اختلالات شخصیتی

7 راهکار و تکنیک طلایی برای رهایی از خجالت

اردیبهشت ۷, ۱۳۹۵
7 تکنیک طلایی رهایی از خجالت

رهایی از خجالت :

برای رهایی از خجالت باید هفت مرحله ی زیر را به کمک یک مربی یا کوچ کاردان و باتجربه طی کنید :


1- ببینید و بپذیرید که خجالتی هستید. انکار را کنار گذاشته و تصمیم بگیرید یکبار برای همیشه با خود روبه‌رو شوید. فقط کافی است با خود واقعی‌تان آشنا شوید و او را بپذیرید.

2- خجالت‌های خود را شناسایی کنید و آنها را در جایی بنویسید. به عنوان مثال، خجالت از: بی‌احساس بودن، ترسو بودن، غمگین بودن، بی‌توجه بودن، ضعیف بودن، باهوش نبودن، زرنگ نبودن، موفق بودن، زیبا بودن، بازنده بودن، برتری‌طلب بودن، مهرطلب بودن، بدجنس بودن، دروغگو بودن، متعصب بودن، و….

تمامی این خجالت‌ها می‌توانند نقاب‌هایی را برای ما در قالب افرادی که واقعا خود ما نیستند و صرفا تظاهری بر اساس خجالت‌ها و ترس‌های ما هستند، ایجاد کنند.

مثلا افرادی که از دروغگو بودن خود خجالت می‌کشند عمدتا خیلی راجع به صداقت صحبت می‌کنند و در واقع نقاب صداقت به صورت می‌زنند، یا افرادی که از بی‌احساس بودن خود خجالت می‌کشند سعی می‌کنند با توجه بیش از اندازه به دیگران این واقعیت خود را بپوشانند.

زمانی که فرد این خجالت‌ها و نقاب‌های ناشی از آنها را شناسایی می‌کند، آن موقع است که با خودی دیگر آشنا می‌شود که شاید تا آن روز اصلا از وجودش خبر هم نداشته است. آن وقت است که با خود واقعی‌اش آشنا می‌شود و همین شناخت و پذیرش خود تغییر و تحول شگرفی در زندگی وی پدید می‌آورد.

هفت تکنیک طلایی برای رهایی از خجالت

3- در مرحله سوم برای رهایی از خجالت می بایست نقاب‌هایی که به علت آن خجالت‌ها بر صورت زده‌اید را شناسایی کنید. (در مورد یک توضیح داده شد)

4- نکات مثبت، توانایی‌ها، موفقیت‌های خود را و همچنین حد و میزان آنها را شناسایی کنید و روی یک کاغذ بنویسید. خود را با آن توانایی‌ها و موفقیت‌ها باور کنید.

5- نیاز به مقایسه‌های مرضی میان خود و دیگران را کنار بگذارید و شروع کنید به دوست داشتن و تایید خود. تا 60 روز به مدت حداقل ده دقیقه مراقبه داشته باشید و با خود تکرار کنید که: «من خوب هستم. کافی هستم. زیبا هستم.خودم را دوست دارم و همه مرا دوست دارند و حواس هیچکسی به من نیست. من می‌توانم و موفق می‌شوم.» این جملات را آرام تکرار کنید، به حدی آرام که تک‌تک کلماتش را در خود باور کنید.

6- وارد ترس‌هایتان بشوید. ریشه اصلی تمام ترس‌های ما ترس از مرگ است. باور کنید که با آشکار کردن آنچه که از آن خجالت می‌کشید، نمی‌میرید! زمانی که وارد ترس‌هایمان می‌شویم متوجه می‌شویم که توهم ما ترسناک‌تر از واقعیت بوده ‌است. ترس از حرف و قضاوت مردم برای افراد خجالتی یکی از شدیدترین ترس‌ها است.

این افراد بهتر است به جای اینکه منتظر تایید و پذیرفته شدن و تحسین از جانب دیگران باشند، شروع کنند به مهر و عشق و توجه و تایید دادن به خود. در واقع چیزی که آنها به آن نیاز دارند عشق و تایید خود است و نه عشق و تایید دیگران.

7- با کمک یک مربی ، برنامه بهبودی را شروع کنید و بر تک‌تک نقاب‌هایتان کار کنید تا از همه جهات شخصیت استواری پیدا کنید.

 

این مقاله برای اولین بار توسط میترا فتحی در هفته نامه ی روزنامه ی دنیای اقتصاد نوشته شده و به چاپ رسیده است.

 

 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید