افسردگی

چرا به افسردگی دچار می شویم؟

دی ۷, ۱۳۹۵
چرا به افسردگی دچار می شویم؟

افسردگی بیماری ای است که افراد را به «مرگ معرفتی» یا «مرگ نا محسوس» دچار می کند. مرگ معرفتی زمانی رخ می دهد که همه چیز برای فرد رنگ می بازد و دیگر هیچ اتفاق، هیچ فرد، هیچ زمان، هیچ مکان و هیچ چیز دیگری آنطور که باید برای فرد مفهوم و هیجانی ندارد.

افراد افسرده غذا می خورند اما لذت و طعم غذا را درک نمی کنند، تفریح می روند اما لذت چندانی احساس نمی کنند، زندگی می کنند اما زندگی برای آن ها رنگی ندارد و گویی هاله ای بر چشمان، گوش ها و ادراک آن ها قرار گرفته که اجازه نمی دهد از زندگی لذت ببرند و همه چیز برای شان بی معنی است. در واقع، به بیانی ساده تر، انسان های افسرده مانند یک مرده ی متحرک هستند، زنده هستند و نفس می کشند، اما زندگی نمی کنند.

  • ژنتیک

بخشی از بیماری افسردگی می تواند ژنتیکی باشد، یعنی ممکن است سوء سابقه ی افسردگی در ژن فرد وجود داشته باشد، بنابراین احتمال ابتلا به افسردگی در این فرد زیاد است. افرادی که نزدیکان آن ها به افسردگی دچار بوده یا دچار هستند، اگر مراقبت نکنند، بیش از دیگران مستعد ابتلا به افسردگی هستند.

  • تمرکز بر منفی ها

زمانی که ما بر بخش های منفی تمرکز می کنیم، به تدریج بودن در حال منفی برای ما عادت می شود و در زندگی نیز مسائلی را به خود جذب می کنیم که با خلق ما همسو است. زمانی که بر منفی ها تمرکز می کنیم، خلق منفی پیدا می کنیم و به همین ترتیب توجه ما بر منفی ها بیشتر و بیشتر می شود تا جایی که به افسردگی دچار می شویم.

  • بینش های غلط

یکی از مهم ترین دلایل هر بیماری ای در افراد وجود بینش های غلط در آن فرد است. بینش یعنی طرز تلقی و نگاه ما به پدیده های جهان هستی. بینش های غلط می توانند در ما احساسات منفی، افکار منفی و رفتار های منفی ایجاد کنند. همچنین، می توانند درون ما رنجش و خشم را بوجود آورند. بینش های غلط موجب بروز بیماری در ما می شوند و بیماری را در ما تقویت و زمان آن را طولانی تر می کنند. افراد باید بر نوع نگاه خود به مسائل توجه خاصی داشته باشند، زیرا این نوع نگاه، جدا از اینکه بر مسیر کلی زندگی شان تاثیر می گذارد، بر حال کنونی شان نیز تاثیرگذار است.

این خود ما هستیم که انتخاب می کنیم به مسائل از چه دیدگاه و زاویه ای نگاه کنیم و مسائل را چطور برای خود تعبیر و تفسیر کنیم. اگر دیدگاه، تعابیر و تفاسیر ما ویران کننده باشند، به تدریج تا مرز افسردگی ویران می شویم. ساده ترین راهکار برای این مسئله این است که دیدگاه های خود را بشناسید. سپس خود را با سوال های خوب به چالش بکشید و از خود بپرسید که «اگر بخواهم از دیدگاه دیگری به مسئله نگاه کنم، آن دیدگاه کجا و چگونه خواهد بود؟» یا به عبارتی دیگر، «چه تعابیر، تفاسیر و بینش های دیگری را می توانم جایگزین تعابیر، تفاسیر و بینش کنونی کنم؟»

چرا به افسردگی دچار می شویم؟

  • توقعات و تعجب ها

یکی از مهم ترین ریشه های خشم، «توقع» است. توقعات برآورده نشده در ما ناکامی ایجاد می کنند، ناکامی احساس خشم بوجود می آورد و در نهایت هر سه اینها موجب بروز افسردگی در ما می شوند. علاوه بر این، ما باید بیاموزیم که در این جهان همه چیز ممکن است و غیر ممکن، غیر ممکن است! بنابراین، انتظار وقوع هر چیزی را داشته باشیم، زیرا اگر فکر کنیم که برخی اتفاقات محال است که رخ دهد، در زمان رخداد آن ها متعجب یا شوکه می شویم، سپس باید تبعات این موارد را نیز تحمل کنیم.

به عنوان مثال، ممکن است توقع نداشته باشید که فرزندتان با شما بدرفتاری کند اما او این کار را انجام دهد و شما شوکه یا متعجب شوید زیرا انتظار چنین اتفاقی را نداشته اید. پس از بروز این حالت در شما، ممکن است دچار خشم، رنجش، غم، نگرانی یا… شوید و همین احساسات مقدمات احساسات منفی دیگر را فراهم کرده و باعث بروز افسردگی در شما می شود.

  • خشم های سرکوب شده

هنگام روانکاری افراد افسرده متوجه می‌شویم که فرد افسرده کوهی از خشم و رنجش را درون خود دارد. موقعیت‌های بسیاری در گذشته بوده است که احساسات خشم و رنجش در او بر انگیخته و سپس سرکوب شده است. این حالات رفته‌رفته بر هم تلنبار می‌شوند و انرژی پتانسیل منفی در میزان بسیار بالایی را رها کرده و فرد را دچار افسردگی می‌کنند. در نتیجه فرد افسرده باید تحت نظر یک مشاور کاربلد و ماهر شروع به کاویدن خشم‌ها و رنجش‌های درون و لحظاتی که در زندگی احساساتش جریحه‌دار شده‌ است، کند.

  • حرف های ناگفته

زمانی که باید حرفی را بزنیم، نمی زنیم و بعد دچار حرص و خود خوری یا غم می شویم. اگر جزو این دسته از افراد هستید، بهتر است هر چه زودتر یاد بگیرید که حرف ها را به وقت خود و به مناسب ترین شکل ممکن بیان کنید، یا حداقل حرف های نا گفته ی خود را پیش یک انسانی که بینشی بهتر از شما دارد بیان کنید. حرف های نا گفته یعنی غم های نهفته، غم هایی که ذره ذره وجود شما را ضعیف تر می کنند. این عمل یک مهارت مهم ارتباطی است که باید آن را بیاموزید و موانع آن را از میان بردارید و سپس اقدام کنید.

هیچوقت فراموش نکنید که آن کسی که به افسردگی کمک می کند، خود شما هستید و آن کسی که شما را از افسردگی رها می کند هم خود شما هستید. یعنی، شما می توانید از افسردگی رها شوید، کافی است که بخواهید و کمک بگیرید.

 

برای بهبودی افسردگی خود، در صورت تمایل، می توانید در کارگاه بهبودی در 99 روز شرکت نمایید.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

بدون دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید