هوش هیجانی

هیجانات خود را رها کنید

مهر ۱۸, ۱۳۹۶
هیجانات-هوش-هیجانی

وقتی با دقت نگاه کنیم، متوجه می شویم که بهتر است زندگی را از کوکان بیاموزیم. یک کودک زمانی که احساس گرسنگی می‌ کند گریه می کند، زمانی که ناراحت است ناراحتی خود را با اخم، بغض یا گریه بروز می‌ دهد، زمانی که خوشحال است قهقهه می‌زند و بدین ترتیب هر نیاز و احساس خود را ابراز می کند. اما کودکان هر چه بزرگ تر می شوند از بزرگتر های اطراف خود و از جامعه یاد می گیرند که احساسات خود را سرکوب کنند. همه ی ما به مرور زمان می ‌آموزیم که بغض خود را قورت دهیم، خشم خود را پشت نقاب آرامش و خونسردی پنهان کنیم، آسیب‌ پذیری خود را پنهان کرده و تظاهر به قدرت ‌مندی کنیم، اما از این حقیقت غافل هستیم که آنچه که سرکوب می کنیم، احساسات و حرف روان ما هستند.

کسی که به خود و به حرف خود توجهی نمی ‌کند چطور می تواند توقع داشته باشد که دیگران به او توجه کنند؟ یکی از مهم ترین دلایل مهرطلبی ما این است که آن مهر، احترام و توجهی که خود باید به خودمان بدهیم را نمی ‌دهیم و آن را از دیگران طلب می‌ کنیم. ما نه تنها هیچوقت از محبت گرفتن سیر نمی ‌شویم بلکه روز به روز سر خورده‌تر و نا امیدتر می‌شویم.

احساسات ما حرف‌های روان ما هستند. زمانی که احساسی در ما بوجود می ‌آید در واقع این روان ما است که با ما صحبت می‌کند، اگر به صحبت او توجه نکنیم و آن را زندانی کنیم درون خود خلائی ایجاد می ‌کنیم که با هیچ چیزی پر نمی ‌شود. بسیاری از بیماری ‌های ما، ازجمله بی ‌خوابی، فشار خون، تپش قلب، اختلالات تیروئید، سردرد، گرفتگی غضلات، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، بیماری MS، افسردگی، اضطراب، تنش‌های قلبی، زخم معده، کولیت، شب ادراری، جویدن ناخن‌ و… ناشی از سرکوب و عدم رهاسازی احساسات هستند. به این نوع بیماری ‌ها، بیماری ‌های روان-تنی می ‌گوییم که در واقع طبق آن، مشکلات در بخش روان ما موجب بیماری جسمی ما نیز می ‌شوند. رفتارهای دوگانه مانند: تظاهر، سرکوب، سازش و تحمل بیش از ظرفیت و… منجر به بروز بیماری ‌های روان-تنی در افراد می ‌شوند.

«همه چیز درون من است. اگر من تغییر نکنم، هیچ چیزی تغییر نخواهد کرد.»

هیجانات-هوش-هیجانی

تمرین کنید که احساسات خود را رها کنید. در مقابل احساسات تان مقاومت نکنید، آن ها را نادیده نگیرید، انکار نکنید و بی توجه از کنار آن ها عبور نکنید. اگر ناراحت هستید، ناراحت باشید. اگر خشمگین هستید، اجازه دارید که خشمگین باشید اگر خوشحال هستید، می توانید خوشحال باشید. اگر نگران هستید، نگران باشید. شما می توانید هر احساسی که دارید را تجربه کنید، اما فراموش نکنید که این صحبت به این معنی نیست که طبق احساساتتان رفتار کنید. گاهی بهتر است در سکوت فرو روید و فقط به حرف های روان خود گوش دهید و ببینید که احساساتتان به شما چه می‌ گویند. کسی که نتواند به حرف خود گوش دهد، به حرف دیگران هم نمی ‌تواند گوش دهد، پس اگر می‌خواهید شنونده‌ ی خوبی باشید بهتر است اول گوش دادن به خود را بیاموزید. می‌توانید حرف‌ های روانتان را بر روی یک کاغذ بنویسید. ببینید که چه احساساتی دارید، این احساسات از کجا آمده اند و چه تاثیری بر زندگی شما و دیگران گذاشته اند.  به جای مقاومت در برابر احساسات، به حرف آن ها توجه کنید. این اولین قدم در تقویت هوش هیجانی شما است.

برای موفقیت در تمام عرصه‌های زندگی به سلامتی نیاز داریم، سلامتی در بعد ذهن، روان و جسم.  تا زمانی که ذهنیت و باورهای ما تغییر نکنند هیچ تغییری در زندگی ما حاصل نمی‌شود و اگر تغییری هم رخ دهد، پایدار نخواهد ماند. پس از تغییر ذهن، ذهنیت و باورهایمان، نوبت به روان ما می‌رسد. روان ما مانند کودکی است که نیاز به توجه ما، سپس رهاسازی دارد. با تغییر و تربیت ذهن و روان، می‌توانیم زندگی زیبایی را به خود هدیه دهیم. با داشتن ذهن و روانی سالم، جسمی سالم نیز خواهیم داشت و می‌توانیم از این زندگی زیبا نهایت بهره را ببریم. هدف ما از ارائه‌ی این مقالات آگاهی رسانی به جامعه، برای زندگی بهتر، موفق‌تر و شادتر است.

 

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید