هوش هیجانی

چرا بعضی از ما به قول های خود عمل نمی کنیم؟

فروردین ۲۳, ۱۳۹۶
بدقولی

هیچ رفتاری بی دلیل از ما سر نمی زند. تمامی رفتار های از افکار و هیجانات خاصی شکل می گیرند. این باور می تواند درست باشد که کسانی که دیر قول می دهند خوش قول تر هستند، زیرا آن ها فکر می کنند و بعد قول می دهند، اما در این میان پیش می آید که دیر قول می دهیم اما باز هم به آن عمل نمی کنیم. بد قولی هم یکی از همین رفتار ها محسوب می شود که در این مقاله می خواهیم به بررسی برخی ریشه های آن بپردازیم:

چرا بد قولی می کنیم؟ چرا گاهی قول می دهیم و به موعد آن که می رسد به آن عمل نمی کنیم؟

  • تنبلی باعث می شود که گاهی ما به قول های خود عمل نکنیم.

یکی از دلایلی که باعث می شود ما به قول خود عمل نکنیم تنبلی برای انجام تعهد خود است. گاهی ما قول می دهیم اما به انجام آن که می رسیم تنبلی گریبانگیر ما شده و باعث می شود که به آن عمل نکنیم. گاهی اهمال کاری باعث می شود آنقدر آن مسئله را به تعویق بیاندازیم تا زمان را از دست بدهیم. اهمال کاری باعث می شود که مدیریت زمان نداشته باشیم، در اینصورت برای انجام کار ها یا وقت را از دست می دهیم یا اینکه مجبوریم در دقائق نهایی با اضطراب کار کنیم. این مسئله هیچ راه کاری ندارد جز اینکه آن کار را هر قدر هم که بر خلاف میل مان است انجام دهیم.

  • ترس های ما باعث می شوند که به قول های خود عمل نکنیم.

گاهی ترس های مرموز ما موجب می شوند که به قول خود عمل نکنیم. ترس هایی مانند ترس از رو به رو شدن با خود، ترس از دیدن توانایی های خود، ترس از انجام کار درست، ترس از موفق شدن، ترس از زمان، ترس ناشی از کامل گرایی، ترس از شکست و ده ها ترس دیگر که مانع عمل به قول هایمان می شود.

ترس در ما اضطراب بوجود می آورد و واکنش های ناشی از آن یا جنگ است و یا گریز، یعنی یا می مانیم و می جنگیم، یا فرار می کنیم. ترس از درست انجام دادن کار ها از زمانی در ما شکل می گیرد که از اطرافیان خود این جملات را می شنویم: « هیچ وقت هیچ کاری را درست انجام نمی دهی!» یا «نشد که یک بار کاری را درست انجام دهی!» و… زمانی که به کرّات این جملات را می شنویم، به تدریج باور می کنیم که ما هیچوقت نمی توانیم کاری را به درستی انجام دهیم. بنابراین، یکی از مواقعی که این جملات با صدایی خفیف به سراغ ما می آیند، لحظاتی است که باید به قول خود عمل کنیم، و این زمزمه های درونی ما را عقب می کشند.

ترس ناشی از کامل گرایی به ما می گوید که «اگر نتوانی آن را به خوبی انجام دهی چه می شود؟» یا « تو نمی توانی آن کار را انجام دهی!» و… و همین مکالمات درونی باعث می شوند که ما از انجام تعهدات خود فرار کنیم. ترس از زمان یعنی اینکه ما می ترسیم که دیر شود یا زمان کافی برای انجام تعهد خود نداشته باشیم، بنابراین، اگر بنا را بر فرار بگذاریم، از تعهد خود سر باز می زنیم.

بدقولی

 

  • تعهدات نا خودآگاه ما باعث می شوند که به قول های خود عمل نکنیم.

گاهی در ناخودآگاه ما باور های عمیقی شکل گرفته است که موجب می شوند ما از انجام کار هایی که امروز به آن ها تعهد می دهیم خودداری کنیم. مردم دلیل این خودداری را نمی دانند زیرا در پس این رفتار تعهداتی در نا خودآگاه فرد وجود دارد که با نیرویی عظیم وی را به سمت خود می کشاند و باعث می شود که او به تعهدات خود عمل نکند. افراد برای یافتن تعهدات نا خودآگاه باید از یک متخصص کمک بگیرند.

  • اولویت های برتر ما باعث می شوند که به قول های خود عمل نکنیم. گاهی قول هایی که می دهیم در اولویت نیستند و مسائل دیگر ارزش بالاتری نسبت به آن ها دارند. بنابراین، ما به دیگران قول می دهیم اما چون مسئله ای که بابت آن قول داده ایم اهمیت و اولویت بالایی برای ما ندارد، یا آن را فراموش می کنیم یا با سهل انگاری به آن عمل نمی کنیم.
  • بیماری ها و اختلالات رفتاری یا روانی ما باعث می شوند که به قول های خود عمل نکنیم. بعضی از بیماری های رفتاری یا روانی ما باعث می شوند که به دیگران یا حتی خودمان قول بدهیم اما به آن عمل نکنیم. بیماری ها و اختلالاتی مانند اعتیاد ها و عادت های گوناگون، هراس از شکست، ترس از به موقع انجام ندادن کاری که قول آن را داده ایم، خود کم بینی، دروغگویی و… .
  • گاهی بازی های روانی باعث می شوند که ما به قول های خود عمل نکنیم. بازی روانی « من قول می دهم، تو به من اعتماد کن» از بازی های روانی بعضی از مردمی است که اختلالات شدید شخصیتی دارند. این افراد برای اینکه دیده شوند، جدی گرفته شوند، اعتماد جلب کنند، حرفی زده باشند و … به راحتی به دیگران قول می دهند. قول هایی که همه اش از روی هیجانات و کمبود های درونی است و مدت کوتاهی پس از آن کاملا تعهد خود را فراموش می کنند. انجام ندادن تعهدات هیچ معنای منفی ای برای این افراد ندارد و کاملا طبعی جلوه می کند.
  • قول هایی که انجام آن ها فراتر از توانایی کنونی ما هستند باعث می شوند که به آن ها عمل نکنیم. هنگامی که به دیگران قول می دهیم باید ابتدا همه ی جوانب را بررسی کنیم و ببینیم که آیا انجام آن در حد و توانایی ما هست یا خیر. اگر این تعهدات را با چشم بسته و بدون فکر به دیگران داده باشیم، به مرحله ی اجرا که می رسیم می بینیم که توانایی انجام آن را نداریم و چاره ای نداریم جز اینکه به آن عمل نکنیم. بنابراین، قبل از اینکه قولی دهیم باید خیلی خوب به آن فکر کرده و تمام جوانب را بررسی کنیم.

 

در صورت تمایل، می توانید در کارگاه عملی تقویت هوش هیجانی شرکت نمایید. 

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید