هوش هیجانی

نقش هوش هیجانی در انتخابات ریاست جمهوری

خرداد ۱, ۱۳۹۶
هوش-هیجانی-انتخابات-ریاست-جمهوری

آنچه که تعاملات ما را در هر موقعیتی زیبا تر می کند این است که بر خود مسلط بوده و خردمندانه عمل کنیم. ارتباط برقرار کردن کار سختی نیست و نسبت به مسائل دیگر اهمیت چندانی ندارد، نکته ی مهم تر این است که بدانیم که چگونه و با چه کیفیتی با دیگران ارتباط برقرار می کنیم. انتخابات ریاست جمهوری را پشت سر گذاشتیم. موقعیتی که اوج تقابل چند گروه از طرفداران کاندیدا های ریاست جمهوری و همچنین، نقطه ی رقابت کاندیدا های محترم بود. در این مقاله می خواهیم بررسی کوتاهی از این اتفاق از منظر دو مهارت یکپارچگی و مدیریت هیجان، در هوش هیجانی داشته باشیم. لازم به تاکید است که این مقاله فقط تحلیل کوتاهی از چهره ی جامعه در انتخابات گذشته از منظر دو مهارت هوش هیجانی است.

  1. یکی از مهم ترین مهارت های هوش هیجانی یکپارچگی درونی و اخلاق مداری است. اینکه ما همیشه استاندارد های بالایی از صداقت و اخلاق داشته باشیم و بر اساس ارزش هایمان زندگی کنیم. این مهارت ما توانمند می سازد تا حتی اگر منافع ما تامین نشود باز هم بر اساس اخلاق و ارزش ها رفتار کنیم. همچنین، باعث می شود که ما با اعتباری که از خود ابراز می کنیم، بتوانیم اعتماد دیگران را جلب کنیم. این اعتبار چطور کسب می شود؟ با صداقت، رعایت اخلاق و یکپارچگی میان گفتار، افکار و رفتار هایمان. این مهارت در پذیرش اشتباهات مان ما را توانمند ساخته و باعث می شود که با رفتار های غیر اخلاقی دیگران نیز برخورد کنیم. این مهارت سبب می شود که ما به انتخاب ها، باور ها، ارزش ها و احساسات دیگران نیز احترام بگذاریم.

زمانی می توانیم بگوییم که افراد یک جامعه این مهارت را دارند که به ارزش ها، باور ها، انتخابات و احساسات یکدیگر احترام گذاشته و در مسائل شخصی یکدیگر دخالت نکنند. زمانی می توانیم بگوییم که افراد یک جامعه این مهارت را دارند که میان گفتار، رفتار و افکار اکثریت افراد آن هماهنگی و تناسب وجود داشته باشد. زمانی می توانیم بگوییم که افراد یک جامعه این مهارت را دارند که به قول ها و تعهدات خود عمل کنند و نه اینکه بنا بر منفعت خود قول دهند یا بر اساس منافع خود قول خود را زیر پا بگذارند. زمانی می توانیم بگوییم که افراد یک جامعه مهارت یکپارچگی و اخلاق مداری را دارا هستند که اطلاعات صحیح را به یکدیگر انتقال دهند. و زمانی می توانیم بگوییم که افراد یک جامعه این مهارت را دارند که با یکدیگر منصفانه، به دور از ارجحیت قدرت و جایگاه، رفتار کنند.

با این اوصاف، فکر می کنید که یکپارچگی و اخلاق مداری چقدر در انتخابات گذشته اعمال شد؟

هوش-هیجانی-انتخابات-ریاست-جمهوری.jpg2

2. مدیریت هیجانات یکی دیگر از مهارت های اولیه و ضروری هوش هیجانی است. مدیریت هیجان یعنی اینکه بتوانیم هیجانات خود را به گونه ای مدیریت کنیم که هیجان مناسب را در زمان مناسب، با شخص مناسب، در مکان مناسب و با شدت مناسب تجربه کنیم و از آن خروجی مثبتی بگیریم. مدیریت هیجانات پایه و اساس کنترل رفتار است و باعث می شود که ما بتوانیم رفتار خود را بر اساس تفکر و با خردمندی انتخاب کنیم و هیجان زده رفتار نکنیم.

این مهارت ما را توانمند می سازد تا بتوانیم هیجانات خود را، هر قدر هم که شدید باشند، نگاه و بررسی کنیم و بتوانیم قبل از هر رفتار و واکنشی، فکر کنیم. مهارت مدیریت هیجانات باعث می شود که بتوانیم هیجانات خود را به صحیح ترین شکل ممکن ابراز کنیم.

رفتار بر اساس هیجانات، اولین و ساده ترین راه است اما ممکن است چند دقیقه ی بعد باعث فوران شدید تر هیجانات در ما، پشیمانی ما یا آسیب رساندن به روابط و امورات زندگی مان شود. فقدان مدیریت هیجانات به ما می گوید که الان هر هیجانی داری، فورا بر اساس همان رفتار کن. همین فقدان باعث می شود که مردم ما به محض بروز خشم، غم، ترس و دیگر هیجانات، واکنش شدید و غیر عادی از خود نشان دهند. باعث می شود که به خود اجازه ی بی حرمتی و فحاشی به دیگران را بدهند؛ باعث می شود که به خود اجازه ی آسیب رساندن به هموطنان خود را بدهند؛ و در نهایت، باعث می شود که با عده ای از مردمان هیجان زده و صحنه ای آشفته مواجه شویم که وقتی از بیرون به آن ها نگاه می کنیم، رفتار هایی عجیب و دور از انسانیت ببینیم.

متاسفانه آگاهی از هیجانات درون، مدیریت هیجان و کنترل رفتار در بین مردم جامعه ی ما بسیار ضعیف است و این ضعف باعث می شود که چهره ی زشتی از خود را به جوامع دیگر نشان دهیم. انسان هایی که تا خشمگین می شوند، دست به پرخاش می زنند. انسان هایی که کمتر، نوازش مثبت را بلد هستند، انسان هایی که قبل از اینکه گوش دهند و فکر کنند، دهان به سخن باز کرده و دست به عمل می زنند. متاسفانه در این انتخابات شاهد رفتار های هیجانی زشتی از جمله فحاشی، تخریب شخصیتی، آسیب به اموال عمومی، شایعه پراکنی و پرخاشگری بودیم.

تنها راه برون رفت از این مسئله این است که مردم ما بدانند و بپذیرند که خیلی چیز ها را بلد نیستند و به رشد شخصیتی خود بپردازند. تنها راه برون رفت از این مسئله این است که مسوولین خود را موظف به تدارک موقعیتی بدانند که در آن زمینه و امکانات رشد شخصیتی افراد جامعه، از راه های صحیح خود، فراهم شود. هر آنچه که امروز درو می کنیم، محصول بذری است که قبلا کاشته ایم. اگر امروز با اینهمه رفتار های غیر اخلاقی مواجه هستیم، بخاطر این است که قبلا، بذر اشتباهی را کاشته ایم.

 

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید