هوش هیجانی

5 ویژگی افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند چیست؟

شهریور ۲۹, ۱۳۹۵
5 ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا

هوش هیجانی و اجتماعی، توانایی شما برای شناخت، درک و رفتار صحیح با خود، توانایی شما برای شناخت و درک دیگران و هیجانات شان، توانایی مدیریت هیجانات، رفتار ها و افکار خود، همچنین، توانایی مدیریت روابط تان است. این هوش حداقل 26 مهارت دارد که آموختنی و تقویت شدنی است. یعنی اگر فکر می کنید که هوش هیجانی پایینی دارید هیچ نگران نباشید، زیرا خوشبختانه این هوش تقویت شدنی است.

اینکه می گوییم افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند چنین ویژگی هایی را به همراه دارند به این معنی نیست که اگر این ویژگی ها را دارید بنابراین، دیگر بی نیاز هستید و هوش هیجانی شما بالا است. همانطور که گفته شد، هوش هیجانی حداقل 26 مهارت دارد و افراد در برخی از مهارت ها قوی تر هستند و در برخی ضعیف و در هر صورت نیاز به کسب مهارت بیشتر و تقویت هوش هیجانی خود دارند.

هوش هیجانی پنج سطح دارد:

  • ضعیف
  • آسیب پذیر
  • متوسط
  • قوی
  • استثنایی

در مقالات پیشین از برخی از ویژگی های افراد با هوش هیجانی و اجتماعی بالا صحبت کردیم، و اما ویژگی های دیگر افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند چیست؟

  1. خود را با آنچه که هستند معرفی می کنند نه با آنچه که دارند.

امروزه کمتر کسی را می بینیم که خود را با درون خود تعریف کند و اغلب مردم خود را با مسائل ظاهری و بیرونی مانند مقام و جایگاه، وضعیت مادی، تعداد حامیان شبکه اجتماعی شان و … معرفی می کنند.

افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند خود را با ویژگی ها و توانایی های درونی خود ( به عنوان مثال: من در مواجهه و مدیریت موانع توانا هستم، من در مدیریت تعارضات توانا هستم، من خلاق هستم و…) معرفی می کنند و نه فقط با مسائل بیرونی (مانند: من یک رییس جمهور هستم، من یک بانکدار هستم، من یک وکیل هستم، من یک دکتر هستم و…) چرا؟

به این دلیل که عزت نفس و اعتماد به نفس بالا در این افراد سبب می شود که از مسائل ظاهری فراتر روند و به قلمرو شعور انسانی پای بگذارند و شیوه ی انسانیت خود را به انسان های دیگر معرفی می کنند، سپس از دستاورد هایشان صحبت کنند. آن ها می دانند که مسائل ظاهری و مادی هویت اصلی آن ها را شکل نمی دهند.

پنج ویژگی افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند چیست؟

  1. سرنوشت خود را می سازند و اعتقادی به سرنوشت از پیش تعیین شده و محکومیت به زندگی ندارند. 

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند زندگی خود را بدست می گیرند، فرصت ها، موفقیت ها و حوادث را بوجود می آورند، تصمیم می گیرند، انتخاب می کنند و اقدام می کنند و در نهایت مسئولیت همه چیز را خود بر عهده می گیرند.

افرادی که هوش هیجانی پایینی دارند غالبا در انتظار فرصت ها، رخداد ها، موفقیت ها می نشینند؛ یا غالبا در انتظار کسی هستند که از راه برسد، به جای آن ها انتخاب کند و تصمیم بگیرد و مسئولیت همه چیز را بر عهده بگیرد.

  1. می دانند که در زندگی چه می خواهند و به دنبال آن می روند.

یکی از مشکلاتی که پایین بودن هوش هیجانی به همراه دارد این است که افراد در زندگی به سر درگمی می رسند، نمی دانند که دقیقا چه می خواهند، چه هدفی دارند، به دنبال چه چیزی می گردند و… مهارت های هوش هیجانی انگیزه، پشتکار، هدف خواهی و هدف سازی را در افراد تقویت می کند و موجب می شود که افراد نقشه ی واضح و شفافی از زندگی خود در دست داشته باشند و آن را تا دستیابی به آن پیگیری کنند.

پنج ویژگی افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند چیست؟

  1. شنونده ی ماهری هستند.

مهارت خاصی در گوش دادن دارند و به چیز هایی که گفته نشده هم به اندازه ی کلمات گفته شده گوش میدهند. آنها برای درک بدون قضاوت و تفسیر به حرف دیگران گوش میدهند. می خواهند بشنوند تا اطلاعات کسب کنند در حالیکه افرادی که هوش هیجانی پایینی دارند گوش می دهند اما با ذهنیت خود برداشت می کنند، یا گوش می دهند تا جواب دهند، یا گوش می دهند اما همزمان در حال تفسیر، تعبیر یا قضاوت هستند.

افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند خوب گوش می دهند و کامل می شنوند، به کلامی که دیگری می گوید گوش می دهند و نه سناریو ها و برداشت های ذهنی خود، صحبت دیگران را قطع نمی کنند و برای کسب اطمینان از صحت برداشت خود سوال می پرسند یا بازخوردی از آنچه که شنیده اند را به فرد مقابل می دهند تا اگر برداشت شان اشتباه است آن را اصلاح نمایند.

افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی پایینی دارند در مهارت گوش دادن نیز ضعیف هستند. کمتر می شنوند و بیشتر تفسیر یا قضاوت می کنند. اطلاعات را ناقص دریافت می کنند و توهم شنیداری نیز دارند، غالبا” در فهم گفته های دیگران دچار مشکل هستند و بیشتر ذهنیت خود را باور دارند نه کلامی که دیگران می گویند را. این افراد قبل از اتمام حرف دیگران صحبت آن ها را دائما قطع می کنند و اجازه نمی دهند که صحبت دیگران تمام شود.

  1. تفاوت های فرهنگی، جنسیتی، مذهبی و اقتصادی را درک کرده و به آنها احترام می گذارند.

افرادی که هوش هیجانی و اجتماعی بالایی دارند تفاوت های انسان ها، فرهنگ ها، جنسیت ها، مذاهب و تفاوت های اقتصادی را درک کرده و بهترین رفتار ها را انتخاب می کنند. آن ها می دانند که تفاوت ها اجتناب ناپذیر هستند و باید به آن ها احترام گذاشت. این در حالیست که افراد با هوش هیجانی پایین هر تفاوتی را تهدیدی بر خود قلمداد کرده، مورد انتقاد یا فحاشی قرار می دهند و احترامی برای دیگران قائل نیستند.

 

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه های هوش هیجانی ما شرکت نمایید. 

.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید