هوش هیجانی

هوش هیجانی سواد نیست بلکه مهارت است

دی ۲۹, ۱۳۹۵
improvement-Emotional-Intelligence

خوشبختانه هوش هیجانی تقویت شدنی است، اما تقویت آن اصول و روش هایی دارد.

هوش هیجانی همان چیزی است که همه ی ما به دنبال آن می گردیم، چطور ؟ با سوالاتی که می پرسیم، از جمله:

 • استرس خیلی زیادی دارم، نمی دانم که چطور از آن رها شوم. با اینهمه استرس چه کار کنم؟
 • نمی دانم چرا هر وقت عصبانی می شوم، دیگر نمی توانم خود را کنترل کنم و آن لحظه هر حرفی که به دهانم می آید می گویم یا رفتار های خشونت آمیز از خود بروز می دهم. چه کار کنم که بتوانم بیشتر خود را کنترل کنم؟
 • اصلا نمی دانم از زندگی چه می خواهم، گیج و سردرگم هستم، انگیزه ای ندارم. چه کار کنم ؟ چطور از این وضعیت خلاص شوم؟
 • اصلا خودم را نمی شناسم. نمی دانم چه کسی هستم، چه چیز هایی را دوست دارم، چه توانایی هایی دارم. دوست دارم خودم را بیشتر بشناسم. کمکم می کنید؟
 • افسردگی دارم. چطور از سر آن خلاص شوم؟
 • نمی دانم چرا همیشه کار ها را به تعویق می اندازم. آیا راهی برای رفع این حال در من وجود دارد؟
 • در محیط کارم همه چیز را خیلی خوب می دانم اما نمی دانم چرا به مرحله ی عمل که میرسم، نمی توانم آن را انجام دهم! چرا؟ چه کار کنم؟
 • ترس های زیادی دارم. آیا راهی برای رفع آن ها هست؟

و ده ها سوال دیگر که پاسخ آن ها در تقویت هوش هیجانی است. این هوش به ما مهارت شناخت خود، آگاهی و هشیاری بر خود و مدیریت خود را می دهد و پایه و اساس تقویت هوش اجتماعی، هوش مالی و هوش معنوی است.

 اما این هوش هیجانی چطور تقویت می شود؟ آیا هوش هیجانی با خواندن کتاب تقویت می شود؟ آیا با شرکت در کلاس دو ساعته، چهار ساعته و حتی ده ساعته تقویت می شود؟ پاسخ، «خیر!» است. شما نمی توانید صرفا با مطالعه ی کتاب یا شرکت در کلاس آموزشی چند ساعته تمامی مهارت های هوش هیجانی خود را تقویت کنید. شما از طریق این مسیر ها فقط می توانید اطلاعات خود را درباره ی هوش هیجانی بالا ببرید. اطلاعاتی درباره ی اینکه هوش هیجانی چیست و چه فوایدی دارد؟

 

تقویت هوش هیجانی در حالت کلی دو مرحله دارد:

 • شناخت. از طریق مطالعه ی کتاب، شرکت در کلاس های آموزشی و به کمک مربی حاصل می گردد.
 • عمل و تمرین. منجر به تقویت هوش هیجانی می شود و در کتاب ها و کلاس های آموزشی یافت نمی شود. جمله ی «همه ی ما خیلی چیز ها را می دانیم، اما نمی توانیم عمل کنیم» مصداق همین مرحله است.

هوش هیجانی سواد نیست بلکه یک مهارت است

تقویت هوش هیجانی نیازمند عمل و تمرین است. برای تقویت هوش هیجانی باید به خود بازگردیم، خود را کاوش کنیم، ده ها و شاید صد ها تمرین انجام دهیم تا از جهات مختلف این هوش را در خود تقویت کنیم. این پروسه برای ما که در جایی زندگی می کنیم که اختلالات فکری-روانی، افسردگی، تنش و استرس فراوانی در آن وجود دارد، طولانی تر و متفاوت تر از کشور هایی است که اوج استرس مردمان شان به اندازه ی استرس روزمره ی مردم ما است! و البته لازم به ذکر است که گذراندن این روند اصلا کار سختی نیست اما به زمان، اراده و حمایت نیاز دارد.

برای تقویت هوش هیجانی، یک مربی، یعنی کسی که این مسیر را طی کرده و پرورش یافته است، باید شما را همراهی کند تا پیچ و خم های کار و تمرین های لازم را به شما آموزش دهد. در غیر اینصورت، نتیجه ای که می خواهید را یا بدست نمی آورید یا پس از گذشت سال ها آن را کسب می کنید. یک کسی باید باشد که برای شما مانند آیینه با همدلی بالغانه رفتار کند تا خود شما را بهتر به خودتان نشان دهد. هیچ مربی ای ( به معنای واقعی کلمه) در دنیا نیست که خود مربیانی نداشته باشد.

بنابراین، قدم بعدی این است که بدانید که کسی که مدعی آموزش و مربیگری هوش هیجانی به شما است، آیا خود پرورش یافته است یا فقط یک یا چند کتاب خوانده یا اینکه با استفاده از یک مدرک دانشگاهی خود را مربی شما معرفی می کند؟ این مسئله از آن جهت مهم است که مربی شما باید خودش این مسیر را طی کرده باشد تا بتواند راهنمای خوبی برای شما باشد و باید خودش به آگاهی بر خود و مدیریت بر خود رسیده باشد تا بتواند آن را با کمک خودتان در شما نیز تقویت کند.

تقویت هوش هیجانی باعث می شود که:

 • شما برای زندگی تان معنایی جدید پیدا کنید،
 • هم از لحاظ ذهنی و روانی و هم از لحاظ جسمی سالم تر شوید،
 • ارتباط بهتری با دیگران برقرار کنید،
 • ریشه ی مشکلات خود را بشناسید،
 • با خود بیشتر آشنا شوید و با خود آشتی کنید،
 • مدیریت خود و زندگی تان را به دست بگیرید،
 • توانمندی های خود را شناخته و توسعه دهید و ده ها مزیت دیگر.

بنابراین، اینکه چطور می توانیم آن را تقویت کنیم مسئله ای بسیار بسیار مهم است که اگر از اهمیت آن کم کنیم، باعث ایجاد نا امیدی بیشتری در مردم می شویم. در نهایت با این جمله ی رایج مواجه می شویم که: « همه ی راه ها را امتحان کردم، نتیجه ای نداشت!»

کتاب بخوانید، کلاس های آموزشی شرکت کنید، اما بدانید که این پروسه فقط یک بخش از تقویت هوش هیجانی است. به تعبیری دیگر می توان گفت که « هوش هیجانی یعنی عمل به دانسته ها». هوش هیجانی، صرفا” سواد نیست، بلکه مهارت است!

 

برای تقویت هوش هیجانی خود، در صورت تمایل، می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید