هوش هیجانی

چرا انسان های با هوش هیجانی بالا زندگی بهتری دارند؟

خرداد ۹, ۱۳۹۶
هوش-هیجانی-حال--خوب

متاسفانه بسیاری از مردم دنیا، قوانین هستی را به درستی نمی شناسند و همین عدم شناخت باعث می شود که در زندگی خود کار هایی را انجام دهند که موجب ناراحتی، آزار و بیماری شان می شود. خیلی ها نمی دانند که دنیا پر است از قوانین و سرپیچی از این قوانین منجر می شود به رنج و بیماری. انسان های با هوش کسانی هستند که هوشمندانه زندگی می کنند. نوع تفکر و انتخاب های آنان با دیگر مردم تفاوت دارد.

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند و همزمان در جهت مثبت و بهتر شدن قدم بر می دارند، در زندگی باور هایی دارند و کار هایی را انجام می دهند که شادی و سلامتی را افزایش می دهند. اما افرادی که هوش هیجانی و هوش معنوی پایین تری دارند، به ساده ترین و راحت ترین راه ها و باور ها بسنده می کنند. در این مقاله می خواهیم چند رفتار و باور افراد با هوش هیجانی بالا را برای شما شرح دهیم که موجب افزایش شادی، نشاط، سلامتی و برکت در زندگی آن ها می شود:

  • افراد با هوش هیجانی بالا، شادی را به تعویق نمی اندازند. آن هایی که شادی و لذت بردن از زندگی را به تعویق می اندازند، در حقیقت، به پیشنهاد هستی جهت شاد کردن شان نه می گویند. این افراد وقتی چندین بار به هستی نه می گویند، به تدریج با درد و غم مواجه می شوند. درست مانند کسانی که همیشه پول پس انداز می کنند و در نهایت مجبور می شوند که این پول را صرف بیماری یا مرگ کنند! یکی از نا شکری های ما در زندگی نا شکری نسبت به زمان است، و بخشی از نا شکری نسبت به زمان این است که زمان خود را بدون کیفیت و منفی بگذرانیم. به همین خاطر است که کسانی که زمان خود را صرف غم خوردن می کنند در نهایت به مرگ زودرس یا بیماری های مختلف دچار می شوند. در زندگی آن هایی برنده هستند که مانند کودکان از کوچکترین چیز ها فرصتی برای شادی و لذت می سازند. انسان های با هوش هیجانی بالا که در جهت مثبت قدم بر می دارند، در درست ترین زمان، شادی می کنند و از زندگی لذت می برند و این زمان درست، لحظه ی اکنون است.
  • افراد با هوش هیجانی بالا، خود را محکوم به شرایط موجود نمی دانند. درک این موضوع کمی سخت است، اما حقیقت این است که ما محکوم به چیزی نیستیم. هستی هر لحظه ما را به تغییر و مهاجرت فرا می خواند زیرا یکی از مهم ترین قوانین آن «تغییر» است. آنان که تغییر نمی کنند، حذف می شوند! افرادی که گمان می کنند به یک جا یا شرایط محکوم هستند در واقع دید و باور خود را محدود می سازند، و این ساده ترین راه است ولی بهترین راه نیست.

هوش-هیجانی-حال-خوب

کسانی که قلبا از شرایط خود نا راضی هستند و قلبا می خواهند آن را تغییر دهند، قدم بر می دارند و تغییر می کنند. اولین کار در مسیر تغییر، تغییر جایگاه و دیدگاه در جهان هستی است. اگر خود را محکوم به چیزی بدانیم، چاره ای نداریم جز آن که تا آخر عمر آن را تحمل کنیم، اما تجربه ی صد ها و هزاران نفر ثابت کرده است که محکومیت معنایی ندارد.

زمانی که شما از جا به جا شدن اجتناب می کنید، به مرور، جهان هستی هم خواسته ی شما، مبنی بر محکومیت و عدم تغییر را می پذیرد، در این زمان نعمات و برکات از زندگی شما کم می شوند. یکی از ابتدایی ترین کار هایی که افراد با هوش هیجانی بالا انجام می دهند، این است که دائما تغییر می کنند و از حالی به حال بهتر می رسند.

  • افراد با هوش هیجانی بالا، دوستان نا متناسب را اطراف خود نگه نمی دارند. برخی از ما زمانی که می توانیم انسان های مثبت و تاثیر گذار را اطراف خود نگه داریم، به معاشرت و صمیمیت با افرادی می پردازیم که تاثیرات منفی بر زندگی ما می گذارند. زمانی که شما در زندگی به «بهتر» نه می گویید، بهتر ها را از دست می دهید و در نهایت عواقب انتخاب خود را می بینید.

کسانی که خود را از داشتن دوستانی که بر زندگی شان تاثیر مثبت می گذارند، محروم می کنند، در واقع محکوم می شوند به نتایج و تاثیرات منفی ناشی از معاشرت با افرادی که مناسب آن ها نبوده اند. این مسئله تا حدی ظریف است که غالبا نادیده گرفته می شود، اما در عمل، بخش عظیمی از زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. انسان های با هوش هیجانی بالا، اطراف خود را با دوستانی متناسب، متعادل و مثبت پر می کنند. آن هایی که عزت نفس سالم تری دارند نیز اینگونه رفتار می کنند. همچنین، برای این افراد تعدد دوستان مهم نیست، بلکه کیفیت دوستان و دوستی ها مهم است.

  • افراد با هوش هیجانی بالا، قبل از اینکه بر هر شخص دیگری مسلط شوند، بر خود مسلط می گردند. افراد با هوش به جای تلف کردن انرژی و زندگی خود برای تسلط بر دیگران و کنترل آن ها، به مدیریت بر خود مشغول می شوند. هوش هیجانی با تمرین مدیریت بر هیجانات و مدیریت بر خود شروع می شود. بنابراین، افرادی که هوش هیجانی بالاتری نسبت به دیگران دارند، به جای کنترل و تسلط بر دیگران، تمرین می کنند که بر خود مدیریت کنند و بر خود مسلط شوند. آن ها تمرکز خود را از روی دیگران برداشته و بر خود می گذارند. به همین دلیل، از بسیاری از حالات منفی، درد ها، اتلاف انرژی و وقت در امان هستند.

 

برای تقویت هوش هیجانی خود می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید