موفقیت

هفت قدم تا موفقیت

مرداد ۱۱, ۱۳۹۶
هفت-قدم-تا-موفقیت

برای موفق شدن، ابتدا باید بستر موفقیت را فراهم کنید. بستر موفقیت یعنی مسیری که شما را به موفقیت می رساند، یعنی شناخت اینکه موفقیت چه چیزی است یا چگونه فراهم می شود ؟ فراهم کردن بستر موفقیت یعنی وارد شدن به حوزه ی اطلاعاتی و شخصیتی انسان های موفق، یعنی اینکه رفتار ها، باور ها و شخصیتی را پیدا کنید که از شما یک انسان موفق می سازد. در ادامه می خواهیم هفت کاری که با انجام آن ها شما می توانید بستر مناسبی برای موفقیت خود فراهم کنید را برایتان شرح دهیم:

  1. قدم اول پیدا کردن شناخت کافی نسبت به خود است. شما تا زمانی که خود را نشناسید، نمی توانید خود را تغییر دهید یا اصلاح کنید و تا زمانی که تغییر نکنید، هیچ چیزی تغییر نخواهد کرد. همچنین، تا وقتی که خود را نشناسید، نمی توانید روش های متناسب با خود را برای موفقیت انتخاب کنید و از عهده ی ظرافت های مسیر موفقیت نمی توانید بر آیید. بنابراین، اولین قدم اصولی در این مسیر، شناخت خود است. طی فرآیند شناخت خود، شما به اطلاعات مهمی از دلایل عدم موفقیت خود دست پیدا می کنید که با اصلاح آن ها به راحتی می توانید به موفقیت های زیادی دست یابید.
  2. قدم دوم تغییر کردن است. قرار نیست چیزی بیرون از شما تغییر کند تا شما موفق شوید. افرادی که دائما در انتظار تغییر اوضاع و شرایط برای رسیدن به موفقیت هستند، در اغلب مواقع این بازی را می بازند. اگر تغییر نکنید حذف می شوید و زمانی که شما تغییر می کنید، هستی هم به خیلی از درخواست های شما پاسخ مثبت می دهد. انسان هایی که هوش هیجانی بالایی دارند، افرادی هستند که مهارت خاصی در تشخیص تغییرات مورد نیاز و اقدام به تغییر دارند. آن ها در برابر تغییر منعطف بوده و زندگی بدون تغییر را نمی پذیرند. حال شما بهتر نمی شود مگر اینکه با خود واقعی تان مواجه شوید و آن را تغییر دهید.
  3. قدم سوم اصلاح باور های سمی است. بسیاری از باور هایی که در ذهن افراد ناموفق وجود دارد، باور های سمی ای هستند که مانع رشد آن ها می شوند، سطح عملکردشان را پایین می آورند، ترس هایشان را افزایش می دهند و واکنش ها و رفتار هایشان را به سمت و سویی منفی و مخرب هدایت می کنند. باور های سمی خود که مانع موفقیت تان می شود را به کمک یک متخصص شناسایی و اصلاح کنید تا موانع بزرگی از مسیر موفقیت تان برداشته شود. فراموش نکنید که زندگی شما، باور های عمیقی است که در ذهن دارید.

هفت-قدم-تا-موفقیت

         4. قدم چهارم تقویت هوش هیجانی است. با تقویت هوش هیجانی خود می توانید تمام مراحل دیگر را پوشش دهید. طبق تحقیقات دنیل گلمن، هشتاد و پنج درصد از موفقیت شما به سطح هوش هیجانی و هوش اجتماعی شما وابسته است. اهمیت تقویت هوش هیجانی و هوش اجتماعی بسیار بالا تر از IQ بالا است. صرف داشتن اطلاعات و حافظه ی قوی نمی توانید عنوان انسان موفق را به خود اختصاص دهید. شما زمانی انسان موفقی هستید که در تمام جنبه های زندگی خود حد متعادلی را داشته باشید.

        5. قدم پنجم این است که موفقیت را بشناسید و به تعریف جامع و صحیحی از آن برسید. آیا می دانید که موفقیت چیست؟ آیا می دانید به چه کسی انسان موفق می گویند؟ بنابراین، لازم است که برای موفق شدن به درک صحیحی از مفهوم موفقیت برسید.

        6. قدم ششم این است که هدف سازی و راه دستیابی به هدف را یاد بگیرید. بسیاری از افراد قادر به ساختن هدف برای زندگی خود نیستند، و بسیاری دیگر هدف دارند اما نمی دانند که چگونه به آن هدف برسند. آیا آن هدفی که برای خود تعیین کرده اید واقعا هدف خودتان است یا بر اساس گفته های دیگران و چیزی که در جامعه رایج است آن را انتخاب کرده اید؟ آیا آن هدف با شخصیت، استعداد ها و توانایی های شما هم راستا است؟ آیا هدف را درست تشخیص داده اید؟ آیا راه ها و ظرافت های رسیدن به اهداف را بلد هستید؟ آیا اصلا می دانید که دستیابی به هدف روش های هوشمندانه ای دارد؟ آیا آن روش های هوشمندانه را بلد هستید؟

        7. قدم هفتم این است که به نقطه ی کور خود آگاهی پیدا کنید. نقطه ی کور جایی است که شما قادر به دیدن آن نیستید اما دیگران به راحتی می توانند آن را ببینند. بد نیست که هرازگاهی از دیگران بخواهید که نمای بیرونی شما را برای خودتان توصیف کنند. آن ها شما را چگونه می بینند؟ آیا آنگونه که خود را می بینید، دیگران هم شما را همانگونه می بینند؟ چه چیز هایی درباره ی شما وجود دارد که خود قادر به دیدن آن ها نیستید؟ آگاهی به نقطه ی کور باعث می شود که شما بسیاری از دلایل عدم موفقیت خود که تا به حال قادر به دیدن آن ها نبوده اید را دیده، شناخته و اصلاح یا تقویت کنید.

 

85 درصد موفقیت شما به مهارت های هوش هیجانی بستگی دارد. برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید