زنان و رابطه

پنج اشتباه رایج افراد در رابطه ی عاطفی چیست؟

مرداد ۲۷, ۱۳۹۵
اشتباهات رایج در روابط عاطفی و حل تعارضات زوجین در روابط عاطفی

در همه ی روابط عاطفی چالش هایی وجود دارد که وجود این چالش ها نشانه ای از سلامت این روابط می تواند باشد اما آنچه که امروز مورد توجه و مهم است این است که متاسفانه بسیاری از افراد در مدیریت چالش ها موفق نبوده و چالش ها را به بحران در روابط تبدیل می کنند.

مهم است که اشتباهات در روابط را بشناسیم تا با آگاهی از آن ها دوری کنیم. در این مقاله به پنج مورد از اشتباهات رایج افراد در روابط عاطفی می پردازیم:

  1. شنونده ی فعال نیستند

معمولا زوج ها حرف یکدیگر را می شنوند اما صحبت ها را با ذهنیت خود تفسیر می کنند و همین مسئله می تواند به راحتی چالش آفرین باشد. زبان زنان با زبان مردان متفاوت است و اگر ما منظور یکدیگر را اشتباه و از دیدگاه خود متوجه شویم به مشکل بر می خوریم.

در بسیاری از موارد مردها صحبت زنان را مردانه و زنان صحبت مردان را زنانه برداشت و تفسیر می کنند و طبق این برداشت رفتار خود را انتخاب می کنند.

در نتیجه، اتفاقی که رخ می دهد این است که هر دو طرف احساس می کنند که شنیده و درک نمی شوند، هر دو طرف دچار سوء تفاهم می شوند و بحث بالا می گیرد!

بهترین کار این است که وقتی حرفی را از جنس مقابل خود می شنوید از او بخواهید که منظور خود را توضیح دهد یا به او بازخورد دهید. یعنی اینکه صحبت او و برداشت خود را به او بگویید تا اگر صحیح هست آن را تایید کند و اگر اشتباه است آن را اصلاح نماید.

می توانید در گفتگو ها، مثلا، زمانی که همسر شما به این نکته اشاره می کند که شما همیشه یک رفتار آزار دهنده را انجام می دهید یا هیچوقت یک رفتار خوشایند را انجام نمی دهید از او بپرسید که «آیا فکر می کند که او برای شما مهم و مورد توجه نیست؟» یا « دیگر او را دوست ندارید؟» و همینطور با سوالات مختلف از احساسات درونی یکدیگر اطلاعات بگیرید تا به یکدیگر نزدیک تر شوید.

در وهله ی اول، مهم نیست که شما این نیت را نداشته اید و دوست دارید آن را ثابت کنید، مهم این است که طرف عاطفی شما دچار احساسات درد آوری شده است و فقط شما می توانید به او آرامش و اطمینان دهید، سپس می توانید حسن نیت خود را نیز ثابت نمایید.

پنج اشتباه رایج افراد در رابطه ی عاطفی چیست؟

  1. بازی ها و مجازات ها را وارد رابطه می کنند

برخی از افراد آدم های بازی هستند. این افراد بازی های مختلف را می شناسند، به آن عادت و آن ها را در روابط خود اعمال می کنند. یکی از ناخوشایند ترین این بازی ها بازی قهر و مجازات است.

قهر زمانی است که تمام رابطه خود اعم از رابطه کلامی، نگاهی، توجه، معاشرت و.. را از دیگری منع می کنیم و در صدد هستیم که با این کار هم به او درس دهیم و تنبیه اش کنیم و هم خواسته ی خود را بدست آوریم. مجازات زمانی است که به هر شیوه ای ما می خواهیم به طرف مقابل درسی دهیم تا در جهت خواسته ی ما با ما رفتار کند. مجازات اعم از قهر و دلیلی برای قهر است.

افراد سالم در روابط سالم از قهر و مجازات به عنوان حربه ای برای دریافت درخواست خود استفاده نمی کنند و از راه مذاکره و رفتار بالغانه خواسته خود را طلب و دریافت می کنند.

  1. تند و با حالت تحکم صحبت می کنند

اگر شیرین ترین جملات را هم نتوانیم با بیانی زیبا بیان کنیم، نه تنها شیرینی و زیبایی خود را از دست می دهند بلکه آزار دهنده نیز می شوند. یکی از اشتباهات زوج ها در روابط خود این است که غالبا با لحنی تند و شیوه ای تحکمی با یکدیگر صحبت می کنند و طرف مقابل آن ها این برداشت را از صحبت یا درخواست آن ها دارد که بنده و خدمتگزار است.

زنان و مردان ما باید نوازش در کلام را آموزش ببینند تا بتوانند به گونه ای با یکدیگر صحبت کنند که حین حرف زدن، با کلام خود یکدیگر را نوازش مثبت کنند. آن ها باید «خواهش کردن» و «درخواست صحیح» را آموزش ببینند تا با اخم یا طلبکاری یا با جملاتی حاوی پیام های منفی با یکدیگر صحبت نکنند.

اشتباهات رایج در روابط زنان و مردان یا روابط عاطفی

  1. درباره ی رنجش ها و مشکلات موجود صحبت نمی کنند

یکی دیگر از اشتباهات رایج میان زوج ها این است که یا هر دو طرف از ناراحتی ها و نارضایتی های خود با یکدیگر صحبت نمی کنند و آن را تحمل کرده و ناگهان دچار انفجار روانی می شوند یا یکی از طرفین از صحبت کردن درباره ی رنجش ها و مشکلات خودداری می کند. این رفتار هیچ نتیجه ای ندارد جز یک بحران بزرگ در آینده.

بهتر است که افراد یاد بگیرند که در ماه یک روز را و در آن روز چند ساعت را به صحبت کردن درباره ی مسائل و ناراحتی ها بگذرانند و سعی کنند که حتما یک خروجی و جمع بندی مثبت از آن گفتگو حاصل کنند. البته فراموش نشود که صحبت درباره ی ناراحتی ها نیز آداب و فنونی دارد.

  1. از علایق و خواسته های یکدیگر آگاهی کامل ندارند

در اکثر موارد افراد هیچ لیستی از علایق و خواسته های طرف مقابل خود ندارند و اصلا فکر نمی کنند که تهیه ی این لیست برای تداوم و بهبود رابطه لازم و ضروری است. لطفا از همان ابتدای آشنایی لیستی از خواسته ها، نیازها و علایق یکدیگر تهیه کنید تا بدانید که طرف مقابل شما چه چیزهایی را دوست دارد. تهیه ی این لیست یکی از ابزارهای کمک به حفظ رابطه است.

شما وقتی ندانید که سلیقه، خواسته و نیاز همسرتان چیست نمی توانید منظور او را از حرف هایش یا نیاز او را در لحظه و در طول زندگی یا منظور او از خواسته هایش را به درستی درک کنید. همچنین، با تهیه ی این لیست و توجه به آن توجه خود به همسر را نیز به او می رسانید و این رفتار موجب می شود که او اطمینان یابد که برای شما مهم و دوست داشتنی است.

 

در صورت تمایل به حل تعارضات در رابطه عاطفی می توانید در کارگاه سواد رابطه شرکت نمایید

 

حل تعارضات در رابطه عاطفی یا بین زوجین در کارگاه سواد رابطه

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید