هوش هیجانی

5 دلیل حیاتی تقویت هوش هیجانی و اجتماعی چیست؟

مرداد ۳۱, ۱۳۹۵
5 دلیل حیاتی که باید به تقویت هوش هیجانی و اجتماعی خود بپردازیم؟

یکی از موضوعات داغ و مطرح در برخی از کشورهای جهان، مسئله ی هوش هیجانی است. تحقیقات در این حوزه و رواج این موضوع تا حدی جدید است که در بسیاری از کشورها هنوز مردم با این مفهوم آشنایی ندارند، اما این هوش بسیاری از موارد زندگی شخصی، عاطفی و کاری را پوشش می دهد.

هوش هیجانی را به نوعی می توان سواد هیجانی دانست، سوادی که به افراد کمک می کند که زبان هیجانات خود، زبان هیجانات دیگران و زبان روابط کاری و عاطفی را بهتر بفهمند و مدیریت بهتری بر خود، زندگی، روابط و شغل خود داشته باشند.

هوش هیجانی فقط به شناخت و آگاهی از هیجانات درون محدود نمی شود. این هوش تمام جنبه های مهم زندگی یک فرد را پوشش می دهد و دنیای بزرگی دارد.

در این مقاله سعی داریم که به پنج مورد از موارد مهم آن که نشان می دهد به تقویت هوش هیجانی و اجتماعی نیاز دارید اشاره کنیم.

  1. نمی توانید هنگامی که هیجانی هستید، رفتارهای خود را کنترل کنید

آیا برای شما هم تا به حال اتفاق افتاده است که هنگام عصبانیت، غم یا شادی زیاد رفتارهایی از خود بروز داده باشید که بعدا احساس پشیمانی کرده اید؟ آیا شما هم هنگامی که خیلی هیجان زده هستید رفتارهایی از خود بروز می دهید که از روی هیجاناتتون بوده و قادر به کنترل آن نبوده اید؟ آیا شما هم هنگامی که هیجان خاصی را تجربه می کنید (خشم، شادی، غم، ترس، استرس و…) رفتارهایی احساسی و هیجانی از خود نشان می دهید؟ آیا شما هم کنترلی بر رفتارهای خود ندارید؟

اگر پاسخ شما به حتی یکی از سوالات بالا هم بله است، این نشان می دهد که نیاز به تقویت هوش هیجانی خود دارید.

یکی از کارکردهای هوش هیجانی این است که مهارت «کنترل رفتار» را در ما تقویت می کند و باعث می شود که رفتارهایی کنش گرا، از روی انتخاب و تفکر از خود بروز دهیم. همچنین، موجب می شود که بتوانیم شدت و ضعف رفتارهایمان را مدیریت کنیم.

  1. زود عصبانی می شوید

اگر خیلی زود عصبانی می شوید و هر مسئله ای به راحتی می تواند شما را عصبانی کند، راه حل آن در تقویت هوش هیجانی شما است. زمانی که آگاهی بیشتری از درون خود پیدا می کنید و با تمرین های مختلف یاد می گیرید که احساسات خود را به روش درست ببینید و تجربه کنید، قادر به مدیریت آن ها نیز می شوید.

اگر فرد خشمگین و پرخاش جویی هستید و می خواهید این حالت را در خود مدیریت کنید، ابتدا بدانید که این مسئله راه حل دارد و شما محکوم به آن نیستید. راه حل این مسئله در یک دوره تخلیه ی خشم و تقویت هوش هیجانی تحت نظر یک مربی کاردان است.

چرا باید به تقویت هوش هیجانی و اجتماعی بپردازیم

  1. بیش از حد به مردم خدمت می کنید

اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که بسیار به دیگران خدمت می کنید تا جایی که خود را فراموش می کنید؛ اگر شخصیت مهرطلب دارید؛ اگر پس از خدمات زیاد به دیگران احساس می کنید که از درون تهی و خسته شده اید و در مقابل محبتی که می کنید پاسخ مناسبی از آن ها دریافت نمی کنید، بنابراین نیاز دارید تا بر هوش هیجانی و اجتماعی شما کار شده و آن را در خود تقویت کنید.

بسیار خوب است که ما قادر باشیم نیاز دیگران را تشخیص دهیم و برای رفع آن ها قدم برداریم، و اتفاقا هوش هیجانی موجب تقویت این توانایی در افراد می شود، اما خدمت بیش از حد به دیگران موجب آسیب رساندن به خود و سلب مسئولیت از آن ها شده و در اینصورت مخرب می گردد. با تقویت هوش هیجانی و هوش اجتماعی می توانید رفتارهای خود را به حد تعادل برسانید.

  1. در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارید

افرادی که در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارند و آغاز یک ارتباط برای آن ها دشوار است، کسانی که در شنیدن صحبت های دیگران مشکل دارند و حرف دیگران را دائما قطع می کنند یا صحبت آن ها را درک نمی کنند و همیشه مشکل و تقصیری در حرف دیگران پیدا می کنند، به تقویت هوش هیجانی نیاز دارند.

برخی از افراد ارتباط خود با دیگران را با تمسخر آن ها، صحبت های ناخوشایند، هیجانات آزار دهنده، طعنه و کنایه و… شروع می کنند. این افراد هیچوقت در برقراری ارتباط سالم موفق نیستند و این مسئله نشان می دهد که مهارت برقراری ارتباط که یکی از مهارت های هوش اجتماعی است را ندارند و باید در خود تقویت کنند.

گاهی برخی از افراد در روابط خود و در صحبت با دیگران پافشاری زیادی بر عقاید خود، هر چند اشتباه، دارند و تمایلی به تغییر این عقاید ندارند، در حالیکه این عقاید موجب آزار دیگران می شود. هوش هیجانی و اجتماعی به ما توانایی انعطاف پذیری را می دهد و موجب می شود که اشتباهات خود را بپذیریم و خود را تغییر دهیم.

5 دلیل اصلی تقویت هوش هیجانی و اجتماعی چیست

  1. عزت نفس و اعتماد به نفس ندارید

همانطور که در مقالات پیشین اشاره شد، عزت نفس احساس خود ارزشمندی و اعتماد به نفس اعتماد به خود و توانایی های خود است. جالب است بدانید که حتی تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس نیز ارتباط مستقیمی با تقویت هوش هیجانی دارد. با تقویت این هوش شما احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس پیدا می کنید و می آموزید که چطور به خود احترام بگذارید، چطور برای روابطتان حد و مرز قائل شوید، چطور قاطعانه نه بگویید و چه وقت بله بگویید.

عزت نفس و اعتماد به نفس دو ستون اساسی و مهم برای موفقیت های شما در زندگی شخصی، اجتماعی، عاطفی و کاری هستند و ضعف و عدم سلامت آن دو در شما موجبات عدم موفقیت را فراهم می سازند.

شاید عجیب باشد، شاید باور نکردنی باشد، و همچنین، شاید جالب باشد، اما راه حل بسیاری از مشکلاتی که در زندگی و در روابطمان با آن مواجه هستیم در تقویت هوش هیجانی و اجتماعی است و نباید ساده از کنار آن بگذریم. این حادثه و این اکتشاف در تاریخ بشریت بسیار مهم تر از یک نظریه ی ساده ی روانشناسی است که با گذشت زمان کم اهمیت و کم رنگ شود. اگر زندگی بهتری برای خود و برای فرزندانتان می خواهید، مسئله ی هوش ها جدی بگیرید.

 

برای تقویت هوش هیجانی خود و یا منابع انسانی سازمان خود، حتما در کارگاه عملی و کاربردی هوش هیجانی ثبت نام نمایید.

 

 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید