هوش هیجانی

هفت رفتار عصبی که منجر به طرد اجتماعی می شود

فروردین ۳۰, ۱۳۹۶
طرد-اجتماعی

ارتباط سالم و موثر ارتباطی است که تاثیر گذار بوده و نتایج مفید و موثری برای هر دو طرف رابطه به همراه دارد. یادگیری مهارت های برقراری ارتباط سالم و موثر از مهم ترین مهارت هایی است که هر فردی در جامعه باید آن را بیاموزد.

در جوامع بیمار و نا سالم افراد سعی می کنند از طریق کسب مقام، قدرت و ثروت یا از طریق به راه انداختن بازی های روانی با مردم، خود را تاثیر گذار، مهم و موثر جلوه دهند. مصداق این افراد همان هایی هستند که مقام و قدرت کسب می کنند و جماعتی را به تعظیم در برابر خود وا می دارند. یا افرادی که ثروت هنگفتی کسب می کنند و از این طریق احترام و تعظیم مردم را می خرند. یا آن هایی که از هر طریقی شهرت به دست می آورند. این نوع روابط را روابط سالم و موثر نمی گوییم. بنابراین، وقتی از ارتباط سالم و موثر صحبت می کنیم این افراد را از افرادی که حقیقتا تاثیر گذار و خوش مشرب هستند جدا کنید. لازم به ذکر است که انسان های سالم وارد چنین روابطی نمی شوند زیرا عزت نفس انسانی حکم می کند که به هر رابطه ای تن ندهد.

برقراری ارتباط سالم و موثر یک هنر و یک مهارت است. در این مقاله می خواهیم به هفت رفتار عصبی که به طرد اجتماعی منجر می شود اشاره کنیم. رفتار های عصبی حس امنیت، احترام و اعتماد را از دیگران سلب کرده و آن ها را فراری می دهد.

 • افرادی که خود را برتر از دیگران می بینند خیلی زود تنها می شوند. خود برتر بینی یکی از نیاز های عصبی انسان است که برخی عمیقا به این نیاز گرفتار هستند. غالبا افرادی که در کودکی تحقیر شده اند، دیده نشده اند، یا افرادی که لوس تربیت شده اند، یا فرزندان والدین خود شیفته دچار این نیاز می شوند. البته این مسئله دلایل دیگری نیز دارد. این نیاز باعث می شود که فرد همیشه با نگاه از بالا به پایین با مردم رفتار کند و حس حقارت را به دیگران منتقل کند. چنین افرادی نمی توانند روابط چندان سالم و تاثیر گذاری با دیگران برقرار کنند.
 • افرادی که از دیگران طلبکار هستند خیلی زود تنها می شوند. بعضی از مردم افرادی همیشه طلبکار هستند. آن ها با دیگران به گونه ای رفتار می کنند گویی دیگران برده و غلام حلقه به گوش آن ها هستند! آن ها همیشه توقع دارند که خواسته هایشان از دیگران اجابت شود. این افراد توقع دارند که دیگران همیشه به آن ها خدمت کنند یا مسوولیت هایشان را انجام دهند، یا راه را برای آن ها هموار سازند. غالبا این افراد با واژه ها و جملاتی مانند «خواهش می کنم»، « عذر می خواهم»، «آیا ممکن است کمی وقت تان را به من بدهید؟»، «تشکر می کنم»، «لطفا» و… بیگانه هستند. این افراد اگر کاری را از شما بخواهند و انجام ندهید، با شما دشمن می شوند و حتی به شما ناسزا می گویند.

 طرد-اجتماعی

 • افرادی که انعطاف پذیری پایینی دارند خیلی زود تنها می شوند. مردم غالبا از معاشرت با افراد سخت و متعصب لذت نمی برند. افرادی که سرسختانه بر حرف خود پا فشاری می کنند، افرادی که اصول آزار دهنده و سختی برای اطرافیان تعریف می کنند، افرادی که بر عقاید شخصی خود تعصب دارند و آن را به دیگران تحمیل می کنند. افرادی که تغییر را یا نمی پذیرند یا به سختی می پذیرند و به طور کلی، افرادی که رها و آزاد نیستند در این گروه قرار دارند. انعطاف پذیری و سازگاری مهارت هایی هستند که با افزایش هوش هیجانی افراد، تقویت می شوند. انسانی که با محیط اطراف سازگار باشد کمتر بیمار می شود، بیشتر می خندد، خوشحال تر است، بهتر زندگی می کند و حتی عمری طولانی تر دارد. فراموش نکنید که انعطاف پذیری و سازگاری با محیط به معنی انفعال و پذیرنده ی مطلق نیست.
 • افرادی که دیکتاتوری اعمال می کنند خیلی زود تنها می شوند. دیکتاتور ها انسان هایی تنها هستند. اگر افرادی اطراف آن ها باشد بخاطر ترس از آن ها است و نه میل و محبت به آن ها. دیکتاتور ها با تحمیل علایق، سلایق، خواسته ها، نیاز ها و عقاید خود به دیگران و اجبار دیگران به انجام کار های نا خواسته، انسان هایی منفور و خسته کننده هستند.
 • افرادی که پرخاشگر هستند خیلی زود تنها می شوند. انسان های پرخاشگر هم مانند دیکتاتور ها افراد ترسو و محتاج را اطراف خود جمع می کنند. افرادی که به جای نمایش قاطعیت و اقتدار خود، دلسوزی یا قربانی بودن را به نمایش می گذارند و فرد پرخاشگر را به فردی لوس تر و بی ادب تر تبدیل می کنند. پرخاشگران غالبا دوستان زیادی ندارند، زیرا عدم مدیریت هیجانات سخت توسط آن ها باعث رنجش و فراری دادن اطرافیان می شود.
 • افراد انتقام جو خیلی زود تنها می شوند. یکی از سخت ترین و نا امن ترین ارتباطات، ارتباط با انسان های انتقام جو است. این افراد با دریافت کمترین احساس بی مهری شروع به تلافی و انتقام گرفتن از فرد مربوطه می کنند. اطرافیان آن ها نیز بعد از مدت کمی به رفتار غیر عادی آن ها پی برده و از آن ها فاصله می گیرند مگر معدود بندگان بله قربان گویی که در نزدیکی آن ها هستند. دیگران در مقابل این افراد همیشه باید مراقب باشند که کاری نکنند که مستحق تلافی و مجازات باشد و همین مسئله موجب آزار و فرار آن ها می شود.
 • افرادی که دیگران را تحقیر یا تمسخر می کنند خیلی زود تنها می شوند. گروه بعدی از انسان های نا امن که خیلی زود تنها می شوند، همان هایی هستند که اطرافیان شان از شر تمسخر یا تحقیر توسط آن ها در امان نیستند. هیچ انسانی دوست ندارد تحقیر یا تمسخر شود، بنابراین، اگر کسی را تحقیر یا تمسخر کردید و او ناراحت شد، به او نگویید «بی جنبه!» بلکه به خود بگویید «خیلی عقده ای، بی ادب و نا محترم هستی و باید خود را اصلاح کنی!» متاسفانه، امروزه قبح این رفتار ها در جامعه ی ما از بین رفته است و افراد برای اینکه بی جنبه نباشد حاضر هستند عزت نفس خود را زیر پای دیگران لگد مال کنند. انسان ها از افرادی که آن ها مورد تحقیر یا تمسخر قرار می دهند فاصله می گیرند.

 

در صورت تمایل برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

1 دیدگاه

 • پاسخ رضا اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶ در ۲:۰۳ ب٫ظ

  عالی

 • یک پاسخ ارسال کنید