مقالات

چرا برخی زنان امروز قدرت و زیبایی را در برهنگی می بینند؟

شهریور ۲, ۱۳۹۵
چرا برخی زنان امروز قدرت و زیبایی را در برهنگی می بینند؟

.

 این مقاله، صرفا مقاله ای اجتماعی و تحلیلی است و هیچ گرایشی به هیچ جهت خاصی ندارد.

تحلیلی از منظر ذهنی و روانی :

امروزه شبکه های اجتماعی ما آینه ی تمام قد آن چیزی است که در جامعه ی ما رخ می دهد. بد نیست که با نگاهی کل نگر و تحلیلی تر به این آینه نگاه کنیم. سوال این است که با وجود تمام پند و اندرز ها، با وجود تمام الزام ها چرا امروز بسیاری از زنان ما قدرت، آزادی و زیبایی را در برهنگی می بینند؟؟ بدون تعصب و پیش داوری از خود بپرسیم که آیا واقعا برهنگی یعنی زیبایی؟ چرا زن امروز برهنگی را راهی برای ابراز خود می بیند؟

در بسیاری از کشورهای جهان حجاب معنا و حدود دیگری دارد و در کشور ما معنا و حد و مرز دیگری. تمام مردم یک جامعه با فرهنگ اجتماعی یکسانی بزرگ می شوند و در هر جامعه ای هنجار هایی وجود دارد که زیر پا گذاشتن برخی از آن ها جامعه را با مشکلاتی مواجه می کند. هر جامعه ای فضا و فرهنگ مردم خود را می طلبد، یعنی نمی توان با فرهنگ آمریکایی در ایران یا با فرهنگ ایرانی در آمریکا زندگی کرد.

در نهایت اگر چنین وضعیتی را بوجود آوریم با همان چیزی مواجه می شویم که مردم کشور ما با آن مواجه هستند. بسیاری از ایرانی هایی که با رویاها و فرهنگ تقلیدی از کشورهای دیگر در ایران زندگی می کنند و ایرانی هایی که با وجود زیستن در فضایی دیگر، هنوز عادت ها و مسائل جامعه ی مادری خود را به دوش می کشند و به نوعی دچار دوگانگی شده اند. مثال آن است که کلاغ می خواست راه رفتن کبک را یاد بگیرد راه رفتن خودش را هم فراموش کرد.

آشنایی مردم فرهنگ های مختلف با یکدیگر جهت گسترش دیدگاه و پیشرفت جامعه لازم و ضروری است اما مشکل از جایی بوجود می آید که «تقلید» به میان آید. برای اینکه ما دیدگاه جدیدی را اتخاذ کنیم ابتدا باید تعریف صحیحی از آن بدانیم، سپس آن را بفهمیم، و بعد آن را درک کنیم تا در ما نیز نهادینه شود، وگرنه هر حیوانی هم می تواند با صرف دیدن تقلید کند و ویژگی ای را به ظاهر از آن خود بداند. این تقلید گرایی موجب رواج مد گرایی در یک جامعه می شود و مد گرایی ضد خلاقیت و آزادی است.

چرا برخی زنان امروز قدرت و زیبایی را در برهنگی می بینند؟

در این مقاله سعی داریم که صرفا تحلیلی داشته باشیم از این سوال که « چرا برخی از زنان امروز کشور ما تمایل زیادی به برهنگی و نمایش خود در شبکه های اجتماعی پیدا کرده اند.

و اما پاسخی به این سوال که «چرا برخی از زنان امروز زیبایی و قدرت را در برهنگی می بینند؟» :

 • زندگی ایرانی با فرهنگ خارجی

همانطور که قبل تر اشاره شد، بسیار خوب است که فرهنگ های مختلف با یکدیگر آشنا شوند و موارد جدیدی را از یکدیگر بیاموزند. اما آیا هر مسئله ای را باید آموخت؟ هر چیزی در قالب اصلی خود طبیعی و زیبا است.

زمانی که قالب تفکر جامعه ای قالب حجاب با اصول متفاوت باشد، پیاده کردن حالتی دیگر بر این قالب قدیمی، آن را غیر عادی و به هم ریخته نشان می دهد. یکی از دلایلی که بی حجابی برخی خانم های جامعه ی ما از حد فراتر رفته و تقلیدی از ستاره های خاص برخی از کشورها شده است این می تواند باشد که : زمانی که ما چیزی را تقلید می کنیم، احتمال انحراف بالا می رود. بی حجابی در بسیاری از کشورها وجود دارد، اما چرا حتی بی حجابی برخی از خانم های ما مانند مردم عادی جوامع دیگر نیست و تقلیدی از ستاره های خاص آن کشورها شده است؟

 • طغیان زنان در برابر اجبار

یکی از دیگر از دلایل نا هنجاری ها می تواند نظم گرایی افراطی یا اعمال زور باشد. برخی از زنان ما می گویند که : «چرا من خود را بپوشانم تا مردی تحریک نشود و چرا مردان نباید جلوی چشم خود را بگیرند؟» گویی یک خشم درونی از الزام ها و ابهامات زنان را به سویی سوق می دهد که شاید حتی قصد قلبی خودشان نیز نباشد.

فقدان عزت نفس سالم در زنان

 • فقدان عزت نفس سالم در زنان

زمانی که فردی عزت نفس سالم نداشته باشد، سعی می کند که احساس ارزشمندی را از طریق عوامل بیرونی بدست بیاورد. این عامل می تواند شخصی باشد که وارد زندگی فرد می شود و وی به او وابسته می شود تا با حفظ او در زندگی اش احساس ارزشمند بودن کند، می تواند حرکت طبق خواسته ی دیگران باشد، می تواند مقام و تحصیلات باشد، می تواند تغییر ظاهر خود باشد و …

وقتی فردی عزت نفس سالم نداشته باشد و راه رشد را نیز نداند یا نخواهد که بداند، سعی می کند که این حس را با ظواهر ارضا کند و این یکی از دلایل مهم رواج جراحی های زیبایی در کشور ما است.

بسیاری از زنان کشور ما به جای تغییر ذهنیت خود، رفع گره های روانی خود، ورزش و تغذیه ی مناسب دست به عمل های جراحی برای زیبایی بدن خود می زنند. بسیاری از افراد جامعه ما به دلیل اینکه احساس خوبی نسبت به خود ندارند، می خواهند از طریق همانند سازی و تقلید ظاهری، کلامی، احساسی و … نسبت به خود احساس خوبی پیدا کنند.

و از طرفی دیگر، کسی که عزت نفس سالم نداشته باشد، سطح خودشیفتگی و جلب توجه در او بالا می رود، این در حالی است که کسی که عزت نفس سالم دارد «ابراز وجود» می کند. اما ابراز وجود با جلب توجه برای ارضای نیاز درون تفاوت دارد، عزت نفس سالم ایجاب می کند که فرد با ارزشمندی و ارزش های درونی، استعداد ها و توانایی های خود وجودش را ابراز کند.

 • پذیرفته شدن توسط مردان

به نظر می رسد که زنان ما بر خلاف ادعاهای موجود بیشتر از اینکه مخالف مردسالاری باشند، به نوعی مردسالاری را درون خود پذیرفته اند. یکی از ادعاهای امروز دختران جوان ما این است که «مردان جامعه ی ما چنین می پسندند، و ما مجبور هستیم که چنان شویم!»، یا برخی دیگر می گویند که «جامعه چنین می پذیرد و ما اگر چنان نشویم عقب افتاده ایم و پذیرفته نمی شویم.» و این مسئله متاسفانه حقیقت دارد، و دوباره به فقدان عزت نفس و اعتماد به نفس در زنان نیز بر می گردد.

چرا برخی زنان امروز قدرت و زیبایی را در برهنگی می بینند؟

 • زنانگی فراموش شده

از زمانی که زنان به خود آمدند و متوجه شدند که حق هایی دارند که باید آن ها را پس بگیرند حرکت فمینیسم آغاز شد. زنان در جامعه و دنیای کار غرق شدند و توانایی های خود را به دنیا عرضه کردند، این پیشرفت لازم و واجب و حق زن بود اما در این میان لطافتی سرکوب شد که زن امروز تشنه به دنبال آن می گردد. این لطافت چیزی نیست جز «زنانگی».

متاسفانه، بر اساس نا آگاهی، بسیاری از زنان امروز برهنگی را با زنانگی اشتباه گرفته اند. سوال مهم این است که زنانی که دوست نداشتند و دوست ندارند که فقط ابزاری برای رفع نیاز جنسی مردان باشند، چرا امروز با ظاهری در جامعه خود را به نمایش می گذارند که تاکیدش بر جسم و برآمدگی بدن زن است؟ آیا چیزی جز این می تواند باشد که زنان در ناخودآگاهی، خود را به عنوان یک ابزار جنسی باور دارند؟

یکی دیگر از دلایل رواج جراحی های زیبایی این است که زنانگی درون زنان امروز سرکوب شده و آنها با آرایش خود سعی می کنند که همچنان خود را زن نشان دهند، اما زنانگی بیشتر از اینکه مسئله ای ظاهری باشد، حقیقتی درونی است.

راه حل برون رفت از این مسئله چیست؟

راه حل های زیادی در این مسیر وجود دارد و مهم تر از همه این است که زنان ما به خود بازگردند و خود را از نو پیدا کنند، بخش های زخمی وجود خود را التیام بخشند و با خود آشتی کنند. تمام افراد جامعه ی ما نیاز به تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس در خود دارند و این نیاز به دلیل اینکه زن، پرورش دهنده ی جامعه است، در زنان پر رنگ تر است. نیاز است که مد گرایی از راه آگاهی رسانی و تقویت خلاقیت افراد، در جامعه کم رنگ شود. نیاز است که برخی مردان ما نیز معیارهای خود را از نو بسنجند.

 

برای بیداری زنانگی درون می توانید در کارگاه های زنان و زنانگی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

6 دیدگاهها

 • پاسخ داریوش کیان شهریور ۲, ۱۳۹۵ در ۱۲:۰۰ ب٫ظ

  درود
  بنده یک نقد به مقالات دارم .
  به نظرم در اکثر مقالاتی که خواندم، مشکلات کامل توضیح داده می شود اما در انتها راه حل ها را به چند خط کوتاه بسنده می کنید!!
  هر چند که درک درست مساله نیمی از حل آن است اما به نظرم می شود راه حل ها را بیشتر بیان کنید.
  با سپاس

  • پاسخ میترا فتحی شهریور ۳, ۱۳۹۵ در ۱۱:۲۶ ق٫ظ

   سلام و عرض ادب
   ممنون از اینکه مطالعه می فرمایید
   به چند دلیل از ارائه ی راه کار خودداری می کنم.
   1- متن مقاله ها به لحاظ تعداد کلمات محدود است
   2- بسیاری از موارد نیاز به یک دوره کوچینگ یا تراپی دارند و نمی توان با دو جمله مسئله را رفع کرد.
   3-قصد دانشمند پروری ندارم. کتاب های زیادی در بازار با راهکارهای ارائه شده وجود دارد. اما چرا این راه کار ها راهگشا نبوده و هنوز افراد با همان مشکلات قبلی به ما مراجعه می کنند ؟
   تصور من بر این است که متن ها اطلاعات افراد را بالا می برند اما تضمینی برای رفع مسائل نیستند ….
   اما با احترام به درخواست شما حتما بیشتر به راه کار ها خواهم پرداخت..
   سپاسگزارم

 • پاسخ راحیل شهریور ۳, ۱۳۹۵ در ۱:۱۳ ب٫ظ

  سلام خدمت شما
  مقاله شما رو خوندم جالب بود
  اما یک نکته جالب تر همیشه برای من وجود دارد و آن اینکه چرا همه ی مشکلات رو به گردن خود خانمها می اندازید؟
  اگه فقط یک خانم یا دو خانم یا 10 خانم یک همچین رفتار و مشکلی داشتند بله حرف شما درست مشکل از خانمهاست نه چیز دیگه
  اما مقاله شما مربوط به اکثریت خانمهای موجود در اجتماع هست، فکر نمیکنید مشکل اصلی خود خانمها نیستند؟ فکر نمیکنید شاید خود جامعه و دولت و حکومت شاید دخیل باشند، فکر نمیکنید شاید حتی مشکل از “مردان” باشند؟؟ به نظر شاید غیر منطقی باشه که جامعه و حکومت و مردان ممکن هست این معضل رو به وجود آورده باشند، اما با کمی دقت متوجه میشید که احتمالش هست، مثل یک خانواده که فقط مثلا به فرزند پسر اهمیت میدهند تا دختر، به نظر من جامعه یک نمونه ی بزرگتری از یک خانواده هست و میتواند دلیل اصلی این هنجار باشد.

  • پاسخ میترا فتحی شهریور ۳, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۷ ب٫ظ

   سلام و عرض ادب
   سپاس از نظر و توجه شما. با شما موافق هستم.
   در مقاله به کلمه ی “برخی” اشاره شده و صحبت از اکثریت نشده است.
   خانم ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند زیرا جامعه در دامان آن ها پرورش می یابد اگر زنان ما سالم نشوند جامعه ما همچنان نا سالم خواهد ماند. خانم ها حتی تربیت کننده و پرورش دهنده ی پسران خود (مردان جامعه) هستند.
   بعضی مسائل را نمی توان با تاکید و واضح بیان کرد زیرا این مقاله در مجله ی دنیای اقتصاد به چاپ رسیده و باید چار چوب ها رعایت شود. در هر صورت خیلی سعی کردم که با زبان اشارت بررسی همه جانبه ی مطلب را تحویل مخاطب دهم. رویکرد اصلی مقاله متوجه سلامت روان زنان است.

   سپاسگزارم

 • پاسخ عباس شهریور ۱۱, ۱۳۹۵ در ۹:۵۴ ق٫ظ

  مقاله جالبی بود پسندیدم
  مخصوصا سرکوبگری زنانگی در زن و رابطه اش با برهنگی
  اما در روانشناسی عزت نفس سالم و ناسالم نداریم. عزت نفس پائین یا بالا می تواند باشد. کسی که خود را کم ارزش می بیند عزت نفس پائینی دارد. اعتماد به نفس هم می تواند قوی یا ضعیف باشد.
  با تشکر
  ABBAS ROOZBEHNAI

  • پاسخ میترا فتحی شهریور ۱۱, ۱۳۹۵ در ۱۰:۲۲ ق٫ظ

   ممنون که مطالعه فرمودید.
   این مطلب در روانشناسی نوین بیان شده و برخی از روانشناسان از این واژه استفاده می کنند. عزت نفس درون هر انسانی تعبیه شده و اگر آسیبی به آن وارد شود میشود عزت نفس ناسالم. اما در کل مطلب تغییری ایجاد نمی شود.

   سپاس

  یک پاسخ ارسال کنید