب می دانند که هر شخصی یک سری توانایی هایی دارد و یک سری کار ها را نمی تواند انجام دهد. در حقیقت علاوه بر آگاهی بر توانایی ها و محدودیت های خود، نسبت به توانایی هایشان واقع بین نیز هستند.
 • این افراد در مقابل بازخورد ها و دیدگاه های جدید پذیرا هستند. آن ها در مقابل بازخورد هایی که دیگران به ایشان می دهند حالت تدافعی ندارند و پذیرا هستند. آن ها دیدگاه های جدید را می شنوند، بر آن فکر می کنند و از پذیرش آن هراسی ندارند. لازم به ذکر است که وقتی از بازخورد یا نقد صحبت می کنیم در واقع به کلامی محترمانه که به بررسی نقاط قوت و ضعف مسائل و افراد می پردازد اشاره می کنیم و نه هر نوع توهین، سرزنش یا تحقیر که در قالب انتقاد گفته می شود.

ارزیابی-صحیح-خود-هوش-هیجانی

 • این افراد دائما در پی یادگیری و رشد شخصیتی خود هستند. آن ها افرادی راکد نیستند. آن ها افرادی پویا و تغییر پذیر هستند. این افراد دائما در حال به روز رسانی خود هستند. آن ها هر روز پیگیر ارزیابی خود و ایجاد تغییری مثبت در خود هستند.
 • این افراد از کمک گرفتن از دیگران هراسی ندارند. آن ها از افرادی که ممکن است دانش، توانایی یا تجربه ی بیشتری داشته باشند به راحتی، بدون ترس، بدون غرور و هیچ مانع درونی ای کمک می گیرند. آن ها زمانی که احساس کنند که به کمک نیاز دارند، این نیاز را ابراز می کنند، زمانی که نمی دانند به ندانستن خود اعتراف می کنند و کمک می خواهند، در حقیقت نوعی تواضع در یادگیری و تغییر را در آن ها می توان به طور واضح مشاهده کرد.
 • این افراد توانایی شناسایی نقاطی که نیاز به تغییر دارند را دارند. آن ها به راحتی متوجه می شوند که مسائل چطور به تغییر نیاز دارند. در حقیقت نقاطی که نیازمند به تغییر هستند را چه در خودشان و چه در فضای اطرافشان را به راحتی شناسایی کرده و برای تغییر، هدف قرار می دهند. اینکه ما بفهمیم که کجا، چه وقت و چطور هر چیزی نیاز به تغییر دارد و برای انجام آن اقدام کنیم، یک هنر و شهامت است.
 • این افراد نیازی به اینکه در نظر مردم درست و حق به نظر بیایند ندارند. افرادی که به مهارت ارزیابی صحیح خود تجهیز نیستند، همیشه سعی می کنند که در نظر دیگران درست، حق و موجه باشند. به بیانی دیگر، همیشه سعی می کنند آدم خوب ماجرا، فرد بی نقص و کامل داستان باشند. در حالیکه افرادی که این مهارت را دارند می دانند که نقاط قوت، نقاط ضعف، توانایی ها و محدودیت هایشان چیست. آن ها می دانند که هیچکسی بی نقص نیست. آن ها می دانند که «حق همیشه با من نیست». در نهایت، آن ها تظاهر به درستی نمی کنند بلکه همان چیزی که هستند را دیده و پذیرفته اند و نیازی به جلب رضایت همه و همیشگی مردم ندارند.
 • این افراد به جای رقابت با دیگران با آن ها همکاری می کنند. افرادی که این مهارت را ندارند دائما در حال رقابت با دیگران هستند و توانایی همکاری با آن ها را ندارند در حالی که افرادی که بر این مهارت مسلط هستند در همکاری با دیگران بسیار خوب عمل می کنند و نیازی به رقابت با آن ها نمی بینند. زیرا این افراد می دانند که توانایی ها و محدودیت هایی دارند و برای انجام امور نیاز به مشارکت دیگران نیز هست.
 • این افراد هرگز اهداف غیر قابل دستیابی یا بیش از حد توان خود را برای خود تعیین نمی کنند. افرادی که این مهارت را ندارند خود یا دیگران را در سختی قرار می دهند، آن ها اهدافی جاه طلبانه و بالا تر از حد توان را برای خود یا دیگران تعیین می کنند. این در حالی است که افرادی که بر این مهارت مسلط هستند توانایی ها و محدودیت های خود یا دیگران را در نظر می گیرند و بر اساس آن ها هدف گذاری می کنند. به بیان ساده تر، آن ها از یک لاک پشت نمی خواهند که مانند یک خرگوش تند بدود!

 

در صورت تمایل برای تقویت هوش هیجانی خود، می توانید در کارگاه عملی هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

1 دیدگاه

 • پاسخ رضا فروردین ۳۰, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۰ ب٫ظ

  سلام
  بسیار عالی و مفید

 • یک پاسخ ارسال کنید