هوش هیجانی

چگونه هوش هیجانی بدن ما را در مقابله با بیماری ها بیمه می کند؟

اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۵
افزایش هوش هیجانی سلامت بدن و جسم ما را بیمه می کند

 زمانی که احساساتمان را محدود می کنیم، این احساسات به سرعت تبدیل به  احساساسات ناراحت کننده ای از تنش، استرس و اضطراب در ما می شود. احساسات بیان نشده به ذهن و بدن ما آسیب وارد می کنند. مهارت های هوش هیجانی با توانمند سازی شما جهت شناسایی و مهار موقعیت های دشوار قبل از آنکه این شرایط سخت تر شوند، به شما کمک می کنند تا بیشتر بتوانید استرس خود را مدیریت کنید.

احتمال کمک گرفتن از موارد بی تاثیر برای مدیریت روحیه خود در افرادی که در استفاده از مهارت های هوش هیجانی خود موفق نیستند بیشتر است. در مدیریت خلق و خو و احساسات خود نیز موفق تر عمل می کنند. این افراد دو برابر افراد  دیگر در معرض اضطراب، افسردگی، سوء مصرف مواد و تمایل به خودکشی قرار می گیرند.

رتبه ی مطالعات تحقیقاتی در باره ی رابطه ی میان هوش هیجانی و آسیب پذیری در مقابل بیماری به رتبه چهارم رسیده است. استرس، اضطراب، و افسردگی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند، باعث بوجود آمدن آسیب پذیری در مقابل هر چیزی، از یک سرماخوردگی گرفته تا سرطان، می شود. نیروی سیستم ایمنی بدن از طریق نورو پپتیدها ( هورمون های شیمیایی که به عنوان پیام رسان میان ذهن و بدن عمل می کنند) به حالت روانی شما بستگی دارد.

زمانی که بدن شما پر از تنش و افسردگی می شود، این هورمون ها شیمیایی به بدن اخطار می دهد که انرژی خود را برای مقابله با بیماری کاهش دهد. این تغییر آسیب پذیری شما در مقابل حملات را بیشتر می کند.

افزایش هوش هیجانی سلامت بدن و جسم ما را بیمه می کند

تحقیقات علمی رابطه ی قوی ای را میان آشفتگی های عاطفی و بیماری های جدی ، مانند سرطان، نشان می دهد. یکی از اولین تحقیقات بلند مدت، میزان استرس زنان طی مدت 24 سال اندازه گیری شده است را مورد مطالعه قرار داده است.

محققان میزان تنش، ترس، اضطراب و اختلالات خواب هر زن – تمام اشکال ناراحتی های روحی که نتیجه ی تضادهای حل نشده و احساسات مدیریت نشده هستند- را اندازه گیری کردند. زنانی که در این 24 سال استرس بیشتری را تجربه کرده بودند دو برابر بیشتر از دیگران در معرض سرطان سینه بودند.

همچنین، یادگیری مهارت های هوش هیجانی بهبودی بیماری های جسمی را نیز تسریع می بخشند. در افرادی که طی فرآیند درمان، مهارت های هوش هیجانی خود را نیز بهبود می بخشند، بیماری های مختلف مانند دو بیماری که در آمریکا به عنوان بیماری های کشنده شناخته شده اند، یعنی بیماری های قلبی و سرطان، سریع تر بهبود می یابند.

آموزش مهارت های هوش هیجانی به مردمی که بیماری های مهلک نشان داده است که درصد بازگشت، طول مدت بهبودی و میزان مرگ و میر را کاهش می دهد.

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو، 227 زن مبتلا به سرطان سینه را مورد مطالعه قرار دادند و تاثیرات چشمگیر آموزش مهارت های هوش هیجانی را در دوران بهبودی آنان مشاهده کردند. در این تحقیق، میزان استرس،  زنانی که به صورت تصادفی برای این درمان انتخاب شده بودند کاهش یافته بود و رژیم غذایی بهتر و سیستم ایمنی قوی تری داشتند. پژوهشی دیگر که به انجمن قلب آمریکا ارائه شده بود در رابطه با زنان و مردانی که به آنها طی بهبودی از سکته قلبی مهارت های هوش هیجانی آموزش داده شده بود نتایج مشابهی را نشان داد.

هوش هیجانی تاثیر زیادی بر نتایج مربوط به سلامتی دارد زیرا استرس را در مواجهه با شرایط سخت کاهش می دهد. هوش هیجانی توانایی مغز را برای مقابله با ناراحتی های عاطفی افزایش می دهد. این افزایش، سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با بیماری ها قوی نگه می دارد.

 

برای تقویت هوش هیجانی و اجتماعی خود، حتما در کارگاه عملی و کاربردی هوش هیجانی ثبت نام نمایید.

 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید