هوش هیجانی

پاسخ سوالات رایج درباره ی هوش هیجانی

اردیبهشت ۶, ۱۳۹۶
هوش-هیجانی

۱- هوش هیجانی چیست؟ هوش هیجانی یکی از چندین نوع هوش ما است که تقویت آن تاثیر بسیار مهم و بسزایی بر ارتقای کیفیت زندگی و کیفیت روابط ما دارد. این هوش شامل مباحثی درباره آگاهی و شناخت از خود، مدیریت هیجانات، مدیریت رفتار، خلاقیت، میل و انگیزه برای موفقیت، یکپارچگی وجودی و اخلاق گرایی، اعتماد به نفس، عزت نفس و … است. بنابراین شناخت و مدیریت خود مربوط به هوش هیجانی است که تقویت آن موجب می گردد که فاصله ی میان دانش و عمل افراد از بین برود و افراد بتوانند دانسته های خود را در عمل به کار ببندند.

۲- چگونه میتوانیم هوش هیجانی خود را تقویت کنیم؟

واقعیتی که در این رابطه وجود دارد این است که هوش هیجانی با مطالعه ی صرف و شنیدن مطالب آموزشی تقویت نمی شود. برای تقویت این هوش باید تلاش عملی داشته باشیم. مدت زمان تقویت این هوش در هر فرهنگی متفاوت است و طبق بررسی های انجام شده و کارگاههای برگزار شده در این حوزه، مدت زمان لازم برای تقویت نسبی آن یک سال می باشد و تحت نظر مربی باید انجام شود.

۳-چرا تقویت هوش هیجانی به وجود یک مربی نیاز دارد؟

یک مربی حکم بلدِ راه را دارد، یعنی کسی که مسیر را بلد است و میتواند دیگران را در آن مسیر راهنمایی کند. همچنین، این مسیر از آنجایی که مواجهه با خود و هیجانات را در پی دارد، افراد در آن نیاز به حمایت و یاری یک فرد قابل اعتماد را پیدا میکنند. و علاوه بر این ها، یک مربی عالم این راه است و دانش لازم را میتواند در اختیار افراد بگذارد و در سخت ترین شرایط در کنارشان باشد. از این رو بهتر است که افراد این مسیر را همراه با یک مربی کاردان پیش بروند.

4- مزایای تقویت هوش هیجانی چیست؟

اگر بخواهیم مزایای تقویت هوش هیجانی را به صورت کلی در زندگی و فضای کاری بگوییم، شامل موارد زیر می شود:

 • مدیریت هیجانات
 • مدیریت رفتار
 • بالا رفتن سطح کیفی زندگی
 • بالا رفتن سطح سلامتی
 • بالا رفتن طول عمر
 • یافتن معنا و انگیزه برای زندگی
 • بهبودی روابط عاطفی و اجتماعی
 • کاهش سطح استرس و خشم
 • افزایش راندمان تیم های کاری درون سازمان
 • افزایش توانایی رهبری مدیران
 • افزایش قدرت تصمیم گیری مدیران در بحرانها
 • کاهش تعارضات سازمانی
 • ارتقای بهره وری و عملکرد پرسنل
 • افزایش خلاقیت و مهارت های فکری پرسنل
 • افزایش فروش خدمات و محصولات
 • افزایش رضایتمندی و تعهد سازمانی پرسنل
 • بهبود ارائه خدمات به مشتری
 • کاهش روزهای بیمار سازمان و کاهش خسارت های ناشی از آن

5- آیا هوش هیجانی در بهبودی شخصیت مهر طلب تاثیر دارد ؟

بله. با تقویت هوش هیجانی از آنجایی که فرد به آگاهی مطلوبی از خود و به مهارت مدیریت هیجانات و رفتار ها میرسد، بیماری مهرطلبی در او نیز بهبود می یابد. اما رسیدن به سطح مطلوب نیازمند مدت زمانی، حداقل، بین ۶ ماه تا یک سال است‌.

هوش-هیجانی

6- تفاوت IQ (هوش علمی-منطقی) با EQ (هوش هیجانی) چیست؟

تفاوت این دو هوش در این است که IQ تغییر پذیر نیست اما EQ تغییر پذیر است و آن را می توان تقویت کرد. سطح IQ افراد در پنجاه سالگی همانی است که در پنج سالگی بوده است. همچنین، IQ بهره ی هوشی است که به ذخیره و یادگیری اطلاعات، استدلال، استنتاج، استنباط، تشخیص و… مربوط می شود اما EQ به مسائل روانی، ذهنی و درونی افراد از جمله هیجانات، مدیریت خود، شناخت و درک دیگران و برقراری ارتباط موثر مربوط می شود. علاوه بر این ها، تحقیقات ثابت کرده اند که سهم IQ در موفقیت بین پانزده تا بیست درصد است اما سهم هوش هیجانی و هوش اجتماعی میان هفتاد و پنج تا هشتاد درصد می باشد.

7-آیا درست است که می گویند افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند هیچگاه خشمگین نمی شوند؟

خیر، این باور یکی از باور های اشتباه و رایج در رابطه با هوش هیجانی است که افراد فکر می کنند کسی که هوش هیجانی بالایی دارد هرگز عصبانی نمی شود. حقیقت این است که اگر فردی عصبانی نشود پس حتما مشکلی در سیستم روانی، مغز و اعصاب او پیش آمده است! انسان هایی که هوش هیجانی بالایی دارند نیز عصبانی می شوند اما فرق آن ها با دیگران در این است که نسبت به فرد مناسب، در زمان مناسب، در مکان مناسب و به اندازه و شدت مناسب عصبانی می شوند و این خشم را می توانند مدیریت کنند. اما افرادی که هوش هیجانی پایینی دارند مدیریت خشم ندارند، بیشتر از حد مناسب عصبانی می شوند، زمانی که خشمگین هستند، خشم آن ها افراد مختلفی را تحت تاثیر خود قرار می دهد، و هنگام عصبانیت ارزیابی صحیحی از زمان و مکان ندارند.

8. برای تقویت هوش هیجانی خود از کجا باید شروع کنیم؟

برای تقویت هوش هیجانی اولین و مهم ترین قدم کسب مهارت خود آگاهی و تقویت سطح هشیاری و آگاهی بر خود است. مهارت خود آگاهی باعث می شود که افراد به خود باز گردند، خود را بشناسند و با خود آشتی کنند. این مهارت پایه و اساس عمل به تئوری ها است و تا زمانی که این مهارت در فرد تقویت نشود، او نمی تواند به دانسته های خود عمل کند. در حقیقت می توانیم بگوییم که خودآگاهی پیش نیاز مهارت های دیگر هوش هیجانی و همچنین، هوش اجتماعی است.

9. آیا هوش هیجانی باعث کنترل هیجانات می شود؟

خیر! قرار نیست که ما هیجانات مان را کنترل کنیم، بلکه قرار است که آن ها را «مدیریت» کنیم. زمانی که واژه ی کنترل به میان می آید خودداری، سرکوب، فرار و دیگر واکنش های جنگ و گریز هم به دنبال آن به میان می آیند. هوش هیجانی باعث می شود که ما مدیر خوبی باشیم، مدیر خوبی برای وجود خود. تقویت این هوش باعث می شود که با مدیریت صحیح، هیجانات خود را مدیریت و مهار کنیم و اجازه ندهیم ما را به دنبال خود به هر جایی که می خواهند ببرند.

10-تفاوت میان هوش هیجانی و هوش اجتماعی چیست؟

هوش هیجانی به درون افراد مربوط می شود و هوش اجتماعی به بیرون از آن ها. هوش هیجانی شناخت خود، درک خود، و مدیریت خود است و هوش اجتماعی شناخت و درک دیگران و مدیریت روابط با آن ها است.

 

 در صورت تمایل برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید