هوش هیجانی

هوش هیجانی چگونه افراد جامعه را توانمند می سازد؟

مهر ۱۲, ۱۳۹۵
هوش هیجانی چگونه افراد جامعه را توانمند می سازد؟

توانمندی فردی یکی دیگر از مهارت های هوش هیجانی است که هر انسانی برای داشتن زندگی بهتر و با کیفیت تر باید آن را بدست آورد.  این مهارت به افراد اعتماد به نفس، عزت نفس، خرد و توانایی درونی برای رویارویی با چالش های زندگی و قدرت انتخاب سبک زندگی می دهد. این توانایی مهارت مدیریت مکالمات سخت با افراد سخت را به ما می دهد و باعث می شود که کاملا به شکلی مناسب و قاطعانه در کلام خود صداقت داشته باشیم.

در ادامه مقاله برخی از ویژگی هایی که به مهارت توانمندی فردی دست یافته اند را برای شما شرح می دهیم:

افراد توانمند چه افرادی هستند؟

  1. سرنوشت خود را می سازند و اعتقادی به سرنوشت از پیش تعیین شده ندارند.

این افراد با آگاهی و درایتی که به آن می رسند متوجه می شوند که آزاد آفریده شده اند و خود سرنوشت خود را رقم می زنند. آن ها می دانند که تا آخر عمر محکوم به زندگی به یک سبک نیستند و با آگاهی، عقل و درایت قلم زندگی خود را به دست می گیرند و زندگی خود را می نویسند.

آن ها منتظر شانس یا اقبال نمی مانند، منتظر ناجی نمی مانند، منتظر اینکه بالاخره اتفاقی بیفتد تا سبک زندگی آن ها تغییر کند نمی مانند، در عوض سعی می کنند که راه های مختلف زندگی را ببینند و بیاموزند و خود را تا حدی توانمند بسازند که بتوانند امور زندگی خود بدست بگیرند. این افراد در نهایت در نهایت به حس کنترل و تسلط بر زندگی خود می رسند.

  1. می دانند که چه می خواهند و به دنبال آن می روند.

افراد توانمند علایق، سلایق، اهداف و خواسته های خود را شناسایی می کنند، دقیقا می دانند به دنبال چه چیزی می گردند و جهت دستیابی به آن اقدام می کنند. بسیاری از افراد در زندگی خود در یک سردرگمی بسر می برند، نمی دانند چه می خواهند، نمی دانند که چه چیزی باید بخواهند، نمی دانند که چه اهدافی دارند یا چه اهدافی می توانند داشته باشند.

تقویت هوش هیجانی افراد این توانمندی را نیز به افراد می دهد که با آگاهی از خود، توانمندی ها و محدود های خود دریابند که در زندگی چه می خواهند و به دنبال آن بروند.

هوش هیجانی چگونه افراد جامعه را توانمند می سازد؟

  1. افراد توانمند در زندگی خود به پوچی نمی رسند.

این افراد از آن جایی که به هوش هیجانی بالایی دست می یابند معنی دیگر و وسیع تری برای زندگی پیدا می کنند. از آن جایی که آگاهانه زندگی و سرنوشت خود را بدست می گیرند آگاهانه تر زندگی و اهداف خود را انتخاب می کنند و همچنین، آگاهانه تر بسوی اهداف و دستاورد ها پیش می روند، بنابراین، هرگز به احساس پوچی نمی رسند. از طرفی دیگر، پویایی سالم این افراد مانع از احساس رسیدن به بن بست در زندگی یا احساس پوچی، چه پس از موفقیت چه بدون دستیابی به موفقیت، می شود.

  1. اعتماد به نفس دارند.

این مهارت اعتماد به نفس افراد را تقویت می کند؛ باعث می شود که فرد توانایی ها، استعداد ها، علایق، محدودیت ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را بشناسد و به توانمندی درون خود اعتماد پیدا کند. هوش هیجانی ترس های کاذب و اکتسابی افراد را نیز کاهش می دهد و باعث می شود افراد زندگی خود را با شهامت، جرات و اعتماد بیشتری ادامه دهند.

افرادی که هوش هیجانی پایینی دارند غالبا در ترس زندگی می کنند. این ترس یا آن ها را ضعیف می کند یا ناهنجار. آن ها یا اعتماد به نفس خود را از دست می دهند یا با پرخاشگری و تظاهر به قاطعیت سعی می کنند اعتماد به نفس پایین خود را بپوشانند.

توانمندسازی افراد با هوش هیجانی

  1. خود را با توانمندی های شان به دیگران معرفی می کنند.

افراد توانمند خارج از محیط شغلی و حرفه ای، یعنی در اجتماع نیازی نمی بینند که با عنوان شغلی یا القاب و عناوین ظاهری خود را به دیگران معرفی کنند. این افراد به جای اینکه بگویند «بنده مدیر عامل شرکت X هستم، بنده رییس جمهور هستم، بنده دکتر X هستم و…» از توانایی ها و داشته های درونی خود استفاده می کنند و در واقع خود را معرفی می کنند و نه عنوان شغلی شان را.

افرادی که اعتماد به نفس سالمی ندارند در حقیقت از مسائل ظاهری، شغلی، مادی و … اعتماد به نفس می گیرند و مجبور هستند برای حفظ این اعتماد به نفس همیشه و همه جا این موارد را با خود به همراه داشته باشند. اما کسانی که درون خود به خود، توانمندی ها، استعداد ها، هویت و ماهیت خود آگاهی و اعتماد دارند نیازی به مسائل خارجی نمی بینند مگر در جای مناسب خود.

  1. از چالش ها نمی گریزند و از آن ها استقبال می کنند.

بسیاری از ما از چالش فراری هستیم و جالب است که همیشه حداقل یک چالش در زندگی خود داریم. زندگی پر از چالش است و ما فقط زمانی از چالش ها رها می شویم که مرگ ما از راه برسد. افراد توانمند به جای فرار از چالش ها، از آن ها جهت پیشرفت خود استفاده می کنند، مشتاقانه با آن ها مواجه شده و برای رفع شان اقدام می کنند.

این افراد در واقع با عزت نفس و اعتماد به نفس سالم و بالایی که پیدا کرده اند با مسائل به طور صحیحی رو به رو می شوند، سپس جهت رفع آن ها قدم بر می دارند. آن ها مسائلی که در کنترل شان نیست را تشخیص داده و بابت آن استرس به خود راه نمی دهند.

در نهایت می توان گفت که بخشی از هوش هیجانی مربوط به توانمندی و اقتدار فردی می باشد که با استفاده از آن افراد می توانند زندگی بسیار بهتری را تجربه کنند و در حوزه ی شغلی و حرفه ای تجربه های عالی ای داشته باشند. توضیحات بالا فقط بخشی از مهارت توانمندی فرد می باشد.

 

برای افزایش هوش هیجانی و توانمند سازی خود می توانید در کارگاه های بهبودی در 99 روز ما شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید